Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Skyrim İnceleme

Skyrim İnceleme

Skyrim dediniz mi insanların aklına genellikle yemyeşil ormanları, buz tutmuş dağları ve kadim sırlar saklayan zindanları olan güzel mi güzel bir memleket gelir. Bir de ejderhaları unutmamak gerek tabii. Oyun ilerledikçe kendinizi karakterinize ve Elder Scrolls’un bu büyülü dünyasına daha da yakın hissedersiniz.

Skyrim sizin bir mahkûmdan onurlu bir savaşçıya dönüşümünüzü anlatır aslen. Devasa bir RYO oyunudur. Yüzlerce saat oyunun en ulaşılmaz köşelerine bile gitseniz inanılmaz detaylarla ve güzel hikâyelerle karşılaşabilirsiniz. Ana hikâye de oldukça başarılı olsa da Skyrim’i Skyrim yapan yan hikâyeleri ve değişik oyuncuların isteklerini karşılayabilmesidir. Öylesine başladığınız bir yan hikâye, apayrı bir oyuna konu olacak kadar derinlikli olabilir. Eğer Bethesda Softworks’ün daha önceki oyunlarını duyduysanız Skyrim dünyasının mükemmelden uzak olduğunu da tahmin edersiniz. Oyun içinde bir dolu Teknik aksaklık ve sinir bozucu hatalar bulundurur. Gerçi bunun Elder Scrolls hayranlarını durdurduğunu pek zannetmiyoruz. Skyrim oynayarak geçen uykusuz geceler size bekliyor.

9Mükemmel
  • Yapılacak çeşitli görevlerle dolu devasa bir dünya
  • Ejderha savaşları
  • Bazı güzel, atmosferik dokunuşlarla süslenmiş hoş mekân tasarımı
  • Çeşitli şekillerde oynayabileceğiniz keyifli savaşlar
  • Ana hikâyeye ek olarak deneyimlenecek çok sayıda ilgi çekici, bağımsız hikâye
  • Hatalar oyun kalitenizi etkiler
  • Dostlarınızın yapay zekâları genellikle yardımdan çok köstek olurlar

Söz konusu uykusuz gecelerde yapılan dağ yürüyüşleri gibisi yoktur. Serinin bu oyunu size Tamriel kıtasında bulunan Skyrim diyarına, Nordların ana vatanına götürür. Bu kuzey bölgesinde kardan bol bir şey bulamazsınız (peynir hariç). Gece vakitleri Tamriel’in kuzey ışıkları süsler gökyüzünü. Oblivion’da daha deneysel bir fantastik tema işlenir, bu sebeple hikâyenin karanlık kısımları kendini pek göstermez. Skyrim de tam bunun aksine karanlık hikâyeleri ve temaları işlemekten çekinmez. Sisin içinden yarı batık bir gemiyi gördüğünüzde ürkütücü bir ürperti hissedebilirsiniz ya da gözlerinizin önünde bir ejderhanın canlanmasını seyredebilirsiniz. Skyrim'in atmosferik tonu The Elder Scrolls III: Morrowind'e daha yakındır. Aralarındaki tek fark önceki oyunun puslu toz fırtınalarının yerini parıldayan kar yağışı ve opak sisin almasıdır. Bu güzel manzaralara şahit olmanın en iyi yolu uzaktan uzaktan izlemektir. Yakınlaştığınızda büyüsü bozulur çünkü. Şurasının tekstürü burasının hatası darken tadınız tuzunuz kaçar. Birçok muazzam oyun gibi, Skyrim’de de detaylar keskin bir şekilde işlenmiş olduğu için değil, daha büyük bir bütüne katkıda bulundukları için harika bir izlenim bırakır.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
95,82
den başlayan fiyatlarla

“Ben de senin gibi bir maceracıydım. Ta ki dizimden ok yiyene kadar.”

