Üye Ol / Giriş Yap
KATEGORİLER
ASTRONEER İncelemesi

ASTRONEER İncelemesi

Her zaman bize uzak olan, erişemediğimiz şeyler bize çekici gelir ya; uzay teması da aynen öyledir Sevgili Okur. Milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenler, orada yaşam olup olmadığı, yerçekimsiz bir hayatın nasıl olacağı, aklımızda deli sorular.

İşte bu sebeplerden ötürü, oyun dünyasında da uzay hep ilgi çekiciliğini korumuştur. İster macera oyunu olsun isterse strateji ya da rpg, uzay her türden oyunda kendine yer edinmeyi başarabilmiştir evrende. Keşif odaklı, hayatta kalma oyunu Astroneer nasıl bir yapım olmuş hadi birlikte keşfedelim.

Her zaman bize uzak olan, erişemediğimiz şeyler bize çekici gelir ya; uzay teması da aynen öyledir Sevgili Okur. Milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenler, orada yaşam olup olmadığı, yerçekimsiz bir hayatın nasıl olacağı, aklımızda deli sorular. 

6 Ortalama
  • Etkileyici görsellik
  • Türkçe dil desteği
  • Zengin keşif ve craft öğeleri
  • Performans sorunları
  • Kullanımı zor ve karışık arayüz tasarımı

İşte bu sebeplerden ötürü, oyun dünyasında da uzay hep ilgi çekiciliğini korumuştur. İster macera oyunu olsun isterse strateji ya da rpg, uzay her türden oyunda kendine yer edinmeyi başarabilmiştir evrende.

Keşif odaklı, hayatta kalma oyunu Astroneer nasıl bir yapım olmuş hadi birlikte keşfedelim.

DETAYLAR

Yapım maalesef lineer ilerleyen bir hikayeye sahip değil. Size anlatacak bir hikayesi olmasa da ziyaret ettiğiniz gezegenlerde sizden tamamlamanız istenen çeşitli görevler ve challange’lar bulunmakta yapımda. 

Oyundaki ana amacımız, gezegenleri keşfetmek ve bu keşiflerdeki bilgi ve birikimi kullanarak hayatta kalabilmektir.

Yapımda, keşfedilmeyi beklenen birbirinden farklı özellik ve yapıdaki 7 adet gezegen bulunmaktadır. Bunlar; Calidor, Sylva, Vesania, Glacio, Atrox, Desolo ve Novus’tur. 

Eve Veda
Oyunun en büyük handikapı, saatlerce hatta günlerce uğraşı verip oluşturduğunuz ana yapınızdaki gelişmelerin yeni bir gezegene geçerken heba olmasıdır.

Crafting oyunun en önemli mekaniği olarak göze çarpmaktadır. İniş yaptığınız gezegenlerde arazi aracınızla -tabii ki onu da siz geliştireceksiniz- sürekli yeni keşiflere çıkacak ve bulduğunuz materyalleri, bazen birleştirme yoluyla bazen de saf haliyle kullanarak zor şartlar altındaki yaşam mücadelenizi kolaylaştırmaya çabalayacaksınız.

Bulduğunuz kaynaklar ve yaptığınız araştırma sonuçları size ‘bayt’ olarak geri dönecek ve bu baytlar sayesinde yeni craft mekanikleri bilgi dağarcığınıza eklenecektir. 

Oyundaki önemli bir diğer etken de oksijen dengesidir. Sahip olduğunuz kaynaklarla ana üssünüzde, oksijen salınımını rahatlıkla sağlayabilseniz de küçük aracınızla keşfe çıkarken oksijen ihtiyacınızın giderilebilmesi için yol boyunca oksijen taşıyan çubuklarla ana üssünüze bağlı olmanız gerekecektir.

Ama yeni geliştirmeler yapıp yeni teçhizat şemaları elde ettiğinizde içinde rahatlıkla yolculuk yapabileceğiniz oksijen tankları bulunan araçlar inşa edebileceksiniz. 

ARAZİ ARACI VE SIRT ÇANTANIZ

Yolculuğunuzdaki en önemli yardımcınız olan küçük arazi aracından biraz bahsetmek gerekirse; topladığınız materyalleri yanınızda taşımanıza olanak sağlayan yuvaları olan ve yaptığınız araştırma sonuçlarıyla önemli ölçüde değişikliğe uğrayıp, gelişen taşıma ve yolculuk aracınızdır. 

Bir diğer önemli yardımcınız ise sahip olduğunuz sırt çantasıdır. 8 slotu, basit bir 3D yazıcısı ve dahili oksijen tankı bulunan bu çanta yolculuğunuzun olmazsa olmazıdır. Ayrıca yeni icatlarınız için gereken şema ve planlarda sırt çantanızda hali hazır bir şekilde sizi beklemektedir. 

GÖRSELLİK VE STABİLİTE

Çok renkli, canlı, cıvıl cıvıl ve de gözü yormayan bir görsellik sunulmuş Astroneer’de. Ziyaret ettiğiniz gezegenler hiçbiri birbirinin kopyası değil ve farklı bir yaşam alanı olduğunu hissettiriyor size.

Ve yapım başlarda kişisel bilgisayarlarınızda ve oyun konsollarınızda çok gözü rahatsız etmeyen küçük FPS düşüşlerine rağmen oldukça stabil çalışsa da, oyunda ilerleyip bina ve envanter sayınızı büyüttükçe performans kayıpları yaşamanız da olası. 

SON SÖZ

Uçsuz bucaksız ve de sonsuz gibi gözüken uzay ve oradaki yaşamın nasıl olduğuna dair merak ve öğrenme isteğine sahipseniz Astroneer’e mutlaka bir şans verin.

İyi oyunlar.