Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Bridge Constructor Portal İnceleme

Bridge Constructor Portal İnceleme

Felaket tellallığı yapmak gibi olacak belki ama muhtemelen bir Portal 3 oyununa kavuşamayacağız. Nasıl insanlar Half Life 3'ten umudu kestiyse (gerçi Half Life:Alyx biraz gönüllere su serpti) Portal 3 de benzer sebeplerle piyasaya sürülmeyecek gibi görünüyor.

Orijinal oyun üzerinde çalışan hemen hemen tüm insanlar ekipten ayrıldı ve Valve bir şirket olarak artık geleneksel video oyunlarıyla ilgilenmiyor gibi görünüyor. Yine de şaşırtıcı olsa da "crossoverlara" meraklı olduklarını söyleyebiliriz. Anlayacağınız GLaDOS haklı çıktı, kendisi hâlâ hayatta.

8Çok İyi
  • 60 eğlenceli ve gittikçe zorlaşan seviye
  • Portallar… Tabii ki portallar.
  • Uygun fiyat
  • GLaDOS (hâlâ hayatta!)
  • Orijinal oyunu seslendiren kişilerin olmaması
  • Portalların yerinin sabit olması
  • Portal 3 değil…

bridge constructor portal incelemesi

Portal’dan Elimize Ne Düştü?

Daha önce Portal 3'e en yaklaştığımız oyun tuhaf bir şekilde son oyunun tüm seslendirme kadrosunu geri getirmeyi başaran ve hem ana oyundaki hem de ayrı bir seviye paketindeki tüm karakterleri içeren Lego Dimensions'dı. Ancak Bastion ve Defense Grid: Awakening'den Skyrim'e, Pinball FX 2 ve Zen Pinball'a kadar birçok oyunda Portal referanslarıyla karşılaştık.

Bridge Constructor Portal
16,02
den başlayan fiyatlarla

İlk olarak 2012'de bir akıllı telefon oyunu olarak piyasaya sürülen Bridge Constructor tam olarak adından anlaşılanı vadediyordu: geniş bir vadi üzerine köprü inşa et ve üzerinden araçlar geçirerek sağlamlığını test et. Bridge Constructor'ın lisans kullanımı Lego'nunki kadar kapsamlı olmasa da orijinal oyun gibi bir bulmaca oyunu olduğundan crossover nispeten daha pürüzsüz hissettiriyor.

O zamandan beri, biri Orta Çağ ortamına sahip bir diğeriyse filmleri aratmayan arabaları köprüden uçurma sahneleriyle artistik akrobasiye odaklanan versiyonu gibi birçok Bridge Constructor oyunu piyasaya sürüldü ancak; Bridge Constructor Portal, taret, yardımcı küpler, jel ve tabii ki portallar dâhil olmak üzere Portal'ın tüm özelliklerini alıp çok katmanlı ve karmaşık bir bulmaca oyununa dönüştürdü. Hedef hala bir köprü inşa etmek ve üzerinde bir şey sürmek olsa da şimdi olay sadece dikmelerin ve kabloların optimum yerleşimi üzerinde çalışmaktan çok daha fazlası.

Nasıl Oluyor Peki Bu Köprüyü Portal'dan Geçirme İşleri?

World Of Goo ile oldukça benzerlik taşıdığından o oyuna hâkimseniz bunda da sıkıntı yaşamazsınız, değilseniz bile köprü inşa etmenin temellerini birkaç dakika içinde öğrenmek mümkün. Bu noktadan sonra asıl Portal oyunlarında karşılaştığımız ve çok sevdiğimiz mekanik geliyor: bir oval kapıdan girip diğerinden aynı hızla çıkmak. Tabii ilk başta kulağa kolaymış gibi gelebilir ama portallar araçları süratle farklı yönlere fırlatmaya başladığında işlerin ne kadar çabuk çığırından çıktığını göreceksiniz.

Portal 2'de olduğu gibi dokunduğunuzda daha hızlı hareket etmenizi sağlayan hızlandırma jeli ve herhangi bir yüzeyi trambolin hâline getiren itme jeli bu oyunda da var. Aynı zamanda yaklaşan her şeye ateş eden otomatik taretler, anahtarları tetiklemek için kullanılan ağırlıklı yardımcı küpler ve ateş toplarından asit fıçılarına kadar çeşitli tehlikeler de sizi bekliyor.

bridge constructor portal inceleme

Köprüleri inşa etmek başlı başına bir mücadele çünkü bileşenleri yalnızca belirli noktalara bağlayabiliyorsunuz ve her şeyi doğru şekilde ağırlıklandırmanız ve dengelemeniz gerekiyor. Bridge Constructor'ın fizik mekanikleri başlangıçta gerçekçilikten fersah fersah uzak olsa da aradan geçen sürede yeterince geliştirildi ve bu oyunda daha ilk aşamalardan beri sizi düşünmeye zorluyor. Şikâyetimiz yok tabii.

Ee… Köprüyü Kurduk Da Araç Geçişi Ne Olacak?

Oyunda ilerlemek için bulunduğunuz seviyede deneme yanılmayla yeni şeyler öğrenerek ve her seferinde bir öncekinin üstüne koyarak hareket etmeniz gerekiyor. Böylece yavaş yavaş çözüme ulaşıyorsunuz. Bulmaca oyunlarında yaygın olarak karşılaşılan yapmanız gerekeni fark edip tam olarak uygulayamamak sorunu bu oyunda da mevcut ancak bir seviyeyi tamamlamanız için sadece tek bir aracı karşıya geçirmenizin yettiği kolay bir seçenek olması işinize yarayabilir. Birden fazla araç geçirmeyi de deneyebilirsiniz tabii ama sonraki seviyeye geçmeniz için şart değil.

Oyundaki belki de en kötü şey garip bir şekilde portalları ana oyundaki gibi kendimiz yerleştiremiyor olmamız. Bir de tahmin edebileceğiniz gibi senaryo gerçek Portal ve hatta Lego Dimensions kadar eğlenceli değil. Önceki oyunlara pek çok gönderme var ama kahkahalarla güldürecek komik bir şey yok. Oyun sade veya eğlenceli değil demek haksızlık olur ama sırf gülmek için almayı düşünüyorsanız bir daha düşünün.

Sonuç

Biraz mühendislik, biraz bulmaca ve Portal’ın etkisiyle gelen çılgın mekanikler… Oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir oyun, Portal kadar komik değil diye bu oyunu eleştirirsek de açıkçası biraz hakkını yemiş oluruz. 60 aşaması ve oldukça makul fiyatıyla oyunun şikâyet edilecek pek bir yanı yok... Tabii Portal 3 olmaması dışında.

Bridge Constructor Portal
Bridge Constructor Portal
16,02
den başlayan fiyatlarla

Bridge Constructor Portal Yayınları