Oyun içinde yapacak o kadar fazla şey var ki şaşırırsınız. Ana hikâyeyi tamamlayacağım diye oyuna girip saatlerinizi bir artefakt peşinde harcayabilirsiniz. Başka oyunların aksine bunu yapmak size sıkmaz, aksine Skyrim’in manzarasının tadını çıkara çıkara sakin müzikler eşliğinde yolculuk edersiniz. Tabii ki hikâyeyi takip edebilirsiniz. Bir Ejderdoğan, yani hikâyenin kilit karakteri olarak ejderhaların neden bu diyarlara geri döndüğünü, şehirlere dadandıklarını ve dünyanın sonunu getirmede nasıl bir rol oynama potansiyelinin olduğunu öğrenmek sizin göreviniz. Bu hikâye boyunca ejderhalarla mücadele etmenin yanı sıra peynir hastası karakterlerle tanışabilir, klas partileri basabilir veya lağımlarda öldüğü sanılan insanları arayabilirsiniz. Kitleleri korkutan fazla büyümüş hormonlu kuşlar üzerine kurgulanan, oldukça detaylı düşünülmüş bir hikâye.

Ana hikâye görevini takip etmiyorsanız da mutlaka bir noktada karşınıza çıkacağından dolayı çok da kaçamıyorsunuz. Öylesine bir köye gidip kanatlı yaratıklar tarafından işgale uğradığına şahit olabiliyorsunuz. Bu yaratığa karşı olan savaşınızda köylüler yardımınıza yaylarla koşabiliyor. Can kaybı kaçınılmaz bu noktada. Bu savaşlar size ejderhaların yarattığı tehdidin ne kadar ciddi bir seviyede olduğunu, bir kahramana ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Siz de o kahramansınız. Ejderhalarla ilgili olduğu kadar, onlarla ilgili olmayan hikâyeler de mevcut. Hatta bu hikâyelerden birden çok RYO çıkarabilirsiniz.

skyrim inceleme

Mesela bu görevlerden biri size hiç de tahmin edemeyeceğiniz şekilde bir evde tek başına rahatsız edici istekleri olan bir çocuğa götürüyor, sonra bir bakmışsınız suikastçı olmuşsunuz. Mesela başka bir görev size seçim yapmaya zorluyor. Oyunda iki fraksiyon var. Stormcloak’lar ve Empire. İmparatorluk güçleri ile asi Stormcloaks arasında süregelen çatışmada taraf tutabilir ve ardından düşman kamplarına saldırabilir, düşman tarafından hapsedilen mahkumları kurtarabilirsiniz. Başka bir görevde ise bir yamyamla tanışabilir, sofrasını paylaşabilir veya onu öldürebilirsiniz. Bu görevlerdeki çoğu ilerleme sizin seçimlerinize bağlı. 

Oyun İçi Mekânlar

Bir oyunun içinde yapılabilecek bu kadar fazla şey olması gerçekten muazzam bir durum ve çok oyunda karşılaşmadığımız bir şey. Mağara içlerindeki taş bulmacaları size zorlayabilir, karşınıza çıkan iskelet askerlerden gına gelebilir. Bunlara rağmen oldukça eğlenceliler. Genel olarak yapacağınız görevler ve görev dışı aktiviteler oyunun temasına oldukça uygun. Kayıp köpekleri ararken bir anda kendinizi tanrıların huzurunda buluyorsunuz. E, Tamriel’den de ne beklerdiniz ki zaten? İyi yazılmış senaryosu ve incelikle yapılmış seslendirmesi ile bu karamsar dünya can buluyor. En basitinden bir getir götür görevi bile size saatlerce eğlendirebiliyor. Sonuç olarak ne sıklıkla devlerle ve evcil dev mamutlarıyla karşılaşma şansınız var ki? Hatta o mamutlardan biri tam da siz yanından geçerken bir anda metrelerce yükseğe fırlayıp üzerinize düşüp size Ejderdoğan ezmesine çevirebiliyor. Kim istemez ki mamut ezmesi olmak?

