Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Poppy Playtime İnceleme

Poppy Playtime İnceleme

Poppy Playtime, MOB Games Studio tarafından geliştirişmiş bir korku türünde bulmaca oyunudur. Playtime Co. firmasının eski bir çalışanı olarak, kaybolan iş arkadaşlarınızın gizemini çözmenin peşine düşmeye hazır olun.

Grafikleri ve hikayesi ile oyuncuyu etkilemeyi başaran Poppy Playtime, korkunç bir maskot tarafından takip edildiğiniz korku oyunlarından biri. Her ne kadar ilk bakışta çok orijinal gibi hissettirmede de Poppy Playtime detaylı incelendiğinde, piyasadaki diğer oyunlardan farklı noktalarını görmek mümkün. 

Oynanış

Oynanış boyunca size en çok yardımcı olacak alet Grabpack. Bu aletler el görevi görüyor ve uzak mesafelere uzanmaktan bulmacaları çözmeye kadar pek çok farklı harekete yardımcı oluyor. Oyundaki atmosferle etkileşime girmeyi hem daha kolay hem de daha keyifli hale getiren Grabpackler aynı zamanda oyuncunun yaratıcılığını kullanmasına fırsat sunuyor. Grabpack ile yapabileceklerinizin sınırı kendiniz deneyip yanılarak çiziyorsunuz. Bu mekanik daha önce korku oyunlarında pek sık karşımıza çıkmadığı için oyuncuya yeni bir deneyim imkanı sunuyor. 

8Çok İyi
  • Gerçekten korkunç bir oyun.
  • Orijinal mekanikler.
  • Grafikler ve müzikler.
  • Bugların çok olması.

Hikayenin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak kasetler fabrikanın dört bir yanında gizli. Bunları bulup oynatarak bulmacalar hakkında ipuçları öğrenebilir ve gizemi çözmeye daha fazla yaklaşabilirsiniz. Poppy Playtime'daki kasetler Five Night's at Freddy's: Help Wanted oyunundaki kasetleri oldukça andırıyor. Orijinallik konusunda oyunun buradan puan alamadığını söyleyebiliriz. 

Oyunun ilerleyen bölümlerini açmak için para ödemek gerekiyor. Daha önce Bendy and the Ink Machine gibi oyunlardan da alışık olduğumuz bu dinamik, Poppy Playtime için çok uygun olmayabilir. Çünkü bölümleri tamamlamak oldukça kısa sürüyor, bu nedenle kısa bir oyun deneyimi için her seferinde oyun içi alım yapmanız gerekiyor. 

poppy playtime inceleme

Grafikler ve Müzikler

Oyunun grafikleri korku ve gerilimi çok başarılı bir şekilde karşıya geçiriyor. Oyuncak fabrikası olmasına rağmen atmosfer oldukça ürkütücü; her yerde loş ışıklandırmalar, garip oyuncaklar, anlaşılması güç posterler ve bol bol kan var. Grafikler oldukça gerçekçi, hatta fabrikanın içi, oyuncakların şekli, paketlenmesi ve rengi gibi unsurlar gerçek hayatta da oyuncak firmalarının dikkat ettiği dizayn teknikleri kullanılarak geliştirilmiş. Fakat oyunda sık sık buglara rastlamak da mümkün. Bu da hızını kesebiliyor, bir şeyler yapmanıza engel olabiliyor ve oyunu can sıkıcı bir hale getiriyor. 

Poppy Playtime
Poppy Playtime
Ücretsiz

Oyunun ses dünyasına baktığımızda ise yine farklılığını ortaya koyduğunu görüyoruz. Ses efektlerini bir korku unsuru olarak kullanan çoğu oyunun aksine, Poppy Playtime'da kullanılan sesler ve müzikler oldukça sakin ve yatıştırıcı. Oyunu oynarken aslında bulunduğunuz yerin güvenli bir ortam olduğu ilüzyonuna kapılmanıza ve karşınıza çıkacak ürkütücü şeylere karşı savunmasız kalmanıza neden oluyor. Elbette sadece yatıştırıcı müzikler yok, gürültülü ve rahatsız edici seslerle de karşılaşıyoruz. Ama ses dizaynı çok dikkatli yapılmış, oyunun temasına ve bulunduğunuz yer ile son derece uyum içinde. 

Sesler, oyunda yer yön duygusuna sahip olmak için de yardımcı oluyor. Çünkü görsel olarak yolunuzu bulmanıza yardımcı olan hiçbir şey yok. Dijital ya da kağıttan bir harita, fabrikanın içinde nerede olduğunu veya bir yolun nereye çıktığını gösteren hiçbir tabela yok. Bu da oynanışı biraz zorlayıcı hale getirirken, kaybolmuşluk ve sıkılmışlık hissinin oyuncuya çok iyi geçmesini sağlıyor. 

poppy playtime incelemesi

Kaliteli Bir Korku Deneyimi

Poppy Playtime'ı oynanmaya en değer kılan yani ise oyunun gerçekten korkutucu olması. Oyunun ilk başındaki reklam videosundan karakter dizaynına, ses efektlerinden grafiklerine kadar her şey oyuncunun ürkütücü bir deneyimin içinde kaybolması için tasarlanmış. Diğer korku oyunlarının aksine çok fazla jump-scare de kullanılmıyor, gerilim bölüm içinde ilerledikçe giderek artıyor ve efsane bir kovalamayla sonlanıyor. Kovalama kısmına gelene kadar giderek daha gergin ve daha ürkek olmaya başlıyorsunuz. Poppy Playtime adrenalin ve korkuyu gerçekten ve oldukça yoğun hissettirmeyi başarıyor. 

Kısacası, bulmaca oyunlarını seven herkesin keyif alma ihtimali yüksek olan Poppy Playtime, özellikle korku oyunu severleri oldukça tatmin edecek bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli hikayesi, grafikleri ve müzikleri de oyundan alınan keyfi arttırıyor. 

Poppy Playtime yayınları