Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Project Winter İnceleme

Project Winter İnceleme

Erzurum civarında yaşayanlarınız varsa, bilirsiniz soğuğun ne kadar çekilmez olabileceğini. Kara kış geldiğinde kafanızı evden çıkarmaz, etrafta sıcak olan herhangi bir şeye yapışırsınız bir miktar ısınabilmek için. 2019 yılından beri Steam’de ve Xbox Game Pass’de bulunan Project Winter’daysa kara kışları atlatmak biraz daha karışık bir iş. Yırtıcı yaratıklardan tutun da ekibinizde gıcıklık yapan oyunculara kadar, ölüm her köşede size bekliyor.

Among Us gibi sosyal ilişkilerin ana mekanik olduğu oyunlar sağ olsun, arkadaşlarınızın yüzüne düpedüz yalan söylemek normalleştirilmiş oldu. Çoğunuzun bunu çoktan yaptığını tahmin ediyorum, o yüzden sizler çok zorlanmayacaksınız, merak etmeyin. Hem bu trend arkadaş grubunuzdaki sosyopatın kim olduğunu ortaya çıkarmak için de iyi bir fırsat. Project Winter da Among Us’ın uyguladığı formülü biraz daha derinlik ekleyerek kullanıyor.

Sekiz kişilik bir grupla oynanabilen Project Winter, hayatta kalma oyunlarının klasik sorularından birini soruyor esasında: Kime tam anlamıyla güvenebilirsin? Oyuncular, kazazedeler ve hainler olarak ikiye ayrılıyor. Hayatta kalan olarak göreviniz ya hainlerden daha uzun süre yaşamak ya da kelleniz hala omuzlarınızın üzerindeyken kaçmak. Diğer yandan hainlerse ya herkesi öldürmeli ya da kaçışı ellerinden geldiğince zor hale getirmeye çalışıyorlar.

6Ortalama
  • Stratejik oynanış mekanikleri sizi sürekli diken üstünde tutuyor.
  • Görsellik ve sanat yönetimi kendi türündeki oyunlara göre tatmin edici.
  • Taraflar arasındaki dengesizlik oyunu kırıyor.
  • İyi bir oyun tecrübesi için çok spesifik şeyler ihtiyaç duyuyor olması.

English, Motherf*cker, Do You Speak It?

İşin asıl güzel yanı tüm oyuncuların aynı ses kanalında bulunması. Yani herhangi bir konuda alınacak karar anında konuşuluyor. Kazazedelerin kimin kim olduğu hakkında herhangi bir fikri olmadığı işleri daha zor, hainleri ortaya çıkarmak için konuşmayı yakından takip etmek zorundalar. Öte yandan hainler, oyuna başladıkları andan itibaren bu bilgiye sahipler. Anlayacağınız herkesin yalan sıkıp boş yaptığı bir ortam haline gelmesi çok uzun sürmüyor.

Project Winter
Project Winter
32,00
den başlayan fiyatlarla

Fark ettiyseniz şu ana kadar bahsedilen her şey Among Us’da olan şeyler. Şükürler olsun ki benzerlikler burada son buluyor. Ayak işi yapmak yerine herkes hayatta kalmak için elinden geleni yapıyor. Project Winter’da ölmenin birçok yolu var. Aç kalmak, donmak, yırtıcı hayvan saldırısına uğramak veya arkadaş olarak addettiğiniz birinin ihaneti gibi şeyler bunlardan sadece birkaçı.

project winter

Kimin Eli Kimin Cebinde Belli Değil

Tarafların, karşı taraf saldırmadan önce yapabileceği bir dizi görev mevcut. Kazazede olarak görevler, elektrik santrali ve helikopter platformunu tamir etmekten geçiyor. Bu görevler tamamlandığında kazazedeler kaçmayı deneyebiliyorlar. Bunlara engel olmaya çalışan hainlerse ya tamir sürecini baltalıyorlar ya da kazazedeleri.

Hayatta kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmak dışında iki taraf için de asıl mesele kaynak toplamak. Şöyle biraz göz gezdirdiğinizde etrafta odun, şifalı bitkiler, kullanılabilir taşlar, yırtıcı hayvanların artıkları gibi kullanılabilecek birçok şeyin olduğunu görüyorsunuz. Özellikle avlanmak epey önemli herkesi besleyebilmek adına.

Topladığınız neredeyse her şey tırpan, balta, ilk yardım çantası, mazot bidonu gibi eşyalara dönüştürülebiliyor. Kazazedeler bu eşyaları üretme yoluyla elde edebilirken, hainler yine işin kaymağını yiyen taraf oluyor. Etrafa serpiştirilmiş “hain kutuları” içerisinde materyal saklayabildiği gibi hali hazırda yapılmış tatar yayı ve ateşli silahlar gibi eşyaları da içerebiliyor.

project winter

Şimdiye kadar fark etmediyseniz şunu açıkça belirtmek lazım, kazazedeler baya dezavantajlı konumdalar. Her yeni mekanikle beraber halihazırda savunmasız ve acınası durumda olan kazazedeler bi darbe daha yiyorlar. Buna ek olarak, çoğu çevrimiçi maçları da hainler kazanıyor. Kazazedeler karşı koyabilecek gücü elde etmeye yaklaşamadan parçalarına ayırılıyorlar.

Denge meselesini bir kenara bırakırsak, Project Winter’ın oynanış derinliği tatmin etmekle kalmıyor, yer yer fazla bile hissettiriyor. Saldırmadan önce gözetmeniz gereken çok fazla etmen varmış gibi geliyor insana. Sorun her zaman kendi başına oynayan ve/veya konuşmak gibi bir niyeti olmayan oyuncuların gelecek olması. Emote ve hazır mesajlar gibi diğer iletişim yolları bulunsa da hiçbiri konuşmanın yerini tutmuyor tabii.

Oyunu oynadıkça gerçekten kazanmak istiyorsanız mikrofona ihtiyaç duyduğunuzu anlayacaksınız. Oyun gerçek potansiyelini tam da bu anlarda gösteriyor. Takım hissiyatını ve bu tundradan kaçabilmek için gerçekten sekiz kişiye ihtiyaç duyduğunuza inandırıyor sizi Project Winter.

İdeal bir Project Winter senaryosu, sekiz yakın arkadaş olarak taş üstüne taş bırakmadığınız bir oyun. Ne yazık ki çoğu kişi ya o kadar insan toplayamadığından ya da oyunun sosyal kısmına ilgi duymadığından bunu gerçekleştiremiyor. Eğer yabancılarla oynuyorsanız tam Project Winter tecrübesi yaşamadığınız söylemek yanlış olmaz. Bu durumda çoğunlukla karşılaşacağınız şey ya oyunu trolleyenler ya da mekaniği anlamayan oyuncular olacak ki bu da kulağa çok iyi gelen bir oyun değil maalesef.

project winter

Project Winter Oynamaya Değer Mi?

Biraz kafa dağıtayım diyorsanız hem kendinizin hem de arkadaşınızın, bi' denemenizde sakınca yok. Project Winter’ın potansiyeli olsa da oyundan verim alabilmek için doğru kişilere ihtiyaç duymanız etkisini azaltıyor oyunun.

Project Winter Yayınları