Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Sniper Elite 4 İnceleme

Sniper Elite 4 İnceleme

İtalya birçok kişi tarafından Avrupa’nın kültürel merkezi olarak kabul edilir. İtalya demek kıtalara yayılmış bir tarihin, ağzı açık bırakan sanat eserlerinin ve sayısız filozof, sanatçı ve şairin memleketini ziyaret etmek demek.

Kasabalarından tutun da eski kiliseleri, muhteşem manzaraları, kalabalık fakat dar sokaklı şehirleri ve harabelerine kadar ne ararsanız var.

Sniper Elite 4
Sniper Elite 4
89,00
den başlayan fiyatlarla

Kısaca İtalya muazzam bir tatil yeri tercihi olabilir. Güzel insanlar, güzel yemek ve manzaranın yanı sıra bi de hazır oradayken Nazileri de hayalarından vurabildiniz mi, kusursuz bir tecrübe edinmiş oluyorsunuz. Rebellion tarafından yapılan Sniper Elite 4, İtalya’nın akla hayale sığmayan manzaralarını bir Nazi askerinin bedenine attığınız mermiyi ağır çekimde x-ray’den izleme keyfiyle beraber sunuyor.

7Çok İyi
  • Oyunun mekân tasarımları inanılmaz güzel.
  • X-ray görüşü aynı anda hem çirkin hem eğlenceli hem de tatmin edici.
  • Oyuncuya insiyatif tanıyan ve kendi hızına karar vermesine izin veren bir yapısı var.
  • İtalya'da karmaşa yaratmak gibisi yok.
  • Çok oyunculu mod, oyunu değiştirmenin garip ama tatmin edici yollarına sahip.
  • Karakterler o kadar sıkıcı ki isimlerini aklınızda tutamıyorsunuz bile.
  • Yüzlerden çok daha detaylı kafatası ve iç organ modelleri var.
  • Keskin nişancı tüfeği dışında kullanabileceğiniz her şey sıkıcı.

Sniper Elite 4 Hikayesi ve Mekanları

Serinin ilk iki oyunu Berlin harabelerinin girişinde gezinirken üçüncü oyun çöl sarısında yeni bir imaj edinmişti. Hikâyeyi kronolojik olarak takip eden Sniper Elite 4, çıkarmadan önce savunmayı zayıflatmanız adına sizi İtalya’ya yolluyor. Direnişle iletişime geçseniz bile oyun sizi yalnız bırakıyor, sesli veya sessiz gitmeyi birer seçenek olarak bırakarak.

sniper elite 4

Sniper Elite 4’ün kullandığı arazi güzel olduğu kadar ölümcül de. İyi bir keskin nişancının ihtiyaç duyduğu her şeye sahipsiniz: gözetleme noktalarından tutun da gizli geçitlere ve yararlanabileceğiniz siperlere kadar bu noktalar oyunun büyük haritasına cömertçe dağıtılmış durumda. Harita, birçok şey yapmanıza olanak sağlayan geniş çevresiyle önceki oyunlara nazaran daha az tekdüze ve çok daha büyük hissettiriyor.

Oynanış Mekanikleri

Küçük şeytanlık ve fesatlıklar bu oyunu tanımlıyor aslında. İnsan anatomisini ve mermi fiziğini gerçekçi yansıtmaya uğraşsa da oyunun öyle aman aman ciddi olduğunu söylemek zor. Bir Nazi askerinin gözünü veya hayalarını patlattığınızda tekrar tekrar yapmak istiyorsunuz bunu. Birini vurup ondan seken merminin bir diğerini vurması gibi absürt olaylar da üstte denileni kanıtlar nitelikte. 

Klasik kahramanı oynadığınız oyunlardan biri bu da, direk aksiyonun göbeğine düşmeseniz de tek kişilik ordu olarak Üçüncü Reich’ı yok ediyorsunuz. Daha ilk bölümden Sniper Elite’in iyi yaptığı şeyi, yani oyun hızını oyuncuya bırakan yapısına tanık oluyorsunuz. Bir diğer klasik de kusursuz suikastı yapmanız için zamanı yavaşlatan nefes tutma mekaniği. Oyuncuya hem dijital hem de kelimenin gerçek anlamıyla nefeslenme ve savaşta ne yapacağını seçme şansı tanıyor.

sniper elite 4

Sniper Elite 4'teki gizlilik mekanikleri oyuncunun oynayış tarzına yenilikler katıyor. Her atışta çıkan ses, düşmanın sizi bulmasını katbekat kolaylaştırıyor. Eğer gölgelerindeki karanlık hayalet olmak istiyorsanız devamlı yer değiştirmeniz gerekecek. Her suikaste bir öncelik belirlemeniz, ardından kurulacağınız diğer noktaları önceden hazırlayıp nerede ve ne zaman tetiği çekeceğinizi ayarlamanız gerekecek. Düşmanların yollarda devriye gezmesinden ve karakollarda konuşlandırılmalarından dolayı oyunu yönlendirecek unsur sizsiniz. Nerede ve ne zaman düşman ile temas kuracağınızı siz seçiyorsunuz.

