Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Darkest Dungeon İnceleme

Darkest Dungeon İnceleme

Her oyuncuya hitap etmeyen ama sevenlerinin asla vazgeçemediği bir tür olan Roguelike bir yapımı size tanıtmak için buradayız bugün.

19 Ocak 2016 tarihinde, Red Hook Studios yaratıcılığında oyuncu kütüphanelerine dahil olan rol yapma oyunu Darkest Dungeon’ı hadi birlikte inceleyelim. Her zamanki gibi hikayeye değinerek başlayalım.

8Çok İyi
  • Başarılı bir sunum ve anlatım
  • Roguelike türünün en güzel örneklerinden
  • Uygun fiyat
  • Sınırlı sayıda karakter sınıfları
  • Tekrar oynanabilirliği yüksek değil

Hikayesi

Her şey bir mektupla başlıyor Darkest Dungeon’da. Oyuncu ailesinden bir mektup alıyor ve düşüyor yollara. Yardım derken maddiyatı kastetmiyoruz. Söz konusu olan aile şerefi. Malikanemize vardığımızda evimizin altında sırlarla dolu ve karanlık zindanlar olduğunu ve aile mirasımızın da çok karanlık bir geçmişe dayandığını fark ediyoruz. Bu kadar hikaye detayı yeterli değil mi? Gerisini de siz keşfedin.

Darkest dungeon en iyi roguelike oyun inceleme

Detaylar

Öncelikle söylemeliyiz ki; yapım gerçekten zor bir deneyimi zorunlu kılıyor. Oyun içinde öldüğünüzde en baştan başlamanız gereken yukarıda da bahsettiğimiz roguelike yapısına sahip Darkest Dungeon. Bu sebeple herkese hitap edebilecek bir oyun değil maalesef. Ama türü sevenler için güzel ve akılda kalıcı bir tecrübe yüzde yüz garantidir diyebiliriz yapımda.

Roguelike yapının yanında oyun, rol yapma mekaniklerine sahip ve ilerledikçe yeni yeteneklere yelken açtığımız, sürekli kendini geliştiren bir sunum mevcut. 

Ailemizin şerefini temize çıkarmak için çıktığımız zorlu ve uzun yolculukta neyse ki yalnız değiliz. Malikanemizin bulunduğu kasabaya gelen farklı kişileri yolculuğumuza katılmaları için ikna edebiliyoruz. Bu karakterlerin hepsi farklı sınıf ve yeteneklere sahip. Bu noktada stratejik düşünüp, doğru kişileri ekibinize katmak en akıllıca yöntem olacaktır. 

Bilgi
Oyun içinde size yardımcı olan NPC’lerin psikolojik durumlarına da dikkat etmeniz gereği oyunda vurgulanarak ne kadar gerçekçi ve derin bir yapım olduğu gözler önüne serilmiştir.

Bir diğer güzellik ise ekibimize kattığımız karakterlerin isimlerini de değiştirebiliyor olmamız. Basit bir özellik gibi gözükse de yoldaşlarınıza tanıdığınız veya sevdiğiniz isimler verince onlarla daha kolay bağ kurup oyun deneyiminizi zirveye taşıyabilirsiniz.

Dövüş sistemine gelince, sıra tabanlı bir savaş mekaniği var Darkest Dungeon’da. Yolculuğunuz boyunca çok fazla yoldaşla birlikte mücadele vereceksiniz çünkü yoldaşlarınızın hayatı da sizinki gibi pamuk ipliğine bağlı. Her an hakkın rahmetine kavuşabilirler ama içiniz rahat olsun yeni yoldaşlar bulmak hiç de zor değil yapımda.

Darkest Dungeon®
Darkest Dungeon®
39,00
den başlayan fiyatlarla

Oyunun ana savaş yerleri olan zindanlara 4 arkadaşınızla birlikte girebiliyorsunuz. Bir zindana, doğru bir ekiple dalmak oradan çıkmanın tek anahtarıdır diyebiliriz. O yüzden doğru yoldaş seçimi hayat kurtarır her zaman.

Her öldüğünüzde baştan başladığınızı söylemiştik. Bu durum can sıkıcı ve zorlayıcı gibi gözükse de oyun içi haritaların rastgele yaratılmasını sağlayan bir sistem sayesinde oyununuz tekrara düşmüyor ve de oyundan aldığınız keyif sekteye uğramıyor.

Biraz da görsellikten bahsetmek gerekirse;  2D ve Pixel Art ile oluşturulmuş bir dünyası var yapımın. 

Darkest dungeon roguelike oyun steam inceleme

Karar

Hem rol yapma oyunlarını hem de roguelike bir tecrübeyi sunan yapımları seviyorsanız Darkest Dungeon evreninde de ilginizi çekecek bir şeyler mutlaka vardır. Bu sebeple yapıma bir şans vermeniz ve oyun kütüphanenize eklemeniz çok isabetli bir karar olacaktır. 

İyi oyunlar. 

Darkest Dungeon® Yayınları