Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Street Fighter V İncelemesi

Street Fighter V İncelemesi

Eski zamanlarda “oyun” deyince akla iki şey gelirdi. Bunlardan birincisi atari salonlarıdır. Birçok neslin çocukluğu ve gençliği bu atari salonlarında, jetonla oyun oynayarak geçmiştir. Ben oyuncuyum diyen herkesin belki de ilki oyunudur Street Fighter.
7Çok İyi
  • Yeni ve eğlenceli dövüş mekanikleri
  • Bol karakter çeşitliliği
  • Yüzlerce farklı kombo mekanikleri
  • Akıcı oynanış
  • Multiplayer özelliği
  • Oyun içi satın alımlar çok ağır basmakta

Dünyanın dört bir tarafında yaşayan milyonlarca genç, aldıkları üç kuruş harçlığı da arkadaşlarıyla bu salonlardaki oyunlar oynamak, gerçek hayatta yapamadıkları şeyleri yapma hissini tatmin etmek için harcarlardı. İkincisi de bu salonların vazgeçilmezi,  atari salonlarının en çok sevilen ve oynanan oyunu Street Fighter serisidir. 

Serinin ilk oyunu 30 Ağustos 1997 yılında oyuncuların karşısına çıkmıştır. CAPCOM şirketi aracılığıyla  oyun dünyasıyla tanıştırılan Street Fighter, adından da anlaşılacağı üzere safkan bir dövüş oyunudur. Oyun yıllar içinde koleksiyonuna  birçok oyun ekleyerek oyun dünyasının unutulmazları listesinde adını altın harflerle yazdırmıştır.

En basit anlamıyla Street Fighter dünyanın birçok ülkesindeki en iyi dövüşçülerin, bir arenada toplanıp kıyasıya mücadele ettiği video oyunudur. Zamanımızın ve teknolojinin ilerlemesiye video oyunlarını artık atari salonlarında değil de evlerde rahat koltuklarımızda jetona gerek kalmadan oynayabiliyoruz. Street Fighter da bu değişimden nasibini almış ve kişisel bilgisayarlarımızda ve konsollarımızda oynanabilir bir hale gelmiştir.

HİKAYE 

Street Fighter V bu serinin son halkasıdır. Şimdi biraz da hikayesinden bahsedelim:

Hikaye, Street Fighter IV ve Street Fighter III oyunları arasındaki kısma denk düşüyor. Charlie Nash, M. Bison'u durdurmak için kendini feda ettikten uzun yıllar sonra bir mezarda uyanır. Helen adında genç bir kadın tarafından uyandırılan Nash, Gulie isimli yine Mr. Bison’u yok etmek isteyen birinden gizemli bir eşya alması için gönderilir. Bu sırada Shadaloo Organizasyonu, "Blood Moon" olarak bilinen yörüngeye yedi yapay uydu fırlatarak, Bison'un gücünün kaynağı olan korku ve çaresizliği yayma planı olan "Zincirler Operasyonu"nu başlatır. Rashid, Shadaloo'nun karargahına sızıp onlar tarafından kaçırılan bir arkadaşını ararken F.A.N.G tarafından fark edilir ve mağlup edilir. Rashid'in elindeki satranç taşına  benzeyen bir parçaya el koyar ve onu Kara Ay (Blood Moon)'lardan birini patlatmak için kullanır ve New York'un üzerinde yüksek irtifada elektromanyetik  bir darbeyi tetikler. 

Bison'u ve New York'taki astlarını durdurmaya çalışan Guile ve Chun-Li başarısız olur ve kaçarlarken parçaların peşinde olan Charlie tarafından saldırıya uğrarlar. Charlie, Rashid ve Juri'yi parçaları elde etmesine konusunda ikna eden Helen ile yeniden bir araya gelir. 

Tüm olaylardan haberdar olan Karun Kazuki, parçaları Shadaloo'dan önce toplamak için dünyanın dört bir yanından savaşçıları yanına çağırır. Ryu dışında hepsi Karin'in çağrısına cevap verir. Savaşçılar parçaları aramak için dünyayı dolaşırken, Shadaloo'nun köleleriyle ve mistik oyuncaklarıyla baş etmelerinin yanı sıra en güçlü savaşçıların ruhlarını yutmaya çalışan kadim Aztek tanrısı Necalli tarafından defalarca saldırıya uğrarlar. Kavga sırasında Cammy , kız kardeşi Decapre'yi yener ve onu kontrol altına alır.  Shadaloo tarafından beyninin yıkandığını bilen Cammy, Decapre'yi polise teslim etmeyi reddeder ve Juri'nin yardımıyla onu kaçırır. Kalan tüm parçaları ve daha fazla müttefik elde eden savaşçılar, Shadaloo'nun üssüne saldırır ve Kara Ay’ları başarıyla devre dışı bırakırlar ancak Bison'un birliklerini yenemez ve geri çekilmek zorunda kalırlar. Ryu, Shadaloo üssüne yapılan  ikinci saldırıda arkadaşlarına yeniden katılmaya karar verir. Rashid, kayıp arkadaşının uzun zaman önce FANG tarafından öldürüldüğünü anlasa da arkadaşının ona bıraktığı bir ipucunu kullanarak Kara Ay’ları tamamen durdurmayı başarır. Charlie, Bison'la yüzleşir ama onu yenmeyi başaramaz ancak Bison'un Psiko cücünün bir kısmını tüketebilmek için kendini feda eder ve böylece Ryu'nun onu sonsuza kadar yok etmesine yetecek kadar zayıf düşmüş olur.

