Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,71
den başlayan fiyatlarla
Palworld
370,22
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
790,18
den başlayan fiyatlarla
SCUM İnceleme

SCUM İnceleme

SCUM, bir hayatta kalma oyunudur. Bu oyunda hayatta kalmaya çalışırken türlü zorluklar ile mücadele edecek yer yer ise sinir krizleri geçirebileceksinizdir. Yaşam mücadelesi vermek istiyor ve nasıl bu kadar ayrıntılı bir oyun yapmışlar diye şaşırmak istiyorsanız bu oyun sizin için güzel bir seçenek olacaktır.

Oyuna başladığımızda karakter ekranına gidiyoruz. Burada karakterimizin kadın mı yoksa erkek mi olduğuna karar verdikten sonra karakterimizin dış görünüşünü özelleştiriyoruz. Karakterin zayıf ya da kilolu ölçeğini ayarlarken iyi düşünün çünkü bu seçim oyunu etkileyecektir. Sadece karakterin dış görünüşünü ayarlamamıza izin vermekle durmuyor oyun. Karakterimizin zekâsını, becerilerini vs. de ayarlayabiliyoruz. Tüm bunlar oyun içinde karakterimizin vereceği tepkileri etkiliyor elbette ki. Tüm bunları ince eleyip sık dokuduktan sonra oyuna başlayabiliriz.

7Çok İyi
  • Açık dünya tasarımı
  • Çok oyunculu mod
  • Yapabileceklerinizin çeşitliliği
  • Bazen tekrara düşmesi

Nedir bu SCUM?

Oyuna rastgele bir alanda başlıyoruz. Etrafı keşfetmek isteyeceksiniz aman dikkatli olun yırtıcı hayvanlar her an gelip saldırabilir. İlk yapmanız gereken çalı çırpı toplamak olmalı zira akşam olduğunda ateşe ihtiyaç duyacaksınız tabi sadece çalıya değil beze de ihtiyacınız olacak. Bu bezi kendi kıyafetinizden tedarik edebilir ya da rastgele bir yerde bulabilirsiniz. Zorda değilseniz kıyafetlerinizi yırtmayın. Diyelim ki çalı çırpı topladık ama bez eksik, akşama da vakit var daha. O zaman dağdan şehre inme vaktidir deyip asıl şehre inmiyoruz. Küçük kasabalar tarzında yerleşim yerlerine gidiyoruz. Eğer olurda şehre inerseniz, arkanıza bakmadan geri çıkın, oralar henüz size göre değil. Buradan kaçtıktan sonra, kasaba tarzı yerleşimleri buluyoruz ve evlere girip loot yapıyoruz. Yiyecek, içecek ve büyük bir alana sahip çanta en önemli nesnelerden.

scum incelemesi

Eve girerken dikkat edin ölmenize sebep olacak canlılar içeride sizi bekliyor olabilir. Etrafta gezerken fark edeceğiniz ilk şey kimsenin olmayışı olacak. Kendinizi çok yalnız hissedecek ama aynı zamanda her an birinin sizi öldürebileceğinin tedirginliği yaşayacaksınız. Bu süreçte o kadar yalnız hissedeceksiniz ki etrafta yürüyen, insan gibi duran birilerini göreceksiniz. Aman sakın onlarla arkadaş olmaya çalışmayın, ben denedim ve öldüm. Çünkü onlar insan değil zombiler.  Ha yok eğer beni çok sevdi o yüzden ısırıyor diyorsanız, zombi ile arkadaşlığınız hayırlı olsun. Oyunda silah çeşitleri bulunmakta ama bunları öyle alıp anında kullanamazsınız. Silahı buldun, şarjör nerede? Onu da bulmak zorundasınız. Onu buldunuz peki ya mermi? Evet, bunu da bulmak zorundasınız. Bu oyun emek ve sabır isteyen bir oyundur.

SCUM
SCUM
394,93
den başlayan fiyatlarla

Açık Dünyası ve Yapabileceğiniz Her Şey

Oyunda araba ile gezebilirsiniz ama arabayı çalıştırabilecek teçhizatınız var ise. Balık tutabilirsiniz. Base inşa edebilirsiniz ve bu base’e güvenlik sistemi yani tuzak falan kurabilirsiniz. Bunu neden yapayım ki demeyin. Siz oyunda değilken evinize hırsız girebilir yani diğer bir oyuncu gelip evinizi yağmalayabilir. Sonra yapmadığınız için çok pişman olursunuz. Şanlıysanız eğer tekneye denk gelebilir ve onunda etrafta gezebilir, gideceğiniz yere denizden çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Benzine dikkat edin ama. Ne olacak yüzerek karaya çıkarım diye düşüneceksiniz hatta bunu uygulayacaksınız ama siz yüzerken arkanızdan da size doğru yüzen büyük bir balık olacak. Ondan kaçamazsınız…  Bisiklete binebilirsiniz. Zombi eti yiyebilirsiniz. Pişirmeden yemeyin. Polis karakolunu soyabilirsiniz. Robotlarla çatışmaya girip ölebilirsiniz. Zombiler ile beraber maraton koşabilirsiniz. Evet, zombiler sizi görünce koşuyor. Diğer oyuncuların evini yağmalayabilirsiniz. Kıyafet dikimi yapabilirsiniz.

scum inceleme

Oyunda karakterinizi zorunlu fiziksel ihtiyaçları arasında boşaltım sistemi de mevcuttur. Bu eylem oyun sırasında bir animasyona sahiptir. Hatta o kadar gerçekçi yapmışlar ki bakmayın derim. Ben yaptırtmam karakterime demeyin çünkü bu karakterinizin gerekli bir ihtiyacı olacak. Su içebilirsiniz. Sıvı tüketmeniz çok önemli bir unsur. Ne kadar çok zararlı yemek yenirse karakteriniz zayıfsa kilo alacak, yenmez ise bir deri bir kemik kalacaktır. Bunu ayarlamak ise oldukça zor olacak çünkü oyunda her istediğiniz yemeği bulamıyorsunuz ve maalesef zombie avlamak zorun kalabiliyorsunuz. Bence gayet güzel de oluyor. Severek ve sinir krizleri geçirerek oynanabilecek güzel bir oyun.

SCUM yayınları