Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Black Desert İnceleme

Black Desert İnceleme

Black Desert Online biraz karmaşık ve değişik bir oyunmuş gibi gelebilir size. Devasa bir MMORPG Sandbox oyunu. Evet doğru duydunuz. MMORPG Sandbox. Bu yazının ilerleyen paragraflarında buna değineceğiz. Daha önce oynayıp oynayabileceğiniz bütün MMORPG oyunlarından farklı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle bir özgürlük veriyorlar ki size MMORPG oynadığınızdan emin olamıyorsunuz.

Yalnız bu sebeple işleyişini de öğrenmesi biraz zor. Eğer oyunun işleyişini öğrenip, oyuna uyum sağlayabilirseniz oyun tarafından ödüllendirileceğinize şüphe yok. Yalnız, gerçekten de inanılmaz uğraş gerektiriyor. Uğraşınıza değiyor sonucunda fakat oyunun başında geçirdiğiniz saatler artıyor da artıyor. Eğer diğer oyuncuların arasından kendinizi gösterip çıkarsanız, ödüllendiriliyorsunuz. Bu sebeple de her MMORPG oyuncusu için uygun olan bir oyun değil.

5Ortalama
  • Eğer para harcarsanız gerçekten güzel zırhlar ve giysiler sizi bekliyor
  • Oyunun topluluğu oldukça aktif
  • Zayıf bir hikâyeye sahip
  • Öğrenmeniz gereken çok fazla sistem var ve bu sistemler size açıklanmıyor
  • Oyunda bir yerlere gelmek istiyorsanız para harcamanız gerekebiliyor

Ekran görüntülerinden veya oynanış videolarından görebileceğiniz gibi Black Desert Online elindeki teknolojiyi en iyi şekilde kullanıyor. Adeta bir şaheser. Böylesine görsel olarak etkileyici bir oyun kırk yılda bir çıkar. Tekstürlerinin kalitesi bir yana, yaşayan nefes alıp veren bir dünya. Şehirlere girince atmosferiniz değişiyor. Ormanlardan ve kırsaldan çok farklı bir ortamı var şehirlerin. NPC’ler sokaklarda, tavernalarda, hanlarda öyle yerleştirilmişler ki göze batmıyorlar. Hayatlarını geçiriyor gibi duruyorlar. Şehrin sokaklarından birinden geçerken bir annenin çamaşırlarını asarken çocuklarının sokakta top oynadığına şahit olabiliyorsunuz.

Bugün Ne Giysem?

Black Desert Online göze bu kadar güzel geliyor fakat, en büyük sorunlarından biri yarattığınız karakterlerin dış görünüşleri. Oyuncuların karakterleri birbirlerine fazlasıyla benziyorlar. Bunun en başta sebebi sınıfların ırk ve cinsiyet kilitli olması. Mesela Berserker oynamak istiyorsanız erkek bir dev karakteri yaratmanız gerekiyor. Ranger oynamak istiyorsanız kadın bir insan yaratacaksınız. Böylesine detaylı bir dünyası ve bu dünyada görselliğe verdikleri öneme şahit olduktan sonra sizi böyle kısıtlamaları affedilemez bir durum. Bir de üstüne üstlük yeni teçhizat edinseniz bile karakterinizin giydiği kıyafetlerin çok değişmemesi gibi bir gerçek var ortada. Bazı eşyalar dış görünüşünüzü değiştiriyor tabii fakat bunu bir mantığa oturtamamışlar. Hangi eşyanın değiştirip değiştiremeyeceği belli olmuyor.

Black Desert
19,00
den başlayan fiyatlarla

Karakterinizin dış görünüşünü değiştirebilmenin tek kesin yolu dükkândan gerçek para ile zırh setleri satın almak. Bu da para kapmaca değil de ne şimdi? Elbette aldıkları parayı oyunun ileriki geliştirmelerine ve ek paketlerine harcıyorlar fakat Black Desert gibi dış görünüşe bu kadar önem veren bir oyunun içinde karakterinize güzel kıyafetler edinmenin tek yolunun para harcamak olması büyük bir hayal kırıklığı. Bölgelerde öldürdüğünüz bütün yaratıkların eşyalarını pat diye toplayabilmenizin tek yolu da yine dükkândan bir evcil hayvan almak. Oyun içi yolculuklarınız sırasında kalabalık gruplardan oluşan düşmanlar öldüreceksiniz. E hepsinden teker teker düşürdükleri eşyaları toplamak da can sıkıcı. Bu mekaniklerin para kazanmak amacıyla bilerek konduğu o kadar belli ki…

