Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Cyberpunk 2077 oynamadan önce bilmeniz gereken her şey

Cyberpunk 2077 oynamadan önce bilmeniz gereken her şey

The Witcher’ın yaratıcılarının yeni oyunu Cyberpunk 2077 çıkışını gerçekleştirdi. Ütopik bir evrende geçen Cyberpunk 2077’yi oynamadan önce bilmeniz gereken her şeyi listeliyoruz.

Oyun dünyasının uzun süredir beklediği Cyberpunk 2077 için beklenen gün geldi çattı. The Witcher’ın yaratıcısı CD Projekt RED’in elinden çıkan Cyberpunk 2077, farklı dünyası ve Nomad, Street Kid ve Corporate karakter geçmişleri ile oyunculara unutamayacağı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Peki, yıllardır üzerinde yazılan çizilen oyuncuların her geçen gün yükseldiği bu oyun tam olarak bize ne sunuyor?

Bu içeriğimizde Cyberpunk 2077 oynamadan önce bilmeniz gereken her şeyi bir araya getiriyoruz. Cyberpunk evreni ve Cyberpunk 2077’nin nerede geçtiğine dair her şeyi bu içeriğimizde bulabileceksiniz.

Cyberpunk 2077 nedir?

Cyberpunk 2077, Cyberpunk V3.0'a alternatif bir yol izleyen Cyberpunk 2020 olaylarının bir devamı olarak karşımıza çıkıyor. Cyberpunk 2077 herkesin de bildiği gibi Night City'nin distopik metropolünde geçiyor. Muhtemelen Night City, GTA V ile hatim ettiğimiz yeni Los Santos olacak. Karış karış her yerini gezeceğimiz Night City, boyut olarak GTA V'in haritasından bile daha büyük bir yapıda.

Cyberpunk 2077

Night City, San Francisco'nun güneyinde Morro Bay'in çevresinde yer alıyor. Cyberpunk 2020 sırasında, Night City'nin beş milyondan fazla nüfusa sahip olduğu söyleniyor. Ancak, bu sayının 2077'de çok daha büyük olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü artık devletler tüm kontrolü şirketlere bırakmış durumda. Nüfusun fazla olması satış ve iş gücü açısından şirketlerin işine gelir. Kapitalist düzen Cyberpunk evreninde bile devam ediyor.

Cyberpunk 2020 nedir?
Cyberpunk, yıllar yıllar önde Mike Pondsmith tarafından yazılmıştır. Ayrıca R. Talsorian Games tarafından yayınlanan distopik bir masa üstü rol yapma oyunudur. FRP'lerin en ünlüsüdür.

21. yüzyılın başlarında bir ekonomik çöküşün ardından, Amerika Birleşik Devletleri hayatta kalmak için büyük şirketlere güvenmek zorunda kalıyor. Bu şirketler silahlar, robotik, sibernetik, ilaç, iletişim ve biyoteknoloji gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor ve bu şirketlerin birçoğu kanunların üzerinde faaliyet gösteriyor. Yani anlayacağınız devlet sistemi yıkılıyor ve ülkeyi şirketler yönetmeye başlıyor.

Oyunda kurumsal geleceğin en yoğun olduğu ve aynı zamanda en tehlikeli metropolü Night City'de yükselişte olan kiralık katil/silah V'nin hikayesine tanıklık ediyoruz. V demişken şimdi gelelim oyunun en güzel yanı olan karakter yaratma bölümüne.

Oyunda ana karakterimiz V dedik. Ancak Cyberpunk 2077'de diğer oyunlardaki gibi size belirli bir standart sunulmuyor. Oyuncular, oyunun en başında karakterini diledikleri gibi özelleştirebiliyor.

Cyberpunk 2077

Cinsel organa kadar kişiselleştirme sunarak video oyun tarihinin en detaylı karakter yaratma seçeneğini sunan Cyberpunk 2077'de, bir de karakterimizin geçmişini seçiyoruz. CD Projekt RED biraz daha kassaymış neredeyse büyükanne ve büyükbabamıza kadar seçim yaptıracakmış. Hikaye geçmişi seçimleri arasında ise Nomad, Street Kid ve Corporate yer alıyor. 

Neuromancer
Gelecekte geçen Neuromancer, son bir iş için işe alınan ve onu güçlü bir yapay zeka ile karşı karşıya getiren bilgisayar korsanı olan Henry Case'i konu alıyor.

Cyberpunk 2077 dünyası, Neuromancer'ın yazarı William Gibson ve Do Androids Dream of Electric Sheep? isimli kitabın yazarı olan Phillip K Dick'in eserlerinden ilham alınarak tasarlanıyor.

Cyberpunk evreni denilince akla ilk gelen iki ana ve köklü kitaptan esinlenen CD Projekt RED için ustalık eseri çıkarmış diyebiliriz. Geliştirici ekibin ayrıca film uyarlaması Blade Runner ve Mike Pondsmith'in orijinal masa üstü RPG oyunlarından da esinlendiğini belirtelim.

Do Androids Dream of Electric Sheep?
Do Androids Dream of Electric Sheep?'in evreninde dünya nükleer bir küresel savaştan büyük ölçüde hasar görüyor. Kitapta savaş sonrası kaçan Nexus-6 model Android’i öldürmek için görevlendirilmiş Rick Deckard’ın hikayesine şahit oluyoruz.

Sınırı olmayan oyun yapmışlar

Cyberpunk ile içli dışlı olmayanların bile ilgisini çekecek olan Cyberpunk 2077'de yapabileceklerinizin sınırı yok. RPG/FPS türünde bir oyun olduğu için dilerseniz NPC'ler ile konuşarak tek bir mermi bile sıkmadan bölümü geçebilirsiniz. Ancak bu öyle göründüğü kadar kolay değil. İlla ki bir noktada patlak veriyor ve mekan kaos ortamına dönüşüveriyor.

RPG öğelerini dibine kadar kullanan oyunda 5 dakika önce verdiğiniz bir karar oyunun bir sonraki görevine direkt etki ediyor. Son 10 yıl içerisinde çıkan en köklü RPG oyunu olan Cyberpunk 2077'nin şimdilik hikayesinin ne yöne doğru şekilleneceği bilinmiyor. Cyberpunk evreninde geçen olaylar bir geçmiş bir gelecek zamanda olabiliyor. Bu yüzden serinin devam oyunu gelirse bizi 1991 yılında yazılan Cyberpunk Version 2.00 evrenine bile götürebilir. 

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
249,00
den başlayan fiyatlarla