Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
Assassin’s Creed Valhalla İnceleme

Assassin’s Creed Valhalla İnceleme

Serinin son oyunu olan Valhalla, seriyi tamamen değiştiren Origins ve Odyssey’in eksiklerini bulup düzelterek oyunculara keyifli saatler sunuyor.

İngiltere'nin kırsallarında suikastçi bir Viking olarak yağmalar yaptığımız Valhalla, güzel bir hikayeyi, başarılı bir açık dünya ve çeşitlilik dolu aksiyon sistem ile harmanlayarak adını serinin güzel oyunları listesine yazdırmayı başarmış gibi gözüküyor.

8Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Güzel bir hikaye ve hikaye anlatımı
  • Yan görevlerdeki çeşitlilik
  • Loot sisteminin ne az ne de fazla olması
  • Aksiyon çeşitliliği ve sertliği
  • Oyunun zorlayıcı olmayışı
  • Teknik sıkıntılar

Vikingler

Oyun dünyası Yunan Mitolojisini iliklerine kadar sömürdükten sonra şimdi sırada Norse Mitolojisi var. Vikingler aslında çok da uzak olduğumuz bir konu değil. Üstlerine diziler ve filmler çekildiği için onlara yeterince aşinayız. Valhalla da bu kervana katılanlar arasında. Bir Viking olan Eivor olarak oynadığımız bu oyun hem viking konseptine hem de Assassin konusuna çok güzel bir şekilde değinmiş.

ac valhalla inceleme

İngiltere’de yanımıza dostlar çekerek ilerlememizden tutun da klanımız ile birlikte o topraklarda yaptığımız baskınlara kadar bütün öğeleri içinde barındırıyor. Oyunumuz geliştirme yapmanın merak uyandırdığı bir yetenek ağacına sahip. Geliştirdikçe dallanan bir sistem olması onu bir önceki oyunlardaki sistemlere göre öne çıkarmış.

Açık Dünya

Açık dünya bir oyun olması bir önyargı yaratsa bile uzun zamandır bu kadar dolu içeriklere sahip ve sıkmayan bir açık dünya oyununa denk gelmemiştim. Britanya’nın güzel topraklarında at veya kurt sırtında gezmek muazzam bir his yaratıyor. Bunu yaparken yan görev almaktan önce biraz çekinsek bile yavaş yavaş ne kadar keyif aldığımızı fark ediyoruz. Açık dünya görevleri içleri dolu dolu ve tekrara çok az düşen kesinlikle yapmaktan keyif aldığımız bir hal almaya başlıyor. Açık dünyada yaptığımız lootlar sistemi ise gayet yerinde.

Assassin's Creed® Valhalla
Assassin's Creed® Valhalla
82,00
den başlayan fiyatlarla

Hem sürekli kendinizi geliştirmeniz açısından loot yapmak zorunda olmamak hem de loot yapmanın gerekliliği çok güzel bir şekilde harmanlanmış ve oyunculara sunulmuş. Bunun dışında grafikler konusunda çok iyi bir iş çıkaran oyunumuz açık dünyası ile adeta ellerinizi sürekli fotoğraf moduna götürüyor.

valhalla oyun inceleme

Biz bu devasa açık dünyayı keşfederken, oyunun yavaş temposuna da kendimizi kaptırarak Valhalla'yı en iyi şekilde deneyimlemeyi amaçladık. Bu upuzun yolculukta ise en yakın arkadaşımız Legion 5 oldu. RTX ekran kartının oyun içinde yarattığı etki öylesine derin hissediliyor ki adeta kuzey topraklarında yürüyormuşuz gibi hissettiriyor oyun bize. 

Legion 5 Pro
Legion 5 Pro

AMD Ryzen™ 7 5800H'ye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar

16" QHD Ekran

Performans anlamında ise oyunu Fullscreen 1920x1080 modunda oynarken 100 FPS altına hiç düşmedik diyebiliriz. Gayet yağ gibi aktı tüm oyun. Bununla beraber oyunu her açtığımızda uzun saatler oynamış olmamıza rağmen en ufak bir ısınma problemi veya ısınmadan kaynaklanacak türden bir performans sorunu yaşamadık. Legion 5 Pro efsane soğutma sistemiyle bizi çok sağlam taşıdı bu anlamda da.

Oyunun Etkileyici Tarafları

Öncelikle Origins ile başlattıkları bu yeni oynanış deneyiminde yapılan üç oyundan en başarılısı olduğunu söyleyebilirim. Önceki oyunlardan daha güzel ve akıcı bir hikayeye sahip olması ve ana karakteri gerçekten severek oynamanız yapılan en güzel işlerden biri. Klanınız ile yaptığınız baskınlar bir önceki oyunda olan meydan savaşlarından daha keyifli ve daha anlamlı geliyor. Oyunda adım başı yeni silah bulmuyorsunuz. Bulduğunuz silahları sayısı az ancak tamamen yeterli. Silah çeşitliliği çok fazla olmasa bile oyunculara farklı silahlar ciddi anlamda aksiyonu çeşitlendirmeye yetiyor. Kendinizi ve silahlarınızı geliştirmek için sürekli bir şekilde yan görev yapma zorunluluğu olmaması da oynanma süresini artırıyor. Bazı oyuncular için loot sistemi az gelebilecek olsa da gereksiz loot yaptırmıyor olması oyunun keyfini azaltmıyor.

assasins creed valhalla inceleme

Kendinize göre bir oyun stili oluşturmanızı sağlaması bu şekilde uzun süren oyunlar için çok büyük bir avantaj. Eğer çift elle tutulan kılıcı seversen sadece onu geliştirerek de oyunu oynayabiliyorsun. Oyuna gelen DLC’lerin oyuna getirdiği yeniliklerde azımsanmayacak seviyede. DLC’ler için gerçekten sadece nicelikten oluşmadığını ayrıca nitelik de barındırdığını söyleyebiliriz. Özellikle gelen yeni savaş silahları ile birlikte eğlenceli aksiyonlara girebiliyorsun.

Assassin's Creed® Valhalla yayınları