Monoton Bir Hikâye

Oyun, fantastik bir kelime hazinesiyle ve insanların kaybolmasına neden olan karanlık bir gücün fısıltılarıyla dolu bir sinematik ile açılıyor. O sırada olan olayların arkasında duracak ve daha iyi kavranmasını sağlayacak bilgiler vermek yerine gelecekte olan olaylara geçmişle ilgili göndermeler yapıyor. Nasıl başlarsa öyle gider diyerekten, Black Desert Online’ın hikâyesinin gidişatı da böyle. Sıra sıra isimler sayıp asla arkasını doldurmuyorlar. Siz de kime odaklanacağınızı şaşırıyorsunuz. Hikâyesi size yakalamayı başaramıyor ve sizden uzaklaşıyor gibi geliyor. Neyse ki MMORPG’lerin hikâyelerinin illa da sürükleyici olmasına gerek yok çünkü oyuncuları çekecek başka yönleri de oluyor. Yapacak pek bir yok. Örneğin biz oyuna farklı zamanlarda üç beş kere başladık ve hâlâ isimleri karıştırıyoruz. Sorun bakalım aklımızda hikâyenin ne kadarı kaldı?

black desert inceleme

Görevleriniz boyunca yanınızda gezen bilinç sahibi bir kara duman var. Gıcık bir kara duman bu. O da başka bir hikâyenin olaylar dizisinin bir parçası. Bu gıcık dumanı sadece siz görebiliyorsunuz ve hasta duman daha güçlü olmaya takmış. Oyunun geliştiricisi Pearl Abyss’in işi mi, yoksa yerelleştirmenin azizliği mi bilinmez, gıcık dumanın diyalogları son derece sığ. Diyaloglarınız sıkmaya başlıyor bir noktadan sonra.

Black Desert Online’ın NPC’leri ilerlemenizde çok önemli yer tutuyor. Onlardan görev almanız ve bilgi edinmeniz, onlarla ticaret yapmanız gerekiyor. Knowledge, Black Desert Online’ın karakterinizin etrafındaki dünyanın ne kadar farkında olduğunun göstergesi ve buna göre bazı NPC’lerle diyaloglarınızda seçeneklerinizin sayısı artıyor. NPC’lerle tanışarak, canavar öldürerek ve yeni yerler keşfederek edinebiliyorsunuz. Enmity denilen sistem de taze taze ortaya çıkmış, oyunun dünyasını gerçekten de yaşayan bir yere çevirme potansiyeline sahip. Ne yazık ki o kadar iyi uygulanamadığı için size sadece sıradan bir sistemmiş gibi geliyor. Size gerçekçi bir sistem sunmak yerine, tanımı olmayan kelimeler ve tanımlanamayan isimler topladığınız için ödüllendiriliyorsunuz gibi geliyor.

Oyun İçi Sistemler

Black Deser Online’ın Enmity sisteminin altında yatan, sınırlı bir kaynak olan Enerji var. Ayrıca NPC'lerle sosyal etkileşimlerin dışında çeşitli etkileşimlerde bulunmak için kullanılıyor ve oyuna giriş yaptığınızda kendini yeniliyor. İlgilendiğiniz konularda Bilgi sahibi olan bir karakterle sohbet etmeye çalıştığınızda belirli bir miktar Enerji tüketiyorsunuz. Black Desert Online, NPC'lerle sadece uzmanlık alanlarından konuşarak yeni görevler ve bilgiler almanıza izin verseydi güzel olurdu, ancak bunun yerine kendinizi ücretsiz diyalog temelli mobil oyunlara benzeyen zayıf bir mini oyun oynarken bulacaksınız.

