Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
334,33
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
175,00
den başlayan fiyatlarla
Batman: Arkham Knight İnceleme

Batman: Arkham Knight İnceleme

Arkham serisi, Batman'in özünü yakalayan ilk oyun serisi olduğu için hâliyle epey bir ünlendi. Sizi Batman kimliğine büründürmesiyle, dedektiflik becerilerini kullandırmasıyla ve dünyasını gizli göndermelerle ve tanıdık yüzlerle doldurmasıyla video oyun dünyasına iki şaheser oyun kattı.

Ancak en önemlisi ders niteliğinde bir dövüş sistemi yaratmasıydı ve kendisinden sonra gelen her oyuna ilham kaynağı oldu. Arkham City gibi muazzam bir oyunun devamı olan Arkham Knight, tek başına değerlendirildiğinde harika bir oyun olsa da bir nebze City'den sonra bekleneni verememiş gibi duruyor.

7Çok İyi
  • Karakterlerin ve atmosferin görselliği
  • Savaş ve dövüş mekanikleri
  • Dallanan hikâye
  • İkonik karakterlerin dönüşü
  • Vasat oyunculuk
  • Zorlanmış diyaloglar
  • Batmobil'in aşırı kullanımı

Eski Dostlar

Arkham City olaylarının ardından devam eden Arkham Knight, Batman evreninden birçok ikonik karakteri tekrardan oyuncuların karşısına çıkarıyor. Penguen, Zehirli Sarmaşık ve Korkuluk gibi kötülerin yanı sıra Robin, Nightwing, Alfred ve Komiser Gordon gibi güvenilir Batman karakterleriyle tekrardan buluşuyorsunuz. Arkham Knight böylesine geniş bir kadroyu ana hikâyeye yayma konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmış. Ancak diyalogların birçoğu sanki zorlamaymış gibi geliyor. Bununla birlikte Gordon ve Kâhin gibi yardımcı karakterlerin konuşmaları çok gelişigüzel hissettiriyor.

batman arkham knight inceleme

Sahibinden Batmobil

Birçok detayın yanı sıra Arkham Knight'ın en büyük sorunu yüksek ihtimalle Kara Şövalye'nin efsaneleşmiş aracı Batmobil. Serinin üçüncü oyunuyla birlikte oyuncuların sonunda kavuşabildiği Batmobil ile Gotham sokaklarında istediğiniz kadar gezebilirsiniz. Ya da istemediğiniz kadar. Batmobil'in oyuna eklenmesi kesinlikle harika bir seçim olmuş. Sadece sürmekle kalmıyor, aynı zamanda savaş moduna girip bir tank olarak da kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra görevlerde veya açık dünyada karşınıza çıkan bulmacaları çözmek için vinç moduna bile alabilirsiniz.

Batmobil başlangıçta kendinizi aşırı kuvvetli hissetmenizi sağlıyor ve çok kullanışlı geliyor. Kontrolü oldukça kolay. Ayrıca serinin geldiği noktada çok iyi bir eklenti olmuş adeta taze bir kan gibi gelmiş. Ancak ne yazık ki oyun boyunca yaratıcı çözümler keşfetmenize izin vermek yerine Batmobil'i zorunlu bir araç hâline getirmek için özel tasarlanmış bölümler eklenmiş gibi.

Batman™: Arkham Knight
Batman™: Arkham Knight
11,80
den başlayan fiyatlarla

Araçları ve sundukları savaş seçeneklerini seviyorsanız muhtemelen çok rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Ancak Arkham oyunlarına aşinaysanız ve Batman karakterine bürünmeyi seviyorsanız Batmobil biraz sinir bozucu gelebilir. Siz gölgelerden hareket etmek isterken oyun sizi zorla Batmobil'i kullanmaya itiyor. Sanki Arkham serisinden bir oyun değil de çizgisel bir savaş oyunu oynuyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Bıraktığımız Yerden Devam

Batmobil'den indiğinizde ise her şeyin önceki oyunlar kadar iyi olduğu açık bir şekilde görülebiliyor. Seriyi ünlü yapan dövüş mekanikleri hâlâ muazzam hissettiriyor. Aynı zamanda kullanabileceğiniz binbir çeşit alet halihazırda sizi bekliyor. Batarang ve düşman cephaneliğini etkisiz hâle getiren bozucu tamamen emrinize amade. Avcı kimliğine bürünmeyi seviyorsanız sizi oldukça memnun eden bir özellik eklenmiş: Korkutarak Çoklu Bitiriş. Bu özellik sayesinde sizden bihaber düşman grubunu sadece bir tuşa basarak tek hamlede yere yığabilirsiniz.

batman arkham knight incelemesi

Genel olarak Batman: Arkham Knight, Arkham serisine tatlı bir son nokta koymuş. Hikâyenin genel bir özeti bile spoiler olacağından dolayı serinin önceki oyunlarını oynadıysanız kesinlikle hiçbir detayı öğrenmeden oynayıp kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Batmobil' her ne kadar aşırı derecede fazla kullansanız da savaşlarda kullanması keyifli, sürmesi de oldukça rahat ve eğlenceli. Ancak dallanan hikâyesi, ikonik kötüleri ve muhteşem savaşları diğer olumsuz faktörler yüzünden büyük açıdan baltalanıyor. Vasat oyunculuk, kaba diyaloglar ve Batmobil'in aşırı kullanımı, Batman: Arkham Knight'ı önceki oyunlara kıyasla çok daha az akılda kalıcı bırakıyor.

Batman™: Arkham Knight yayınları