Hatta eğer düşman teması sonucunda mevkinizi korumakta kararlıysanız git gide sayısı artan tetikte düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Otomatik bir silah alıp düşmanlarla yakın menzilden mücadele etmeniz mümkün fakat yakın çatışmada siper alma ve çatışmanın geneli keskin nişancı tüfeğine göre sınıfta kalıyor. Genellikle bunu yapmak yerine hâkim bir tepeye konuşlanıp askerleri teker teker avlamanız daha olası. Bu tür çatışmalarda çatışmayı siz yönlendirdiğiniz için düzinelerce düşman sıra sıra önünüze yığılsa da çatışmanın gidişatı nispeten sakin oluyor.

Ne yazık ki düşman yapay zekası serideki diğer oyunlardan daha akıllı hissettirmiyor. Yapay zekânın zorluğunu en başta menüden seçebiliyorsunuz fakat ne kadar zor seçerseniz seçin düşmanlar sadece bir ileri bir geri yürüyorlar, ses çıkarttığınız alanın ve cesedin hemen etrafını arıyorlar, sizden kaçarken de siperden sipere koşuyorlar. Düşmanlarınızın size karşı avantajlı olduklarını iddia etmeleri ve mantıklı hareketler yapmak yerine siperi olmayan bir bölgeye ilerlemeleri, hatta geldikleri yere geri dönmeleri çok sinir bozucu olabiliyor. Uzaktan, rüzgarı ve mesafeyi hesaba katarak ince hesaplamalar yapıp konuşlandığınız bir noktada nişan alırken, aptal düşmanlarınız sizin yaptığınız hareketin bütün heyecanını kaçırabiliyor.

sniper elite 4

Multiplayer Modu

Sniper Elite 4'ün asıl can alıcı noktası çevresel faktörler değil de çok oyunculu oynama seçeneği. Artık harekâtları arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz. Başka keskin nişancılarla online olarak kapışabiliyorsunuz ve hatta oyunun Horde modunda omuz omuza savaşabiliyorsunuz. Horde modunun kontrol edilemeyen doğası, siz ve arkadaşlarınızın düşman dalgalarına karşı direndiği, eğlenceli bir mod esasında. Kolay olmasa da aksiyonun eksik kalmayışı sizi tatmin edecektir.

Rekabetçi oyunlar olması gerektiği kadar heyecan verici değil. Yakın dövüşlere daha fazla odaklanan bu oyun modu, stabil olmayan kontrollerden ve zaferin inanılmaz şansa bağlı olmasından dolayı, biraz fazla basit. Yan yana çatıştığınız mod ise diğerlerinden çok daha değişik bir mod. Ana oyunun büyüsünü alıyor biraz. Tek başına oynadığınızdan çok daha ciddi bir mod. Takım olarak taktiksel düşünmeniz gerekiyor. Mesela koordine kafa vuruşları, patlayıcıların taktiksel kullanımı ve konuşlandığınız yer son derece önem taşıyor. Böylelikle birbirinizin arkasını kollayabiliyorsunuz. Normalde oyuncuların kendilerini daha soğukkanlı bulduğu tek oyunculu oyun modundan daha diken üstünde bir tavıra geçiş yapmak şaşırtıcı olabiliyor. Sniper Elite 4 bu gibi garip sürprizlerle dolu.

Mükemmel bir oyun değil. Grafikler bazen oyunun güzelliğini yakalayamıyor ve hem hikâye hem de ara sahneler tat kaçırıyor. Karakterlerin hiçbiri birbirlerine yön söylemek harici bir etkileşime girmiyor ve oyunun çoğu görünüşte rastgele bir hedeften diğerine geçerek harcanıyor.

Karar

Ama oyuncunun çatışma şeklini seçebilmesi, keşfedilecek geniş bir dünyası ve çatışma mekanikleri ile Sniper Elite 4'e kolayca serinin en iyisi diyebiliriz. Yaptığınız acı verici denebilecek kadar yavaş hareketler sizi hem güldürebilir hem de şaşırtabilir. İnanılmaz bir atış yaptığınızda sessizce gurur duyabilir ve Nazilerin bütün bir kasabasını, köprüsünü veya zırhlı aracını yok ettiğinizde kendinize hayran kalabilirsiniz.

Sniper Elite 4 Yayınları