Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Bless Unleashed İnceleme

Bless Unleashed İnceleme

Hikayesiyle, oynanışıyla Güney Kore'de epey bir ses getiren Bless Unleashed oyununu sizler için tüm detaylarıyla inceliyoruz. Bu fantastik dünyanın biz oyunculara sunduğu neler varmış gelin görelim.

Güney Koreden Konsollara Büyük İlgi

Son zamanlarda Buried Stars, Crimson Desert, Seven Knights, Fuser gibi oyunları çıkaran Güney Koreli şirketler, konsol oyunlarına büyük bir ilgi duyuyor ve bunun için çeşitli denemelerde bulunuyorlar. Konsolda çıkan tek Güney Kore yapımı MMORPG oyunu olan Black Desert Online, yurtdışında büyük bir ilgi gördü. Koreli oyun şirketleri bu yüzden global pazara açılmak için konsol oyunlarını bir seçenek değil, gereklilik olarak görmeye başladı.

Neowiz, geçen senenin Mart ayında konsol oyunlarının popüler olduğu global pazara girmek için Bless Unleashed’i resmi olarak yayınlayarak şirketin ilk konsol oyununu çıkardığını duyurdu.

Bless Unleashed için daha önce yayınlanan çevrim içi oyun “Bless”in IP’si kullanılarak yeni bir dünya yaratıldı ve halihazırda var olan ırkların birleştirilmesi gibi çeşitli değişimlerle Bless’ten tamamen farklı bir oyun haline geldi. XBOX One’dan başlayıp PlayStation 4 versiyonuna kadar sağ salim yayınlanmaya devam eden oyun, Güney Kore’den büyük bir ilgi topladı.

6Ortalama
  • Oyuncuya komboları istediği şekilde kullanarak savaşma seçeneği sunulmuş.
  • Savaşa uygun olarak beceri değiştirilebiliyor.
  • Yaratıklardan düşen envanterlerin yanı sıra, oyuncu kendi envanterlerini kolayca yapabiliyor.
  • Konsoldan bilgisayar ortamına uyarlandığı için kontrolleri zayıf.
  • Karakter ve yaratıkların hareketleri olması gerekenden daha ağır olduğu için oyuncunun aradığı gerilim hissini tam olarak veremiyor.
  • Belli bir seviyeden sonra tüm kombolar açılıyor ve standartlaşıyor.
  • Zayıf bir arayüz

Oynanış ve Kontroller

Oyun genel olarak oyun içi dünya görüşü ve verilmek istenen hissi anlamak için yeterli grafiklere sahip olsa da çok az kişi ile test edildiğini göz önüne alırsak, tek başınıza oynadığınız bir paket oyun gibi hissettiriyor.

Haritanın çeşitli bölgelerine gizlenmiş sandıklardan kazandığınız çanta parçalarını NPC’ye verirseniz envanter limitinizi arttırarak tek seferde saklayabileceğiniz eşyaların sayısını da arttırdığı için haritada sandık simgesi çıktığında yönünüzü değiştirip sandığa doğru koşmaya başlıyorsunuz.

Bless Unleashed
Bless Unleashed
Ücretsiz

Ancak hepimizin bildiği gibi normalde konsol oyunları bilgisayara uyarlandıklarında klavye/fare kontrolünde bazı problemler olur. Özellikle sadece fare ile gerçekleştirilmesi mümkün olan kontrollerde bile klavyeyi kullanmak zorunda kaldım. Oyunu etkileyecek büyük bir problem değil, ancak bazı oyuncular bundan rahatsız olabilir.

Daha sonra klavye ve fareyi çıkarıp oyun kontrolcüsü ile oyunu oynayınca çok daha iyi optimize edildiğini fark ettim. Eğer kontrolcü ile oynamaya alışıksanız bu şekilde oynamanız sizin için çok daha rahat olacaktır.

bless unleashed online

Savaş Mekanikleri

Savaşa gelirsek, oyunda klasik kontroller kullanılmış. Farenin sağ ve sol tıkları ile kombo yapabiliyor ve numara tuşları ile becerilerinizi kullanarak düşmanınıza saldırıyorsunuz.

Her sınıf belirli seviyeye geldiğinde kombo sayıları artıyor. Duruma göre uzun ve güçlü komboları ya da kısa ancak birleşince gerçekten büyük zarar verebilecek komboları kullanabilirsiniz.

Ben büyücüyü kullandım. Büyücüyü kullanırken sağ tık ile başlatılan alev kombosu sayesinde düşmana büyük vererek savaşları oynadım. Tabii mana doldurma becerim olduğu için sadece alev kombosunu kullanarak düşmanı öldürmek mümkündü. Ancak siz hangi savaş şeklinden hoşlanıyorsanız o yöntemi kullanarak farklı şekillerde savaşabilirsiniz.

Daha sonra görevleri yaparak kutsanabilirsiniz. Hangi kutsamayı seçerseniz kullanabileceğiniz kutsama becerileri ve her becerinin etkisi biraz değişebilir. Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz seçeneği seçebilir ya da belli içeriklere uygun olarak becerinizi değiştirerek savaşabilirsiniz.

bless unleashed oyun inceleme steam

Genelde oyun alanında normal yaratıkları avlıyor ya da yaratıklarla teke tek savaşıyorsunuz. Çok oyunculu modu da var, ancak oyunu çok az kişiyle test ettikleri için eşleşmeye çalışsanız da başarılı olamıyorsunuz.

Ping mi yüksekti bilmiyorum, ancak, düşmanın saldırısından ne kadar kaçarsam kaçayım zarar görüp durdum. Karakter ve yaratıkların hareketleri biraz ağır gibi geldiği için savaş sırasından hissetmem gereken gerilimi de pek hissedemedim.

Eşsiz yaratıkları avlayarak ya da alanda gezerken kolayca keşfedebileceğiniz su, bitki ve av sonrası kazandığınız malzemeleri birleştirerek ekipmanlarınızı yapabiliyorsunuz. Eşsiz yaratıkları avlayıp da ekipman elde edebilirsiniz tabii, ancak normal seviyede bir ekipmanı bile belli bir yere kadar güçlendirirseniz ekipmanın seviyesini de yükseltebilirsiniz. Oyuncunun istediği şekilde eşya toplayabiliyor olması hoşuma gitti.

Son Karar

Bless Unleashed’ı genel olarak puanlarsam, Monster Hunter, Mabinogi Heroes, Dark Souls gibi düşmanın saldırısından kaçarken kombo yapabileceğiniz aksiyon oyunlarını seviyorsanız tam da size göre bir oyun.

Ancak, belirli seviyeyi geçince komboların hepsi açılıyor ve bir kısmı standartlaşıyor. Oyuna yeni kombo türü getirilse veya kutsanma becerisi ile savaşa biraz değişiklik yaratacak öğeler eklense oyuncunun oyundan sıkılması engellenebilir.

bless unleashed oyun

Konsol oyununu bilgisayara uyarladıkları için kontrolcü ve klavye/fare arasındaki kontrol farkı hakkında pek bir şey diyemiyorum. Ancak klavye kısayolları veya oyun arayüzünün üzerinde biraz daha çalışılmalı ve klavye/fare ile oynayan oyuncuları biraz daha rahat ettirecek düzenlemeler gerçekleştirilmeli.

Tüm bunlara rağmen oyundan yeterince zevk alabildim.İleride daha iyi bir test ortamı olursa oyunun daha eğlenceli olacağına inanıyorum.

Bless Unleashed Yayınları