skyrim incelemesi

Bu yüzden belki de her sürpriz hoş karşılanmayabilir. Ancak çoğu hoştur ve beklenmeyenlik unsuru, sizi olabildiğince etrafı keşfetmeye çeken şeydir. Ödül, kilitli bir sandıkta gizlenmiş harika bir silah, göz atmak için muhteşem bir manzara veya niteliklerinizden birini geliştiren bir irfan kitabı olabilir. Ya da belki ejderhaların dilinde yazılmış sözcükleri keşfedersiniz, ki bu gerçekten de önemli bir keşif. Bu kelimeleri bulmak, Skyrim'in “Shouts” olarak bilinen en güçlü büyülerini kullanmanın anahtarıdır. Eh, zaten onlar anahtarın yarısı: ayrıca bu büyüleri etkinleştirmek için ejderhaları yenmeli ve ruhlarını özümsemelisiniz. Söz konusu büyülerin kendi bekleme süresi zamanlayıcısı vardır ve standart büyü yapmayı yöneten magicka çubuğuna bağlı değildir. Tek bir “Shout” ile size saldıranlara ateş püskürtebilirsiniz. Bir diğeriyle zamanı yavaşlatabilirsiniz. Bu büyüler zor bir savaşta başarıyı garanti etmez, ancak teraziyi lehinize çevirebilirler. Ayrıca hem kelimelerin keşfinin hem de bir ejderha ruhunun özümsenmesinin dramatik görsel ve ses efektleri hoş bir bonustur.

Karakter Gelişimi

Standart büyülere gelince, bunlar gayet tahmin edilebilir bir şekilde sihir okullarından gelirler: yıkım (kıvılcımlarla çarpılan iskeletler!), büyü (dev bir don atronach çağırın!), değiştirme (ilerideki yolu aydınlatın!) vb. Hatta bir elinizde parlayan bir ateş topu ve diğerinde hazır bir çağrı ile tam bir büyücü olarak çifte büyüler bile yapabilirsiniz. Tek elli silahları çift el ile kullanabilirsiniz, bu da karakterinizi oluşturma konusunda size daha fazla esneklik sağlar. Karakterinizi oluşturduğunuzda, her zamanki Elder Scrolls ırklarından (Dark Elf, Breton, Argonian vb.) bir ırk seçersiniz, ancak bir sınıf seçmezsiniz. Bunun yerine, belirli silah türleri, magicka okulları, konuşma vb. ile ilgili beceri seviyeniz nasıl oynadığınıza göre belirlenir. Ağır zırh giyip darbe almak yavaş yavaş ağır zırh yeterliliğinizi artırır. İki elli silahları sallayınca onları kullanmakta daha iyi olursunuz.

Bu, nasıl ilerlediğiniz üzerinde manuel bir kontrole sahip olmadığınız anlamına gelmez. Her seviye kazandığınızda, üç ana özelliğinizden birini geliştirmeyi seçersiniz: sağlık, dayanıklılık veya büyü. Ayrıca, baltalarla verilen hasarı artırabilecek veya yaratıkları daha uzak bir mesafeden çağırmanıza izin verebilecek avantajlar gibi avantajlar için harcayabileceğiniz tek bir puan kazanırsınız. Oynama şeklinize göre şekillenen, ancak kontrol hissini korumanız için ince ayar yapmanıza izin veren harika bir seviye atlama sistemidir. Avantajları takımyıldızlardaki yıldızlar olarak hayal eden hızlı ve renkli arayüz sayesinde sadece seviye atlama eylemi bile bir zevk olabilir. Belirli avantajlara ulaşmak zahmetli olabilir; oyun genellikle istediğiniz yıldıza değil, onu çevreleyen başka yıldızlara gitmenize sebep olur. Ancak Oblivion'un hantal ara yüzü göz önüne alındığında, Skyrim'inki çok daha gelişmiş bir canavar. Konsolda (ve PC'de bir kumandayla oynuyorsanız), kontrol çubuğuyla gezinme, düğmeye basılmasını en aza indirir ve görev günlüğünüz ile ana harita arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Ek olarak, silahları, büyüleri ve eşyaları favori olarak işaretleyebilir ve ardından savaş sırasında bunlara hızlıca erişebilirsiniz. Bazı yönleriyle zor olabilir, ancak genel olarak Skyrim'in ara yüzü ne kadar bilgi ve envanterin parmaklarınızın ucunda olduğunu düşününce bir harika.

