Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield 1 İncelemesi

Battlefield 1 İncelemesi

İnsanoğlu, yeryüzünde var olduğu günden beri sürekli yeni şeyler keşfetmiş, yeni kazanımlar elde etmiş ve zamanla sahip olduğu şeyler ona yetmemiş bu sebeple de diğer insanlarla rekabete girip onların sahip olduklarından pay istemiştir. Bu durum da savaşı ortaya çıkarmış ve savaş gerçeği ne kadar kötü ve acı verici olsa da dünya üzerinde değişmeyen bir olgu haline gelmiştir.

Oyun dünyasında da savaş oyunlarına büyük yer vermiştir yapımcılar. Savaş oyunları denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Battlefield serisinin, sırasıyla Battlefield 1942, Battlefield 2, Battlefield 3 ve Battlefield 4’ten sonra seriyi yenilemek ve seriye yeni bir soluk getirmek amacı ile beşinci ama ismi Battlefield 1 olan yapımıyla karşınızdayız.

6Ortalama
  • Göz alıcı grafikler
  • Çok çeşitli multiplayer oyun modları
  • İyi organize edilmiş tek oyunculu senaryo modu
  • Özelleştirilemeyen birçok araç & silah
  • Can sıkıcı buglar
  • Multiplayer modunda çok karşılaşılan hile kullanan oyuncular

Hikayesi

EA Games artık oyuncuların İkinci Dünya Savaşı’ndan ve teknolojik savaşlardan ne kadar çok sıkıldığını gösteren çığlıklarını duymuş ve Birinci Dünya Savaşı hikayesine sahip bir yapım olan Battlefield 1’i oyuncuların beğenisine sunmuş. Serinin önceki oyunlarında senaryoya çok fazla önem vermeyen firma bu sefer hikaye seven oyuncuları memnun etmek istemiş ki tatmin edici bir senaryo modu sunmuş oyunculara.

Oyun Birinci Dünya Savaşı’nı altı farklı perspektiften ele almış. İlk bölümde Almanlar tarafından işgal altında bulunan Fransa topraklarındaki bir grup askeri kontrol ederken ikinci bölümde oyuncu Daniel Edwards isimli acemi bir İngiliz tank şoförünün kimliğine bürünüyor. "Black Bess" adlı bir zırhlı tankı kullanma görevi üstlenmiş iken tankın mürettebatının alaycı davranışlarıyla da baş etmek zorunda kalıyor. 

Üçüncü bölümde ise 1947 yılı ilkbaharında geçen bölümde bir İngiliz subayı ve pilotu olan Clyde Blackburn'u kontrol ediyoruz. İngiliz soylusu ve bir pilot olan George Rackham'ı bir kart oyununda mağlup edip uçağına el koyuyoruz ve göklerde bir destan yazmak için hemen havalanıyoruz. Daha sonra bir İtalyan Arditi birliği üyesi olan Luca Vincenzo Cocchiola’nın hikayesi sunuluyor oyuncuya. Hikayeyi, savaştan yıllar sonra Luca ailesinin yaşlı bir üyesinin bir İngiliz kızı olan torununa doğum gününde anlatırken deneyim ediyoruz.

Hikayenin beşinci ve bizi en çok ilgilendiren bölümünde Gelibolu Seferi olayları oyuncunun gözünden anlatılıyor. Türk oyuncuları arasında ne kadar tepki olsa da oyun yapımcısı tarafsızlığını koruyarak Osmanlı’nın galibiyetini gölgelemiyor.

Son bölümde Arap Yarımadası üzerindeki Osmanlı işgalini sonlandırmak için görevlendirilen bir İngiliz İstihbarat subayı olan Arabistanlı Lawrence ile birlikte mücadele eden bedevi isyancı Zara Ghufran'ın kontrolü veriliyor oyuncuya. 

Battlefield 1 hikaye modu, savaşın bütün detayları farklı perspektiflerden zengin ve dolu içeriklerle kaliteli bir sunumunda oyuncuya deneyim ettirebilmiş.

Grafikler

Oyun yayınlandığı bütün platformlarda çok tatmin edici bir görsellik sunuyor. Özellikle patlama efektleri, silah ve araç sesleri başarılı bir biçimde resmedildiği için oyuncunun kendini hikayeye kaptırması hiç de zor olmuyor. Dice’in kendi geliştirdiği grafik motoru olan Frostbite, tüm platformlarda  başarılı bir şekilde optimizasyon desteği ve görsel sunumla oyunun hakkını fazlasıyla veriyor.

Çevrimiçi Modlar

Oyunda 10 adet çevrimiçi mod bulunmakta. Bunlar:

Hava taarruzu, fetih taarruzu, operasyonlar, ikmal paketi, cephe hattı, fetih, üstünlük, rush, savaş güvercinleri ve takım ölüm karşılaşması. Şunu da ekleyelim; savaş güvercini modu eski oyunlarda olmayıp sadece bu yapımda bulunmaktadır.

İpucu
Çevrimiçi oynamaya başlamadan önce crosshair'ınızı kendinize göre ayarlamanızı öneririz.

Arkadaşlarınızla ya  da hiç tanımadığınız insanlarla bu modlar üzerinde kıyasıya ve rekabetçi bir şekilde kozlarınızı paylaşıp keyifli ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Milyonlarca oyuncuyu yıllar içinde kendine bağlayan seri takipçilerini de  dinleyip eski oyunlarında göz ardı ettiği hikaye modunun da hakkını vermiş ayrıca yeni grafik motorunun da başarı sayesinde her açıdan hatırı sayılır bir deneyim imkanı sunana bir yapım gerçekleştirmiştir.

İyi oyunlar. 

 

Battlefield 1 ™
Battlefield 1 ™
37,18
den başlayan fiyatlarla