Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
Detroit: Become Human Hikayesi

Detroit: Become Human Hikayesi

Mükemmel senaryolarını ve hikaye anlatıcılığını farklı oynanış tarzıyla harmanlayan Quantic Game şirketinin çıkarmış olduğu son oyun Detroit: Become Human çok da uzak olmayan bir gelecekte, 2038 yılında, androidlerin ve insanların kaderlerini oyuncunun kararlarına bırakıyor.

Yıl 2038, konum Detroit şehri. İnsanlar, hayatlarını kolaylaştırmak için yarattıkları çeşit çeşit androidler ile birlikte yaşamaktalar. İnsanlar tarafından hor görülmeye başlanan bazı androidler emirlere karşı gelmeye başlayıp bilinç kazanmakta. “Aykırı” olarak adlandırılan ve “canlı” düşünmeye başlayan bu androidlerin kaderini yaptığımız seçimlerle birlikte belirlemek için oyuna adım atıyoruz.

Detroit: Become Human
Detroit: Become Human
106,50
den başlayan fiyatlarla

Oyun tamamen verilen kararlar üstüne şekilleniyor verdiğiniz kararlar sonucunda yaşanan farklı alternatiflerden birini oynuyorsunuz. Bu yazıda anlatılacak hikaye yazarın verdiği kararlar sonucunda şekillenmiş olan hikayedir. Hikaye bütünlüğü açısından üç androidinde hikayelerini ayrı ayrı ele alacağız. 

Jericho Serüveni

Yaşlı ve yürüyemeyen bir insan olan Carl’ın yardımcılığını yapan Markus, Carl ile beraber güzel ve sevgiye dayalı bir hayat sürmekte. Ancak bunların hepsi Carl’ın uyuşturucu bağımlısı oğlu eve gelip para isteyince son buluyor. Para vermeyen babasından para çalmak için gelen oğlunu durdurmak isterken onu iterek bayıltan Markus polisler tarafından imha edildiği düşünülerek hurdalığa atılıyor.

detroit become human hikayesi

Hurdalıkta kendini tamir ettikten sonra orada ölmekte olan bir androidden Aykırıların yaşayabileceği bir yer olan Jericho isimli yere gitmesi söyleniyor. Jericho’ya ulaşan Markus orada sadece saklanan Aykırıların olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşayıp özgürlük istediğini belirterek bunu değiştirmek istiyor. Bunun sonucunda aksiyona geçen ekip bir televizyon istasyonu baskını yaparak dünyaya mesajlarını iletiyor ancak mesajları insanlar tarafından çok da olumlu karşılanmıyor ve androidlere karşı olan öfkeyi arttırıyor. Sonrasında barışçıl eylemlerle kendini duyurmak isteyen Markus bunu başaramıyor ve insanlardan hep şiddet eğilimli cevaplar alıp halkından çok fazla insanı kaybediyor. Bütün bu eylemlerden sonra Markus ve halkı bir sonraki hamleyi kararlaştırmak üzere Jericho’ya çekiliyorlar.

Arabulucu

Bir android’in bilinç kazanarak bir aileyi öldürmesi ve kızlarını rehin alması sonucunda olay yerine gönderilen Connor ile başlıyoruz oyunumuza. Kızın hayatının Arabulucu olarak gönderilen bir androide bağlı olması herkesi endişelendiriyor olsa da evde yaptığımız araştırmalar sonucu kendisini tam atacakken kızı kurtarıp aykırı android ile beraber kendimizi aşağıya atıyoruz. Ancak Connor ismi verilen bu androidler en özel Cyberlife ürünleri olduğu için eski Connor’ın bilinci yenisine aktarılıp tekrardan görevlendiriliyoruz. Amacımız artan Aykırı vakalarını inceleyerek insanları korumak. Androidleri çok sevmeyen bir dedektif ile beraber Aykırı vakalarını incelemeye başlıyoruz. Gittiğimiz ilk suç mahallinde kendimizi dedektife kanıtlayarak suçu işleyen Androidi yakalıyoruz. Beraber bu şekilde üç farklı Aykırı vakasıyla ilgileniyoruz. Bütün vakaların en büyük ortak özelliği, bütün Aykırılar duvarlara RA9 yazıyorlar ve problemi çözmek için bunun ne olduğunu bulmamız gerekiyor.

detroit become human oyun hikaye

Markus ve halkının yaptığı televizyon istasyonu baskınından sonra her şey daha da zorlaşıyor ve olası bir savaşın önüne geçmek için Connor’ın artık elini hızlı tutması gerekiyor.  Bunun için Turing Testini başarıyla geçen ilk androidi yapan kişiden bilgi bunun hakkında bilgi almaya gidiyoruz. Bilgi alabilmemiz için bir androidi öldürmemiz gerekiyor. Ya androidi öldürüp bilgileri alacağız ya da onu öldürmeyerek bir Aykırı olacağız. Cyberlife’ın en üstün androidinin de bir Aykırı olması sonrası Connor’a olan güvenleri azalıyor. Bütün olayları çözmek isteyen Connor, Jericho’ya doğru yola çıkıyor.

