Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
Ashen İnceleme

Ashen İnceleme

Ashen, bağımsız bir oyun geliştiricisi olan A44 tarafından geliştirilen bir video oyunudur. Hayatta kalma unsurlarına sahip bir üçüncü şahıs aksiyon RPG'sidir.

Ashen dünyasında yalnız bir gezgin rolünü üstlendiğiniz bir oyun olan Ashen souls-like bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyun boyunca geniş alanları gezecek, zorlu düşmanlarla savaşacak, silahlar ve aletler yapmak için kaynak arayacak ve bulmacalar çözeceksiniz.

7Çok İyi
  • Düşmanlar çok özgün
  • Ara yüz sade ve anlaşılır
  • Vuruş hissi ve mekanikler tatminkar.
  • Multiplayer oynarken bağlanma sorunları
  • Souls-like olmasına rağmen basit

Oyun Tasarımı

Bu oyunun benim için en güzel tarafı kesinlikle oyun tasarımıydı. Oyunun kül ve harabelerle kaplı karanlık ve kasvetli bir dünyada geçiyor olması izleri oyunun içine çekiyor diyebilirim. Adeta o dünyada gezginler sizmiş hissi veriyor desek az olmaz. Haritası aslında küçük ancak bağımsız bir oyun olduğu için bu konuda yeterli diyebilirim. Harita ne kadar küçük olsa da keşfedilecek mekan çeşitliliği var. Oyunda gezerken keşfedebileceğiniz mağaralar, tapınaklar ve köyler gibi ilginç yerler sizi karşılıyor. Hepsinin tasarımı kendi içinde güzel diyebilirim. Sonuç olarak tasarım açısından Ashen’in grafikleri oyun deneyiminiz sırasında karşılaştığınız ortam ve karakterler için zengin  renkler ve ayrıntıları ile oyunculara güzel bir deneyim sunuyor.

ashen incelemesi

Oynanış ve Aksiyon

Oyun souls-like bir oyun olduğu için aynı türe sahip diğer oyunlara benzer bir oynanış ve aksiyon sistemi sunuyor. Ancak diğer souls-like oyunları kadar zorlamıyor oyuncuları. Bu benim gibi oyuncular için aslında daha güzel bir deneyim. Oyun oynarken sürekli tek yemek istemeyen oyuncular için daha kolay bir deneyim olduğu için bu türe ilk kez girecek oyuncu arkadaşlar için türe alışmaları için güzel bir başlangıç olarak değerlendirilebilir. Ancak Dark Souls gibi zorlayıcı bir deneyim arayan oyuncu arkadaşlarım bu oyun sizi tatmin etmeyecektir baştan söyleyeyim. Oyunun mekaniği sadece diğer oyuncularla savaşmak ve onları öldürmek ile ilgili olmayan benzersiz bir deneyime sahip. Bunun dışında hayatta kalmanız ve akıl sağlığınızı da korumanız gerekmekte. Örneğin karakterinizi sıcak tutmak için ateş yakabilir ve geçim için yemek pişirmeniz gerekebilir.

Ashen
Ashen
61,00
den başlayan fiyatlarla

Çevrede bulunan loot sistemi ile birlikte kendinize silahlar ve yeni aletler de yapabiliyorsunuz. Oyunda sizi görür görmez veya onlara çok yaklaştığınızda size saldıran birçok farklı düşman türü var. Yapımcılar bu konuda gerçekten süper bir iş çıkarmışlar diyebilirim. Zorluk olarak zorlamasalar bile düşman çeşitliliği olarak kendilerini öne çıkarmışlar. Bu düşmanlarınızla yakın dövüş silahları veya yaylar gibi menzilli silahlar kullanarak savaşabiliyorsunuz. Oyunun çok güzel yaptığı bir diğer şey ise silahların savaş sisteminin çok önemli bir parçası olması. Kılıçlardan yaylara hatta kalkanlara kadar seçim yapabileceğiniz çeşit çeşit silah mevcut. Dövüş stili genel olarak oyuncunun seçimlerine bağlı olarak ilerlemekte. Ayrıca silahların kendisine özgü hasar, hız ve ağırlık gibi istatistikleri de bulunmakta.

ashen inceleme

Bu oyunu oynamak  çok eğlenceliydi. Kendi yaratıcılığımızı ve becerilerimizi geliştirmenin harika bir yoluydu. Sanat tarihi ve insanlığın gelişiminde oynadığı rol hakkında çok şey öğrendik. Oyunun kontrollerinde bazı sorunlar vardı ama genel olarak keyifli bir deneyimdi. Aynı şekilde multiplayer gerçekten çok hatalıydı. Eğer güzel bir multiplayer deneyimi arıyorsanız maalesef size bu oyunu öneremeyeceğim çünkü bir lobi sistemi yok ve biriniz öldüğünüzde kopma sorunu yaşamanız çok muhtemel. Ancak hayatta kalma mekanikleri ve silah, düşman çeşitliliği ile birlikte vaktiniz varsa oynamanızı tavsiye ederim. Bağımsız bir yapım olmasına rağmen gerçekten güzel yaptığı bir çok iş var oyunun.

Ashen yayınları