Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
The Escapists İncelemesi

The Escapists İncelemesi

Ülkemizde geçmiş yıllarda film ve dizi izleme alışkanlığı TV platformu ile sınırlıyken internetle tanışmamız akabinde yabancı dizi dediğimiz özellikle Amerika ve Avrupa kültürü etkisi taşıyan yapımlar hayatımıza girmiştir. Bu yapımların en önemlilerinden biri olan hatta birçok Türk izleyicisinin ilk tanıştığı yabancı dizi Prison Break’tır. Eğer Prison Break tarzı yapımları seviyor bir de oyuncuyum diyorsanız “The Escapists “ isimli tatlı retro çizimler eşliğinde sunulan bu oyunu mutlaka deneyim etmelisiniz.

Mouldy Toof Studios isimli stüdyo tarafından geliştirilen 2014 yılında Steam platformu tarafından erken erişime açılan “The Escapists” 2015  senesinde PC, Mac ve konsollarda boy göstermiştir. 2017 senesinde ise ülkemizde oyunculuğun bu kadar çok yayılmasını sağlayan mobil sektör kahramanları IOS ve Android üzerinde de yayınlanmıştır.

8Çok İyi
  • Gerçekçi bir simülasyon
  • Çok çeşitli kaçış alternatifleri
  • Tatlı piksel grafikler
  • Crafting, ticaret yapma gibi oyun mekanikleri
  • Sunduğu tecrübeye göre ortalama üstü fiyat

Detaylar, Görsellik Ve Daha Fazlası

Oyunumuzda bir mahkum rolüne bürünüyoruz. Üniversite sınavı soruları gibi kolaydan zora doğru oluşturulmuş 6 farklı hapishaneden kaçmak için canla başla mücadele ediyor ana karakterimiz. Oyuncu bir isim seçerek başlıyor maceraya.

Hücresinde uyanan oyuncunun nihai amacı yanlış olduğunu her ne kadar bilsek de hapisten yakalanmadan kaçmaktır. Bu amacımızı gerçekleştirmek için diş macunu, pudra, sabun gibi maddeleri kullanarak kaçmamızı sağlayacak anahtar benzeri cisimleri oluşturmak için girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Uğraşmak istemeyen oyuncular, bu maddeleri ödeme yaparak diğer mahkumlardan direk satın alabilirler.

Bilgi
Diğer mahkumlarla aranızı iyi tutmanız, kaçışınız için büyük ölçüde avantajlar sağlamakta.

 

Hayatımızın her alanında lazım olduğu gibi hapishanede de para lazım. Para sorunumuz içinde diğer mahkumlara yardımcı olma seçeneği sunuyor bize oyun. Bu yardımlar gece mahkumların yoklaması yapılırken gardiyanları oyalamaktan bir rulo koli bandı isteyen mahkumun isteğini karşılamaya kadar çeşitlenebilir. Sonucunda ise 25$ ile ödüllendiriliyor oyuncu.

Kütüphaneyi kullanmak, egzersiz yapmak gibi faaliyetlerde bulunan oyuncu beden ve akıl sağlığını geliştireceği için kaçma planında daha az zorlanacak ve çeşitli beceri ve yeteneklerini açığa çıkartabilecektir. Oyuncu, yemek yemek, duş almak, egzersiz yapmak gibi rutinleri gerçekleştirmelidir. Gerçekleştirmediği takdirde önemli bir ceza almasa da tüm yoklamalara katılmak zorundadır. Katılmadığı zamanlarda tecrit (kilitlenme) cezasına çarptırılabilir. Gardiyanlar periyodik olarak arama yapmaktadırlar. Bu sebeple oyuncu kaçak yollarla elde ettiği şeyleri itinayla saklamalıdır. Eğer bulunursa yine kilitlenme cezası alması kaçınılmazdır oyuncunun.

Oyundaki kaçma dinamikleri gerçekten de büyük çeşitlilik arz etmektedir. Havalandırma sistemleri, çatıyı kullanmak, hapishanede isyan çıkartmak bunların başında geliyor. Tüm hapishane katmanları elektrik devre sistemleri, yüksek ve güvenlikli duvarlarla korunmaktadır. Oyuncunun kaçması hiçte kolay olmayacaktır. 

Biraz da görsellikten bahsetmek gerekirse, yapımın grafikleri  zamanımızın çok gerisinde kalsa da bu piksel piksel görünümü seven ve bu tarz grafiklere sahip oyunlara meraklı kitle yadsınamayacak kadar fazladır. Yapımın detay seviyesi görselliğin eksilerini  - kime göre eksi orası da tartışılır-  kolayca örtmüştür. Ayrıca piksel yöntemi iyi kullanıldığında göze hoş gelen samimi ve şirin bir görsellik oyuncuların beğenisine rahatça sunulabilir.

Nasıl Bir Oyun  

Piksel piksel görüntüsü, oyun içi yüksek detay seviyesi, kaçma mekaniklerindeki çeşitlilik ile uzun süre bilgisayarınız veya ev konsolunuzda saatlerce güzel vakit geçirebileceğiniz bir oyun The Escapists”. Ayrıca öğrenciyseniz boş vakitlerinizi, çalışan ve yetişkin biriyseniz de işten eve gelip stres atmak için iyi bir seçim olur bu yapım.

İyi oyunlar.

The Escapists
The Escapists
6,75
den başlayan fiyatlarla