Anne, Kız ve Koruyucu

Araba kazası sonrası parçalandığını düşündüğümüz ve tekrar tamir edilen Kara sahibi olan insan tarafından evine tekrar dönüyor. Ev işlerini yapmak ve evin kızı olan Alice’e bakmak için alınan Kara görevlerini yerine getirmeye başlıyor. Uyuşturucu bağımlısı ve dengesiz davranışlara sahip olan evin babası akşam yine sinirlenerek kıza saldırmaya başlıyor ve kızı korumak için Aykırı olan Kara babayı öldürüp Alice’i alarak evden kaçıyor. Kaçak olarak gezen Kara ve Alice sadece huzurlu bir hayata başlamak istiyorlar. Daha sonra yoldan geçen bir android onlara yardıma ihtiyacınız varsa şu adrese gidebilirsiniz diyerek kara ve Alice’i oraya gönderiyor. Oraya vardıktan sonra işler tamamen kontrolden çıkıyor. Evin sahibi olan adam yardıma muhtaç androidleri alıp hafızasını sıfırladıktan sonra onlar üstünde deney yapan bir insan çıkıyor.

detroit become human hikayesi

Ancak evin yardımcısı Luther isimli androidin de yardımı ile diğer androidleri kurtararak oradan kaçan Kara ve Alice, koruyucuları Luther ile birlikte Kanada’ya gitmek için yardım bulmak üzere yola çıkıyorlar. Sonrasında Rose isimli androidlere yardım eden kadını bularak ondan onları Kanada'ya götürmesini isteseler de televizyon istasyonu baskını ve eylemler sonrasındaki artan güvenlik önlemlerinden onların Jericho'ya giderek oradan yardım istemelerinin daha iyi olacağını söyleyerek onları Jerichoya götürüyor.

Bu sadece bir hikaye değil, bu bizim geleceğimiz.

Bütün karakterlerimiz Jerichoda bir araya geliyorlar. Connor, Markus’u yakalayarak artık bu işin sonunun geldiğini söylese de Markus onu ikna ediyor ve onu tam anlamıyla bir Aykırı’ya dönüştürüyor. Ancak Connor’ı takip eden FBI, Jericho’ya baskın düzenleyerek katliam yapıyor. Ana karakterlerin hepsi kurtularak kalan halkaları ile beraber köşeye çekilip plan yapıyorlar. Kara, Alice ve Luther Kanada’ya gitmek üzere yola koyuluyorlar. Connor halkının sayısını arttırmak üzere Cyberlife üretim merkezine gidiyor ve Markus kalan halkıyla beraber yakalanan androidleri kurtarmak üzere toplama kamplarına saldırı düzenliyor. Kara, Alice ve Luther tekrardan Rose’un yardımı ile Kanada’ya giden bir bota binseler de denizde onlara saldıran askerler tarafından zor duruma düşüyorlar. Luther vurularak can veriyor, Alice’de vurulduğu için son dakikalarını yaşıyor.

detroit become human hikaye

Bitmek bilmeyen umudu ile yeni bir hayata ulaşmak isteyen Alice dondurucu suya atlayarak botu Kanada’ya kadar ittirse de Alice’i kurtaramıyor ve tek başına Kanada topraklarında ilerlemeye başlıyor. Connor gittiği üretim merkezinde başka bir Connor ile karşılaşarak zor bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Ya androidleri canlandırarak kendi halkını kurtaracak ya da onunla beraber çalışan Dedektifin hayatını kurtaracak. Hiç düşünmeden halkını kurtaran Markus milyonlarca android ile birlikte Markus’un yanına yol alıyor. Bu sırada Markus ve halkı yaptığı baskında galip gelerek insanları Detroit şehrinden sürüyorlar. Bunun üstüne milyonlarca olan androidler artık Detroit şehrini ele geçirmiş ve insanlar bütün şehri androidlere bırakmış bir şekilde beraber yaşamayı öğrenmek durumunda kalıyorlar.

Detroit: Become Human yayınları