Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
Shadow of the Tomb Raider İnceleme

Shadow of the Tomb Raider İnceleme

Tomb Raider serisi hem yeniliklerle hem de esinlenmelerle dolu desek yalan olmaz. Tomb Raider karakter fikri Indiana Jones’tan alınma gibi olsa da sunduğu oynayış yepyeni ve bambaşka bir deneyim sunuyordu. Tomb Raider Legend oyunu seriye yeni bir soluk getirmişti ancak 2013 yılında gelen Tomb Raider, Uncharted serisinin gölgesinden çıkamamıştı. Seri, Shadow of the Tomb Raider ile bu gölgeden çıkmayı başarmış diyebiliriz.

Hikâye

Yeni bir seri olarak yakın zamanda baştan başlatılan Tomb Raider oyunlarını şu noktaya kadar takip etmediyseniz çok sıkıntı yaşamayacaksınız. Doğrusunu söylemek gerekirse Tomb Raider filmi dahi oyunda olan biteni anlamaya daha faydalı olabilir. Hikâyede Lara Croft, gizemli ve mistik kıyamet günü eserini ele geçirmeye çalışan şeytanî Trinity’yi durdurmaya çalışıyor ancak bu çabası durumun daha da kötüye gitmesine sebep oluyor. Daha sonrasında ise kıyamete engel olmak için arkadaşı Jonah ile birlikte Trinity’den önce davranarak bu eserin diğer parçalarını toplamak üzere Peru’ya gidiyor.

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition
Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition
337,00
den başlayan fiyatlarla

Bu olayların neden ve nasıl yaşandığı, bu eserlerin kıyamete nasıl sebep olduğu, Trinity’nin bu denli güçlü olmasının nasıl mümkün olduğu ve karakterimiz Lara’nın bu işe nasıl bulaştığı gibi soruların hikâyede doğru düzgün cevaplanmıyor olması kullanıcının kendini oyunun içine çekilmesini zorlaştıran durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirici ekip, olay örgüsünün bu kısımlarına yoğunlaşmaktan ziyade karakter özelinde hikâye anlatımına biraz daha eğilmiş gibi duruyor. Örneğin Lara’nın karakterinin önceki Tomb Raider oyunlarına kıyasla daha karanlık bir hâl alması, daha takıntılı davranması ve bunun çevresindekilere olan etkisi gibi unsurlar hikâyeye tutunmak isteyen oyuncuların uzattıkları ele biraz da olsa değmeyi başarmış.

8Çok İyi
  • Harika görselliğe sahip mekânlar
  • Çok iyi tasarlanmış bulmacalar ve mezarlıklar
  • Heyecanın devamlı hat safhada tutulması
  • Lara’nın karakterine odaklanılması
  • Eğreti duran çatışma
  • İçine çekmeyen olay örgüsü

Shadow of the Tomb Raider inceleme

Oynayış

Elbette bir oyun hikâyeden ibaret değil. Oyun içinde yaşayacağımız aksiyonlar, karşılaşacağımız çatışma anları, çözeceğimiz bulmacalar ve karakterin namının hakkını verecek şekilde yağmalayacağımız mezarlar bizi oynayış kısmında kucaklıyor. İlerleyiş açısından önceki iki oyunla kıyaslandığında daha çok ilk oyuna yakın olan Shadow of the Tomb Raider çoğunlukla çizgisel bir oynayışa sahip. Belli başlı gereçlere sahip olduktan sonra erişebildiğiniz bölgeler bulunsa da çoğunlukla koridor mantığıyla ilerleyerek devam ettiğinizi fark edeceksiniz. İçinde bulunduğunuz bölgeler ise oldukça büyük ve fazlasıyla göz kamaştırıcı olsa da oyuncunun karakterini kontrol edebildiği alan bunlara kıyasla oldukça kısıtlı. Yine de bu kötü bir durum olarak karşımıza çıkmıyor, zira kaybolup hedefinizden şaşmamış oluyorsunuz.

Shadow of the Tomb Raider’ın oyuncuya sunduğu aksiyon ve macera ögeleri fazlasıyla tatmin edici. Oyun esnasında devamlı heyecan verici ve eğlendiğinizi hissettiren anlar yaşıyorsunuz. Ürpertici mağaralardan göz ziyafeti çektiren Maya ve İnka şehirlerine kadar girip çıktığınız mekânlar inanılmaz bir deneyimi ve keyfi de beraberinde getiriyor.

Çatışma

Oyunda değinilecek son öge ise çatışma. Önceki oyunlara göre Shadow of the Tomb Raider’da çatışma anları nispeten daha az. Pek çok çatışma anını gizlice ilerleyerek veyahut birkaç ok atarak baypas etmeniz mümkün oluyor. Tabanca, taarruz tüfeği ve av tüfeği gibi silahlar bulunuyor ama oynayışı gereğinden fazla kolaylaştırıyorlar. Oyunun çatışma yönü üstüne biraz daha düşünülebilirmiş, hatta hiç çatışma olmasa daha iyi bile olurmuş demek mümkün çünkü oyundaki bulmaca, macera ve keşif unsurlarını kalite açısından ele aldığımızda çatışmanın sırıttığını söylemek hiç de zor olmuyor.

Shadow of the Tomb Raider incelemesi

Oynamaya değer mi?

Oyun tasarımı ögeleri olarak yer yer bazı pürüzleri ve kusurları olsa da bunlar, Shadow of the Tomb Raider’ın heyecan verici bir macera sunduğu gerçeğine gölge düşürmüyor. Dünyanın sonu geliyor klişesi artık çok daha heyecan vermese de karakteri daha yakından hissetmek güzel bir deneyim sunuyor. Her ne kadar çatışma ögeleri çok büyük bir katkı yapmasa da aksiyon anlarına, bulmaca alanlarına ve zorlayıcı mezarlıklara ek olarak müthiş görünümlere sahip mekânları hesaba kattığımızda Shadow of the Tomb Raider, oyunculara harika bir Lara Croft macerası sunuyor. Yani son olarak oyun severler için şans vermeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition Yayınları