Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Superliminal İncelemesi

Superliminal İncelemesi

Oyun dünyası, oyuncuların, günlük yaşam içindeki sıkıntılarını bir nebze unutmak, sıradan hayatında sıyrılmak, sadece rüyalarında görebileceği maceralara atılmak ve de sınırsızca, özgürce farklı dünyalarda kaybolmasını sağlayan en güzel limandır.
5Ortalama
  • Yenilik vadeden mekanikler
  • Özgün mekan ve tasarımlar
  • Yaratıcı tasarımlar
  • Belirgin bir hikaye sunumu olmaması
  • Dönemin gerisinde kalan grafikler
  • Ağır oynanış tarzı her oyuncuya hitap etmeyebilir

Çok büyük ve dolu içerikleri olan bu ekosistemde, sayısızca alternatif sunulmuş oyunculara. Herkes tarafından sevilen, beklenen ve oynanan türleri barındırdığı gibi, herkese hitap etmeyen ve sadece belli niş kitlelerin tercihi olan konseptler de vardır. Bu konseptlerden biri de bulmaca konseptidir. 

Oyuncuyu maceradan maceraya atlatmak yerine zihin gücünü kullanarak belirli problemleri çözüp, anlatmak istediği hikayedeki boşlukları oyuncuya doldurtma derdin de olan bu türün en yeni temsilcilerinden biri de 19 Kasım 2019 çıkışını gerçekleştiren Superliminal’dir. 

HİKAYESİ

Oyuncu, hastalara rüyalarında terapi uygulanmasını sağlayan SomnaSculpt teknolojisinin test edildiği Pierce Enstitüsü'ne gider.

Denek, uyutulur ve daha sonra hayal dünyasını temel alarak inşa edilmiş bir test mekanında bulur kendini. 

Burada oyuncuya, nesnelerin boyutunu perspektife göre değiştirmek veya anında kopyalarını oluşturmak gibi gerçeklik dışı yetenekler bahşedilir. Ancak, oyuncu belirlenen zamanda uyanmayı başaramaz ve sonunda rüya aleminde sıkışıp kalır.

Bir Pierce Enstitüsü doktoru olan Glenn Pierce, oyuncuyla radyolar aracılığıyla iletişim kurarak oyuncuya onun izini tamamen kaybettiklerini ve muhtemelen ardışık rüya katmanları arasında sürekli seyahat ettiğini açıklamaya çalışır. Bu arada, rüya terapisini yöneten yapay zeka, oyuncuya "acil çıkış protokolünü" tetiklemek ve rüya dünyasından kaçabilmek için "büyük bir zihinsel patlamaya neden olabilecek aşırı bir yükleme yapmasını önerir. 

Sonunda, oyuncu Acil Durum Çıkış Protokolünü tetiklemek için gerekli olan rüya katmanlarından geçer ancak bilinmeyen bir hata nedeniyle başarısız olur. 

Uyarı
Hikayenin direkt bir sunumun olmaması bazen oyuncuya anlatılmak isteneni geçiremeyebiliyor.

Yapay zeka, SomnaSculpt terapisinin, oyuncunun olumsuz duygularını ortadan kaldırma konusundaki başarısızlığı nedeniyle oyuncunun rüyasında sıkışıp kaldığı sonucuna varır. Daha sonra oyuncuya kendi çıkış yolunu bulması konusunda tavsiye verir.

Oyuncu şimdi kapana kısılmıştır ve rüya dünyası gerçeküstü bir hale bürünür. Sonunda, oyuncu bir rüya paradoksu yaratır ve tüm gerçeklik duygusunun kaybolduğu Beyaz Boşluk alemini ortadan kaldırır.

Oyuncu sonunda Whitespace'in (Beyaz Boşluk) dışına çıkar ve Dr. Glenn onu tebrik ederek aslında tüm yolculuğun planlandığı gibi gerçekleştiğini çünkü oyuncuya sorunlarını kendi kendine çözme yeteneği kazandırmak için oluşturulan gizli bir test olduğunu açıklar.

Glenn ayrıca, testin rüya dünyasında gerçekleşmesine rağmen, oyuncunun elde ettiği tüm kazanımların tamamen gerçek olduğunu anlatır oyuncuya.

NASIL BİR OYUN?

Bağımsız bir yapımcının elinden çıkan bu oyun, düşük bütçesine ve kısıtlı imkanlarına rağmen rakiplerinden sıyrılarak değişik bir oyun deneyimi sunuyor oyuncuya.

Gerçek yaşantımızda baş edemediğimiz sorunlarının çözümünde bakış açımızı değiştirmemiz önerilir bazen bize. İşte bu oyunun tüm mekaniği de bakış açısı üzerine kurulmuş. Bir örnekle açıklama gerekirse; içerisinde olduğumuz odanın çıkış kapısı yoktur ve odadan çıkabileceğimiz tek yol bir havalandırma boşluğudur ve ulaşamayacağımız yüksekliktedir.

Oda içinde bulunan küçük bir tabureye farklı bir perspektiften bakarak onu kocaman olmasını sağlayarak üzerine çıkıp odadan kaçabiliyoruz. Bazende önümüzü kesen tuğla ile örülmüş bir duvarın aslında arkasından bakarsak sıradan açıp çekip gidebileceğimz bir kapı olduğunu anlıyoruz.

Çok basit ne var bunda dediğinizi duyar gibiyim ama gittikçe zorlaşan bulmacaları sürekli farklı bir perspektiften ele alarak çözmek bazen sizi gerçekten de çok zorlayacaktır

SON SÖZ

Bulmaca oyunlarını ve zihninizi zorlamayı seviyorsanız ve de hayata sadece tek bir perspektiften bakmayı değil de, yaşantınızda meydana gelen olaylarda farklı bakış açılarını da düşünmeyi ihmal etmeyen biriyseniz Superliminal tam size göre bir yapım.

İyi oyunlar.

Superliminal
Superliminal
23,10
den başlayan fiyatlarla

Superliminal Yayınları