Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
En İyi Soulslike Oyunlar

En İyi Soulslike Oyunlar

Souls-like yani ‘souls benzeri’ oyunlar, Elden Ring ile birlikte yeniden sıkça gündeme gelmeye başladı. Zoru sevenlerin vazgeçemediği, bazılarımızın da bulaşmaya cesaret edemediği efsane souls-like oyunları sizin için listeledik. 

Oyunları listelemeden önce souls benzeri dediğimiz tür nedir, neden bu kadar zor, madem bu kadar zor o zaman neden seveni bu kadar çok gibi soruları yanıtlayarak başlayalım. 

Souls-like Oyun Nedir?

Souls benzeri tabiri, en basit haliyle açıklamak gerekirse bir oyunun son derece zor olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Ama her zor oyuna da souls-like dememiz mümkün değil. Souls-like türü Dark Souls’un akıl almaz zorluğundan sonra kullanılmaya başlandı ve bir oyunun souls benzeri olarak nitelendirilmesi için Souls serisinden birkaç özelliğe daha sahip olması gerekiyor. 

Ortalama üzeri zorluk, gizemli bir lore, düşmanların hareketlerini analiz etme ve öğrenmeye odaklı dövüş Souls-like türünün temel özellikleri diyebiliriz. Sınırlı erzak, düşmanların yeniden dirilebilmesi, öldüğünüzde hiçliğin ortasında bir noktadan yeniden başlamanız ve ilerlemenizin büyük ölçüde silinmesi gibi diğer özellikler de zaten zor olan oynanışın tuzu biberi oluyor. 

souls benzeri oyunlar

Souls-like Oyunlar Neden Bu Kadar Seviliyor?

Oynadığınız oyunda neredeyse her şeyin alehinize dizayn edildiğini düşünün. Bir şeyleri doğru yapabilmek bol bol kan, ter ve gözyaşı gerektiriyor. Ama uykusuz geceler ve sayısız sinir krizi ardından öldürebildiğiniz bir Boss’un, tamamladığınız bir görevin yerini başka hiçbir şey tutmuyor. Souls-like oyunlara tüm dikkatinizi ve zihin gücünüzü vermeniz gerekiyor, siz oyunda iyi olmaya kararlıysanız, bir noktadan sonra karşınızda hiçbir şey duramıyor. 

Oyunların zorluğu sayesinde öğrenme hissi, gelişim ve başarıdan duyulan tatmin de diğer oyunlara kıyasla inanılmaz yüksek bir düzeyde oluyor. 

en iyi souls-like oyunlar

Souls-like türünü ve cazibesini anladığımıza göre, sıra en sevdiğimiz souls benzeri oyunlara geldi.  

En İyi Souls Benzeri Oyunlar

Nioh

Nioh oynarken en az on kere ekrana ‘az önce ne oldu’ diye bakakalacağınıza eminiz. Hayatını savaşmaya adamış yalnız bir Samuray olarak oynadığınız Nioh, klavyenizin ve sinir sisteminizin sağlamlığını sonuna kadar test edecek. 

Nioh: Complete Edition / 仁王 Complete Edition
Nioh: Complete Edition / 仁王 Complete Edition
1.347,62
den başlayan fiyatlarla

souls benzeri oyun nedir

Thymesia

Elden Ring'in etrafındaki dalga yakın zamanda bitecek gibi değil ama siz çoktan Elden Ring benzeri farklı bir oyun arayışına girdiyseniz daha fazla aramanıza gerek kalmadı. Zor oynanış, oyuncuyu tatmin eden karakter gelişimi ve farklı oynanış stillerine uyum sağlayabilen bir oyun arıyorsanız Thymesia tam size göre tasarlanmış bir oyun.

Oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek, artılarını ve eksilerini görmek için incelememizi okuyabilirsiniz. 

Thymesia
Thymesia
403,74
den başlayan fiyatlarla

souls-like oyunlar

Star Wars Jedi: Fallen Order

Fallen Order, souls-like türü içindeki kolay sayılabilecek oyunlardan biri. Eğer gözünüzü çok korkutmadan hafif bir giriş yapmak istiyorsanız, size Star Wars Jedi: Fallen Order’ı önerebiliriz. 

Oyunda genç bir Jedi olarak, galaksideki çeşitli görevleri tamamlamak ve mücadele etmek gerekiyor.

STAR WARS Jedi: Fallen Order™
STAR WARS Jedi: Fallen Order™
279,99
den başlayan fiyatlarla

Dead Cells

Yalnızca souls benzeri olması yetmez, oyunu iyice zorlaştıralım diyorsanız rogue-like ve metroidvania türlerini de içinde barındıran Dead Cells aradığınız oyun olabilir. Oyuna başlarken sizi ne kadar zorlu bir mücadelenin beklediğini tahmin bile edemezsiniz. Kendine has görselleri, efsane müzikleri ve platform tarzı oynanışı ile Dead Cell bu türün içinde en sevilen oyunlardan biri. 

Dead Cells
Dead Cells
39,00
den başlayan fiyatlarla

souls-like oyun nedir

Blasphemous

Blasphemous, en sevilen iki boyutlu souls benzeri oyunlardan biri. Metroidvania dünya tasarımı, akıl almaz hikayesi ve anlatımı, souls-like mekanikleri ile sevdiğiniz her şeyi içinde barındırıyor. 

Blasphemous, inanılmaz ürkütücü Boss ve düşman tasarımları, İspanyol barok dönemden ilham alan dövüş ve işkence sahneleriyle oyuncuya farklı bir deneyim sunmayı başarıyor. 

Blasphemous
Blasphemous
60,00
den başlayan fiyatlarla

Remnant: From the Ashes

Birçok oyun, Souls türünü nişancılıkla birleştirmeye çalıştı ama başaramadı. Başarısız sayısız girişimin aksine Remnant: From the Ashes hızlı oynanış, üçüncü şahıs nişan alma ve loot gibi özellikleri souls türüne oldukça iyi şekilde yediriyor. Multiplayer özelliği ve tekrar oynanabilirliği ile Remnant: From the Ashes farklı ve keyifli bir souls-like deneyimi sunuyor. 

Remnant: From the Ashes
Remnant: From the Ashes
124,00
den başlayan fiyatlarla

en iyi souls benzeri oyunlar

Sifu

Sifu’nun atmosferi, grafikleri, hikayesi ve genel tarzı Dark Souls ile uzaktan yakından ilgili olmasa da, dövüşün ilk saniyesinden itibaren oyunun FromSoftware’den esinlenerek tasarlandığını anlıyorsunuz. 

Sifu
Sifu
289,00
den başlayan fiyatlarla

Kılıç ve büyü yerine kung fu ve kitana kullanan Sifu kendi tarzını oratay koyarken, gerçek bir souls-like deneyimi sunmayı da başarıyor.