KARAKTERLERİ

Oyun, dördü Street Fighter evreninde yeni olmak üzere 16 karakterle başlıyor. İlerleyen dönemlerde güncellemeler ve lansman duyurularıyla oyuna yeni karakterler eklendi. 

Bu karakterler güncellemeler ve challengelar kazanabilineceği gibi oyun  içinde “Fight Money” olarak geçen ve gerçek para birimleriyle ödeme yapılarak elde edilebilir.

OYUN MODLARI

Tek bir hikayeye bağlı kalmayıp arkadaşlarınızla ve tanımadığınız oyuncularla rekabetçi bir şekilde dövüşüp keyifli dakikalar geçirmek isteyen oyuncular için farklı modlar da içermektedir oyun.

Bunlar:

Versus Modu: Klasik bildiğimiz iki oyuncun karşılıklı kozlarını paylaştığı mod. Çok söze gerek yok.

Challenge Modu: Oyunun dövüş sırasında bizden istediği hareketleri gerçekleştirmemiz gereken eğlenceli bir mod. 

Training: Rastgele istediğimiz eylemleri gerçekleştirdiğimiz, serbestçe takıldığımız adı üzerinde eğitim modu.

Survival: Tek raunttan oluşan çok eğlenceli bir oyun modu. Sürekli size saldıran karakterlere karşı sıkı bir mücadele veriyorsunuz. Tek sıkıntı can barınız rakibiniz değişse de aynı kalıyor. Ama üzülmeyin kazandığınız parayla canınızı doldurabiliyorsunuz. Kısacası tek canla alt edebileceğiniz kadar rakiple mücadele veriyorsunuz.

Nasıl Görünüyor Ve Neler Yeni?

Birçok oyun firmasının kullandığı hem de ücretsiz bir oyun motoru olan Unreal Engine ile yapılmış Street Fighter V. Serinin diğer oyunlarıyla karşılaştırıldığında Street Fighter V gerçekten çok güzel gözüküyor. Karakter modellemelerine dikkatlice bakarsanız ne kadar detaylı olduğunu farkedebilirsiniz. Oyunun eski fanlarını için çok şey ifade etmese de çünkü onlar Street Fighter’ı her haliyle sevecektir ama yeni oyuncu çekmek için görsellik çok önemlidir günümüzde. 

Oyunun en dikkat çeken yeni özelliği V-skill ve V-trigger. Bir önceki oyunda pek sevilmeyen ve eleştirilen ”Focus” özelliğine alternatif olarak geliştirilmiştir. V-skill dövüş anında istediğiniz bir zamanda kullanabileceğiniz süper güçtür. Farklı kombinasyonlardan oluşur. Her karakterin V skill'i bir diğerinden farklılık göstermektedir. 

Focus Attack Nedir?
Saldırı tuşuna basılı tutarak gerçekleştirdiğiniz, 3 farklı seviyeden oluşan ve rakibin özel saldırılarını engelleyebilen bir saldırı türüdür.

 

V-trigger ise diğerinden farklı olarak istediğiniz anda kullanım sunamıyor size. Kendine ait V-gauge isimli bir barı var ve bu özelliği kullanmak için bu barın tamamen dolması gerekiyor. Bu iki özelliğe ekstra olarak daha önceki oyunlarda kullanılmayan kombolar da bulunmaktadır. Oyun kendini iyi yönde geliştirerek eski ama sadık fanlarını memnun ettiği gibi yepyeni oyuncuları da sevenleri ve takipçileri arasına katmıştır. 

3 2 1 Final Round

Her yaştan her nesilden ben oyuncuyum diyen herkesin mutlaka deneyim ettiği ya da deneyim etmese de mutlaka duyup varlığını bildiği atari salonlarının vazgeçilmez oyunu Street Fighter’ın en son halkası Street Fighter V, zamana ayak  uydurmuş yeni özellikleri ve görselliğiyle hali hazırdaki hayranlarına yenilerini ekleyerek oyun dünyasınındaki yerini iyice sağlamlaştırmıştır. 

Sözün özü, size yakın bulduğunuz ve görünümünü çok beğendiğiniz karakterinizle önünüze gelen herkesi dövüp günlük yaşamdaki stresinizi atabilirsiniz. Dışarıda kavga etmekten iyidir değil mi?

İyi oyunlar dileriz. 

Street Fighter V
Street Fighter V
23,99
den başlayan fiyatlarla