skyrim oyun inceleme

Karakterinizi nasıl uyarladığınızdan bağımsız olarak, aksiyon asla kesilmez. Troller, ölümsüz büyücüler, büyücüler, haydutlar, cadılar, şişko sıçanlar ve daha birçok düşman, kahramanınızı öldürmek istiyor. Ara sıra keskin bıçağınızı körü körüne savuruyormuş gibi hissedersiniz. Ancak bu şimdiye kadar gördüğünüz en sıkı Elder Scrolls savaşıdır, görsel ve işitsel ipuçları normalde vuruşlarınız ve zaplamalarınızla uygun geri bildirim sağlar. Bazı ölüm darbeleri, aşırı sık olmadıkları için güçlerini koruyan Fallout 3 tarzı ağır çekim ölümlerle sonuçlanır. Artık üçüncü şahıs bakış açısıyla oynayabilir ve uçuyormuş gibi hissetmek yerine karada yürüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Geliştirilmeyen tek şey, arkadaş canlısı AI. Macera için bir arkadaşınızın olması güzel ve hikâyenin başlarında size ücretsiz olarak bir tane veriliyor. Ancak bu yoldaşlar, sizi dar geçitlerde sıkıştıran, onlara en çok ihtiyaç duyduğunuzda geride kalan ve hatta dönen bıçak tuzaklarının neden olduğu çeşitli ölüm döngülerinde sıkışıp kalan aptallara dönüşüyorlar.

Gizli bir tipseniz, gizlice dolaşabilir, cepçilik yapabilir ve evlere girebilirsiniz. Eğer gölgede kalmaktan gerçekten hoşlanıyorsanız, porfirik hemofiliye, yani vampirizme bile yakalanmak isteyebilirsiniz. Vampirler, belirli büyüler ve statü etkileri yoluyla bazı faydalar elde ederler, ancak aynı zamanda belirli risklere katlanırlar ve onlar uyurken şüphelenmeyen kurbanlarla beslenmek zorundadırlar. Doğrudan savaşa girmeyi sevseniz bile Skyrim'in savaş dışı aktivitelerinden yararlanabilirsiniz. Kilit açma artık Oblivion'da olduğu gibi değil, ancak doğru konumu ne kadar yakından eşleştirdiğinizi belirlemek için bir kilit seçimini döndürmenizi ve kilidi çevirmenizi sağlayarak ipucunu Fallout 3'ten alıyor. Daha önce olduğu gibi, çiçekler ve malzemeler toplayabilir, ardından bir simya masasında onlardan iksir oluşturabilirsiniz. (Havanları unutun.) Herhangi bir maceracı, ekipmanınızı belirli durum etkileriyle doldurmanıza izin veren büyülemeden yararlanabilir, ancak güçlerini yeniden doldurmak için ruh taşlarını kullanmanız gerekir.

the elder scrolls skyrim inceleme

Skyrim'i Skyrim yapan aksiyonun dışında gerçekleşen küçük detaylardır. Skyrim halkı gündüzleri dükkanlarda mallarını satarak, geceleri barda takılarak veya dinlenmek, eve gitmek üzere dükkanlarını kapatarak günlük yaşamlarına devam ediyorlar. Bazı durumlarda, kokuşmuş nefesiniz hakkında yorum yapabilir veya ne kadar hasta göründüğünüz hakkında yorum yapabilirler. Çocuklar sokaklarda bir aşağı bir yukarı koşuşturur; hatta bir zorbanın ona bulaşmasını engellemenizi bile isteyebilir. Skyrim halkı biraz sert hareketlere sahip, ancak önceki Elder Scrolls oyunlarından daha zarifler. Daha önce, konuşmalar gerçekleşirken etrafınızdaki dünya dururdu ve kamerayı bir karakterin bal mumundan çatma yüzüne odaklardı. Skyrim'de bazı diyaloglar kamerayı sınırlandırır ve geçici olarak sizi yerinde felç eder, ancak genel olarak konuşmalar eskisinden daha organik hissettirir. Oyundaymışsınız hissini destekler.