black desert oyun incelemesi

Bu sohbet mini oyunu da hiçbir zaman iyi bir şekilde açıklanmıyor. Tıpkı oyun içi diğer sistemler gibi. Black Desert Online’da bir dolu karmakarışık sistem var ve hiçbiri doğru düzgün açıklanmıyor. Daha önce bir MMO oynamamışsanız, ilk başladığınız oyunun bu olmasını önermiyoruz. Sistem gereksinimlerine ikinci bir ekran koymalıymışlar çünkü oyun içi zamanınızı Youtube veya forumlardan sorularına cevap ararken geçiriyorsunuz. Geliştiricinin açıklaması gereken önemli özellikleri Youtube topluluğu açıklıyor sağ olsunlar. Alt-Tab yapmak da zaten FPS sorunu yaşanabilen bir oyunu için hiç de optimal değil. Zaten oyunda eğitime en yakın şeyler de durduk yere bir yerde çıkan ve sizi emekle inşa ettikleri dünyanın dışına çıkaran Youtube videoları. O kadar hızlı geçiyor ki videolar, eğitim de çok tanıtım gibi. Pearl Abyss’in yapacağı işi topluluktaki oyuncular yapıyor.

Peki diyelim ki öğrenme eşiğini geçtiniz ve oyunu artık rahat rahat oynayabiliyorsunuz. Yepyeni mekanikler görmeye başlıyorsunuz. Savaş sistemi aksiyon odaklı ve öyle bir incelik istiyor ki saatlerinizi hatta günlerinizi verip uğraşmanız gerekiyor. Karşılığını da alıyorsunuz. Gelen bir saldırıyı geri çekilip savuşturmak ve havada düşmanlarınıza karşılık vermek çok eğlenceli mesela. Gece gündüz sistemi sadece görsel bir değişiklik değil. Çıkan yaratık sayısı ve alacağınız tecrübe puanlarını bile etkiliyor. Zanaat sistemi de hiç fena değil. Oyundaki her büyük sistemle iç içedir. Öğrenilecek çok şey var, ama inşa ettikleri dünya büyüleyici.

Black Desert
19,00
den başlayan fiyatlarla

Black Desert Online'daki en ilginç sistem Bölge Yönetimi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kısmen karmaşık olduğundan ve bölgelerle ilgili oyun içi gerçekleşebilecek birkaç hata nedeniyle anlaşılması en zor olanıdır. Bölge Yönetimi, harita üzerinde ticaret yollarını bağladığınız ve sizin için hasat etmesi için işçi kiraladığınız oyun içindeki bir kaynak simülatörüdür. Ondan hasat yapmaya başlamadan önce, dünya haritasındaki tek bir bölgeyi ve onun bağlantı bölgesini ziyaret etmeniz gerekecek. Kiraladığınız işçiler rastgele oluşturulur ve her birinin kendi seviyelendirme sisteminin yanı sıra benzersiz avantajları vardır. Misal, çalışma prensipleri olarak Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'deki çalışan yönetimine benzer. Ne zaman bir bölgeye işçi atasanız, Black Desert Online'da başka bir para birimi olan katkı puanlarını da kullanmanız gerekir. Bölge Yönetimi sizi dünyanın tüm bölgelerini keşfetmeye teşvik eder ve oyun içinde ve dışında malzeme toplamanıza olanak tanır.

Black Desert Online, beceriksiz eğitimler ve bir türlü ilerlemeyen bir hikâye tarafından gölgede bırakılmış güzel bir oyundur. Bir kez öğrendiğinizde oyunu zevkle oynayabilirsiniz. Ancak çelikten sinirleriniz ve peygamber sabrınız olmadan bu baya zor iş. Black Desert diğer MMORPG'ler gibi tipik oyun sonu raidlerine sahip değildir, bunun yerine oyun sonu sistemlerini yolculuğunuzun başlangıcına yakın bir yerde sunar. Günün sonunda, bir MMORPG'nin en güçlü özelliği uzun ömürlülüğü ve topluluğudur. Bu özellikler, bir oyun piyasaya çıkarken tahmin edilemeyen ve pat diye yaratılamayan şeylerdir. Black Desert Online kusurlarına rağmen her ikisine de sahip görünüyor.

Black Desert Yayınları