Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
334,33
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
209,16
den başlayan fiyatlarla
DCS World İnceleme

DCS World İnceleme

 DCS World, modern savaş uçaklarına hayranlık duyanlar için benzeri olmayan bir simülasyon oyunu. Gerçek bir savaş uçağı ile bu simülasyonun tek farkı dijital olması diyebilirim. Bir savaş uçağında bulunan tüm teknik birim, DCS World’de de mevcut. Peki hayranlarına iyi bir deneyim sağlayan oyun, geniş kitlelere de uygun mu gelin hep beraber inceleyelim.

DCS World, ücretsiz bir savaş oyunu. Sunduğu geniş savaş alanı, farklı onlarca savaş aracı ve çevrimiçi yapısıyla günümüz oyun dünyasına oldukça uygun diyebiliriz. Yalnızca savaş oyunu değil aynı zamanda bir savaş simülasyonu da olmasından kaynaklı oynanışı oldukça zahmetli. Bu zahmete de türe hayran oyuncu kitlesi katlanabilir gibi gözükse de tecrübe edindikçe keyifli bir yapım olacağını söyleyebilirim.

8Çok İyi
  • Türünde oldukça başarılı elementlere sahip
  • Geniş çaplı oynanış mekanikleriyle oyuncuya özgürlük tanıyor
  • Optimizasyon konusunda oldukça başarılı
  • VR desteği
  • Grafiksel anlamda biraz daha iyi olabilirdi
  • Partiküller ve efektler fazla gerçekçi değil
  • Giriş seviyesi oyuncular için öğretici kısmı olabilirdi

Gerçekçi Savaş Atmosferi

DCS World, savaş simülasyonuna uygun gerçekçi bir deneyim sunma konusunda oldukça iyi. Çevrimiçi lobiye girdiğiniz an itibariyle savaşma arzusunu hissedebiliyor ve ciddiyeti kavrayabiliyorsunuz. Ciddiyet kısmını biraz daha açmak gerekirse, oyuna hakim ve hayran bir topluluk var ve bu topluluk olabildiğince gerçekçi vakit geçirmek adına kurallar getirebiliyor. Kurallara uymanız durumunda keyifli vakit geçirebiliyorsunuz fakat tam tersi durumda gözünüzün yaşına bakılmıyor.

dcs world incelemesi

Yapımcı ekip savaş alanı üzerinde oldukça fazla zaman harcamış. Bu zaman kaybının geri dönüşü ise oldukça iyi olmuş diyebilirim çünkü üzerinde savaştığımız haritada çeşitlilik oldukça fazla. Doğal habitatın haricinde askeri kamplar, kara harp araçları ve üsler gibi birçok elemente sahip bir haritayı tecrübe ediyoruz. Bu sayede savaş ortamına daha kolay adapte oluyorsunuz.

Oynanış ve Mekanikler

İncelemenin başında da bahsettiğim üzere DCS World, oynaması oldukça zor bir oyun. Öğretici kısmının bulunmaması adapte olmanızı bir hayli etkiliyor. Türkçe dil desteği de bulunmadığından adapte olmanız daha da zorlaşıyor. Fakat internet üzerinde erişebileceğiniz, Türkçe anlatımlı eğitim videoları bulunuyor. Bu videolara göz gezdirerek temel oynanış mantığını kavrayabilir ve zamanla kendi oyun tarzınızı uygulayabilirsiniz.

DCS World Steam Edition
DCS World Steam Edition
Ücretsiz

DCS World, her şeyden önce gerçekçi bir simülasyon olduğundan oynanış mekanikleri övgüyü hak ediyor. Örneğin bir F-16 savaş uçağının içerisinde bulunan tüm butonlar, tuşlar ve aklınıza gelebilecek mekaniklerin neredeyse tümünü DCS World’de deneyimleyebilirsiniz. Bu açıdan hava harp okulu öğrencilerine dahi referans olabilir. Oynanışı daha iyi hale getirmek için oyun konsolları da iyi bir seçenek olacaktır.

dcs world inceleme

Emeğinizi Hak Eden Bir Oyun

Oyunlar genel görüşe göre vakit geçirmelik hobiler olarak lanse edildiğinden dolayı çok fazla emek istemeyen ve yormayan yapımlar tercih edilmekte. DCS World bu tanıma pek uymadığından geniş kitlelere yayılmakta zorlanan bir oyun olarak görülebilir. Ancak emek harcandığında ise uzun saatler tatmin edecek ve keyifli vakit geçireceğiniz bir yapım. Bu nedenle vaktiniz bolsa DCS World savaş simülasyonu tecrübe etmeniz konusunda ilk tercihiniz olmalı. Keyifli oyunlar!

DCS World Steam Edition yayınları