Oyunun Tarihi

Skyrim ayrıca sizi büyülemek ve eğitmek için ortalıkta gezen dağınık kitaplar ve referanslar kullanır. Rol yapma oyunlarında kitap okumayı pek seven biri olmayabilirsiniz ama yine de burada çaba sarf etseniz pişman olmazsınız. Her cilt bulduğunuzda Tamriel'in zengin tarihini okumak istemiyorsanız, alın ve daha sonra okuyun. Okunmayı hak eden pek çok hikâye var. Önceki oyunlara olan göndermeleri yakalayabilir, herkes vampirler, asil kahramanlar ve takipçilerine kutsamalarını bahşeden tanrılar hakkında burada yer alan lokmalık hikâyelerin tadını çıkarabilir. Skyrim, Oblivion olaylarından yüzlerce yıl sonra geçiyor ve hatırlayacağınız organizasyonlar yeniden yapılandırılmış veya eski hallerinin gölgesinde devam ediyor. Ancak Tamriel'in tarihi, Skyrim'in dokusu boyunca işlenmiş. Uzak bir müzeye davetle başlayan gibi bazı görevler, dünyanın unutmadığı geçmişteki talihsizliklerin büyük hatırlatıcıları.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
95,82
den başlayan fiyatlarla

Skyrim'in yaratmak için çok uğraştığı sürükleyiciliği ve gerçekçiliği hem küçük hem de büyük şekillerde sık sık bozması üzücü. Bazı tuhaf ayrıntılar sadece can sıkıcı olmanın ötesine geçmiyor. Bir karakter tavandan konuşmayı başlatabiliyor mesela. Yakınınızdaki karakterlerin gevezeliği, önemli hikâye anlatımını boğabilir. Yan yana duran iki esnaf aynı oyuncu tarafından seslendirilip aynı replikleri tekrar edebilir. Bir ejderha iskeleti ortadan kaybolabilir ve daha sonra gökyüzünden yeni bir yere düşebilir. Bir ejderha, kanat ve kuyruğu birbirine takılarak olmadık yerlerde sıkışıp kalabilir. Bu nedenle, çevrede sıkışıp kalabilirsiniz, belki sadece bir köşeye girerek sizi farklı bir yere hızlı seyahat etmeye (dışarıda olacak kadar şanslıysanız) veya bir kayıt oyunu yüklemeye zorlar. Oyun, uygun şekilde donatılmış bir bilgisayarda en yüksek ayarlarda iyi bir şekilde çalışır, ancak bir veya iki kez çökme yaşayabilirsiniz. Soru, anormallikler yaşayıp yaşamayacağınız değil, verilen bir şey. Soru şu: ne anomalisi ve ne kadar sıklıkla?

Daha önce Elder Scrolls oyunlarını oynadıysanız, hatalar sizi şaşırtmaz. Yine de Skyrim, daha sıkı dövüş, daha az hata, daha iyi animasyonlar ve benzeri özelliklere sahip çok sayıda kaliteli RPG ile süslenmiş bir yılda geldi. Ancak adil olmak gerekirse, bu oyunların hiçbiri Skyrim gibi büyüklüğe sahip değildir. Yapacak çok şey olduğu için değil: yapacak şeylerinizin çoğu çok iyi. İster bir ejderhanın kanatlarını kesiyor, ister ölüleri hayata döndürüyor veya simya masasında deney yapıyor olun, Skyrim en muhteşem büyülerde birini yapar size: “Zaman kavramını kaybetme büyüsü”

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Yayınları