Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Portal İnceleme

Portal İnceleme

Portal, 2007 Ekim ayında “The Orange Box” paketinin bir parçası olarak satışa sunulduğunda eşsiz bir bilmeceyi andıran oynanabilirliği ve karanlık, zekice mizahıyla gerek oyunseverleri gerek eleştirmenleri fazlasıyla heyecanlandırmıştı.

Gizemli bir bilimsel tesiste geçen Portal, bakış açılarını zorlayan ve uzamsal farkındalıklarına başvurmak durumunda kaldıkları bir dünyada oyuncuları yeni hareket etme yöntemleriyle tanıştırdı. Kusursuz dış ses zaman içerisinde bir internet efsanesine dönüşürken son kredilerde çalan şarkı öylesine popüler oldu ki Rock Band için indirilebilir bir parça olarak yayınlandı. Tek şikâyet oyunun fazla çabuk bitmesiydi. Buna rağmen Portal, küçük bir pakete çokça cazibe sığdırmayı başarmış eşsiz bir cevher olarak kaldı.

9Mükemmel
  • Portal teknolojisi akıl almaz derecede keyifli
  • Çok iyi yazılmış esprili bir senaryo
  • Son kredilerdeki şarkı muhteşem
  • Kısa
  • Cidden çok kısa

Portallarla Düşünmek

Portal’ın başında bir uyku kapsülünde uyanıyorsunuz. Bir radyoda çalan Muzak’ın tiz ve çirkin sesiyle kalkıp etrafınıza baktığınızda cam duvarlı bir hücrede olduğunuzu ve herhangi bir kapı bulunmadığını fark ediyorsunuz. Ağırbaşlı, robotumsu bir ses sizi “dinlence odasında” ağırlıyor ve “zenginleştirme merkezi etkinlikleri” ile alakalı bir şeyler söyleyip kısa sürede bir portal açılacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Kısa bir an sonra uzun ve turuncu kenarlı bir oval yanınızdaki duvarda beliriveriyor. Camdan hücrenin dışındaki koridora baktığınızda içeridekine benzer ama bu kez mavi kenarlı bir oval görüyorsunuz. Mavi ovalin içinde turuncu tulum giyen ve her hareketinizi taklit eden bir kadın duruyor. Ardından bu kadının kendiniz olduğunu ve kendinize yandan baktığınızı fark ediyorsunuz. Ovalin içinden geçtiğinizde kendinizi dinlence odasının dışındaki koridorda, bir saniye önce durduğunuz yere bakarken buluyorsunuz. Tebrikler, portal teknolojisi ile tanıştınız ve merak etmeyin, bundan sonra her şey daha da tuhaflaşacak!

portal oyun

Portal’ın ilk birkaç bölümü portal teknolojisinin son derece basit işleyişini anlatıyor ve nihayetinde istediğiniz her yere portal açmanızı sağlayan portal silahını size emanet ediyor. Aslında her yere değil. Belirli yüzeylerde portal açılamaması detayı, deneme odaları olarak bilinen bölümlerin giderek zorlaşmasına neden oluyor. Enerji topları, ağırlık küpleri, zemin düğmeleri ve hareketli platformlar gibi başka unsurlar deneme odalarının giderek titizlik isteyen mekanizmalarına entegre edilmiş. Fakat Portal’ın asıl karmaşıklığı ve dehası “portallar ile düşünmekte” yatıyor.

Portal
Portal
18,50
den başlayan fiyatlarla

İşin Sırrı Planlamada

Tabii, portalları belirli noktalara yerleştirdiğinizde buradan girip oradan çıkabiliyorsunuz. Peki ya zemin 10 metre aşağıdaysa ve yüksek duvarın üzerinde bir alan varsa? Portaldan geçerken ivmenizi koruduğunuzdan zemin portalına hızla girmek, zemine dik düşen duvar portalından fırlayarak çıkmanızı sağlayacak. Bunun stratejiniz üzerindeki etkisi oldukça fazla fakat portallarla düşünmek stratejilerle sınırlı değil. Bastığınız yere ve tavandaki tepe noktanıza portal açarsanız sonsuza dek düşüşte mi kalırsınız? Ya da zeminde yan yana iki portal açarsanız köstebeğe vurma oyununun mantıksal bir kopyasını mı yaratmış olursunuz? Portal’ın büyüsü uzamsal hayal gücünün bu tür leziz denemelerine ilham vermesinden geliyor. Bir kez tadını aldığınızda bilgisayarın başına değilken bile portallarla düşündüğünüzü fark edeceksiniz.

portal steam

Olmazsa Olmaz: GLaDOS

Oyunun özü portal teknolojisi ise, GLaDOS mükemmel bir ikitelli kablo olabilir. Deneme odalarında size rehberlik eden, her yerde ve her an nazır ses GLaDOS ilk birkaç deneme odasında tatsız, neredeyse kasıtsız bir mizah anlayışına sahipken yaptığı şakalar zamanla öz farkındalık işaretleri göstermeye başlıyor ve nihayetinde burada mahvedilmemeyi hak edecek kadar komik ve iyi planlanmış bir şeye dönüşüyor. Yalnızca şunu söyleyelim: Portal’ın en keyifli yönlerinden ve bilgisayar oyunu tarihindeki en iyi yazarlık örneklerinden birini oluşturuyor.

Kısa Süren Bir Macera

Tüm çarpıcı güzelliklerine rağmen Portal kısa ömürlü bir ziyafet sunuyor ve beş saat gibi makul bir süre tamamlanabiliyor. Macerayı biraz daha uzatabilmek adına Valve mevcut odaların biraz daha zorlaştırıldığı altı gelişmiş oda daha dâhil etti. Bunlara ek olarak mücadele haritalarını seçebilir ve deneme odalarını en az sayıda portalla, en az adımla veya en az sürede tamamlamaya çalışabilirsiniz. Yine de istediğinizden çok daha erken bittiği kaçınılmaz bir gerçek.

portal oyun steam

Ne kadar kısa olursa olsun Portal eşsiz, iyi tasarlanmış oynanabilirliğe ve nüktedan, hazırcevap senaryolara ilgi duyan herkes tarafından oynanması gereken muhteşem bir oyun. Portal kimi uzun metraj filmlerden bile kısa olabilir ama her saatin hakkını fazlasıyla veriyor.

Portal Yayınları