Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Assetto Corsa Competizione İnceleme

Assetto Corsa Competizione İnceleme

Yarış oyunları dünyasını domine eden iki büyük markanın hüküm sürdüğü bir oluşumdan pay istemek, doğrusunu söylemek gerekirse iyi cesaret. NFS ve Forza serilerinin egemen olduğu bir oyuncu evrenine, bizim mottomuz gerçekçiliktir çıkışıyla dahil olan Assetto Corsa Competizione oyununu inceliyoruz.

İtalyan menşeli oyun yapım şirketi Kunos Simulazioni geliştiriciliğinde ve yayıncılığında, 29 Mayıs 2019 tarihinde masaüstü bilgisayarlara özel çıkışını gerçekleştiren Assetto Corsa Competizione özellikle gerçekçiliğiyle öne çıkan ultra-gerçekçi bir yarış simülasyonu.

Assetto Corsa Competizione
Assetto Corsa Competizione
118,88
den başlayan fiyatlarla

PC özelinde, 2019 Mayıs ayında çıkış yapan Assetto Corsa Competizione, 2020 senesi içinde, Xbox ve PS konsol kütüphanelerine de eklenmiştir.

Bilgi
İçeriğimizin başında yapımı NFS serisi ile karşılaştırmış olsak da tamamen aynı kulvarın oyunları diyemeyiz bu iki yapım için. Assetto Corsa Competizione, simülasyon ağırlıklı bir yapım olarak hayat bulurken, NFS serisi tamamen arcade bir oynanış vaad etmekte. 

DETAYLAR

Yapımda tek başınıza veya çevrim içi olarak deneyim edebileceğiniz çok fazla sayıda içerik beğeninize sunulmuş durumda. Gelin, bu içeriklere bir bir değinelim. 

 

  • Kariyer Modu : Oyunda sizi karşılayan ilk moddur, Kariyer Modu. Klasik, bildiğiniz sürekli yeni yarışlara girerek sıralama listelerinde üst seviyelere tırmanmak için mücadele ettiğiniz yarışlardan oluşur.
  • Şampiyonluk Yarışları: Galibi olmaya çalıştığınız ve sezonlardan oluşan bir şampiyona için hazır olun!
  • Özel Etkinlikler: Klasik yarış aktivitesinden sıkıldıysanız; çevrim içi olarak arkadaşlarınız veya rastgele seçtiğiniz oyuncular ile farklı ve rekabetçi etkinlikleri de deneyim edebilirsiniz, Asetto Corsa Competizione’de. Bu etkinlikler; Serbest Sürüş Modu, Hot Lap, Hot Stint, Quick Race, Superpole gibi eğlence odaklı içeriklerdir.  

Ama bu özel etkinlikleri sadece eğlence unsuru olarak görmemenizi öneririz. Büyük turnuvalara girmeden önce yarış kabiliyetlerinizi ve reflekslerinizi bu içerikler ile bir basamak yukarı taşıyabilirsiniz. 

assetto corsa competizione

Ama Bu Kadar Gerçekçilik Biraz Fazla Sanki?

Asetto Corsa markasının en büyük mottosunun "gerçekçi oynanış" olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Yapım sözünde durmuş ve son derece gerçekçi bir yapımı beğenilerimize sunmuş. Gerek oynanış gerek atmosfer gerek ise de yarış mekanikleri olsun oyun tümüyle gerçekçi.

Ama sonuçta oyun oynuyoruz değil mi, bu kadar gerçekçiliğe ne gerek var dediğimiz anlar da olmuyor değil, yapımı deneyim ederken. 

Büyük bir yarışa girmek için bitmek bilmeyen sıralama turları ve formalitelere takılı kalmak gerçekten çok sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. 

assetto corsa competizione

Lisanssız Olmaz!

Oyun içerisindeki bütün araçlar ve pistlerin oluşturulması sırasında tamamen orijinal içeriklere sadık kalınmış ve tüm lisanslar alınmış durumda, Assetto Corsa Competizione oyununda.

Bu ne kadar hoş ve düşünceli bir atılım olarak görülse de, günümüz lisans koşulları ve firmanın çapı düşünüldüğünde; her şeyi lisanslı sunma maliyetinin çok yüksek olduğu gerçeği sebebiyle, oyun alanına sunulan içeriğin biraz kısır kalmasına neden olabiliyor.

assetto corsa competizione

Görsel Detaylar & Sesler ve Atmosfer

Gerçekçiliğin de katkısıyla kişisel bilgisayarımızda hem araç tasarımları hem de pist hem de çevre detayları görsel açıdan tatmin edici seviyede olsa da konsol kısmında yapım pek iç açıcı gözükmüyor. 

Ama konu ses detaylarına gelince Assetto Corsa Competizione büyük bir alkışı hak ediyor. Araç kalkış, ani fren, motor sesi hatta vites değişimi bile en gerçekçi haliyle oyuna yansıtılmış. 

assetto corsa competizione

Assetto Corsa Competizione Oynamaya Değer Mi?

Yarış simülasyon oyunlarını ve de gerçekçi bir sürüş deneyimini tecrübe etmek gibi bir niyetiniz varsa, Assetto Corsa Competizione tam sizin için biçilmiş bir kaftan. Mutlaka bir şans vermelisiniz. Yüksek fiyatı biraz can sıkıcı olsa da indirimden kapmak her zaman daha iyi bir tercih olacaktır.

Assetto Corsa Competizione Yayınları