Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
188,27
den başlayan fiyatlarla
Palworld
487,43
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
780,09
den başlayan fiyatlarla
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga Hikayesi

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga Hikayesi

LEGO oyunları yıllardır geliştirilmekte ve filmler üstüne yapılan oyunlarını özellikle ben çok sevmekteyim. LEGO seven bir insan olarak sevdiğim filmlerde gördüğüm sahneleri oynamak beni ciddi anlamda tatmin ediyor.

Ancak artık o kadar çok oldular ki biraz sıkmaya başladı diyebilirim. Çünkü hikaye ve karakterler hariç baktığınızda aslında oynadığınız oyun genel olarak aynı oluyor.

Skywalker Saga ise aralarında beni en mutlu edeni oldu diyebilirim. Öncelikle oynanışta ve kameradaki yenilikler çok iyi olmuş ve oyunu daha oynanabilir hale getirmiş. Onun dışında bir iki filme odaklanmak yerine çıkmış bütün 9 filme de odaklanmış olması beni bir hayli sevindirdi. Oyunun hikayesini inceleyecek olursak, aslında temelinde filmlerle tamamen aynı hikayeyi anlatıyor. Sadece sıkıcı sahneler kaldırılmış ve daha aksiyon odaklı sahneler seçilmiş. Bazı sahnelerde ise ciddiyeti yok ederek tamamen eğlenceli diyaloglar ile daha zevkli hale getirmişler. Dokuz farklı filmin hikayesini anlattığı için hepsinden kısa kısa bahsedeceğim.

The Phantom Menace

İmparatorluğun nihai yükselişinin tohumları, görünüşte rutin bir yerde ekilir: Cumhuriyet ve Ticaret Federasyonu arasındaki bir ticaret anlaşmazlığı. Barış ve adaletin koruyucusu iki Jedi, anlaşmazlığı müzakere etmek için gönderilir, ama... bu bir tuzak! Hayatlarını kurtaran R2-D2 ile tanışsalar da, ölümden zar zor kurtulurlar. Sonunda, köle çocuk Anakin Skywalker ve onun protokol droidini Tatooine'de bulurlar. Jedi Qui-Gon Jinn, Anakin'deki Gücü algılar ve kendisinin Güç'e denge getirecek "Seçilmiş Kişi" olduğuna inanır. Qui-Gon, Anakin'i eğitmek ister ama Jedi Konseyi bu çocukta bir şeyler olduğunu bildiği için bunu reddeder. Her şeye rağmen Anakin Cumhuriyet'in Ticaret Federasyonu'na karşı bir savaşı kazanmasına yardım eder, böylece Konsey, Obi-Wan Kenobi'nin onu çırağı olarak almasına izin verir.

skywalker saga hikaye

Attack of The Clones

Anakin artık daha yaşlı ama bir o kadar da kötü bir oyuncudur. Garip ticaret anlaşmazlığı, Cumhuriyet'e karşı tam ölçekli bir isyana dönüşür. Anakin, Cumhuriyet'e sadık Senatör Padme Amidala'yı korumakla görevlendirilir ve birbirlerine aşık olurlar. Bu arada Obi-Wan, bir Jedi ustasının tek bir ödül avcısı olan Jango Fett'e dayanan bir klon ordusunun yaratılmasını emrettiğini keşfeder. Ayrıca Jedi'ların neden bir klon ordusu kurduğunu da bilinmemektedir. Bu arada, Anakin'in annesi öldürülür ve Anakin çıldırır, herkesin içinde olduğunu bildiği karanlık tarafını ortaya çıkarır. Cumhuriyete karşı tam ölçekli isyan, kendi droid ordusunu kuran eski bir Jedi olan Kont Dooku tarafından yönetilmektedir. Baskı altında, Galaktik Senato, Şansölye'nin acil durum yetkilerini oylar ve tahmin edebileceğiniz üzere... bu da bir tuzak! İki ordu savaşır ve Jedi ve Klonlar zar zor kazanır. Dooku'nun, isyanın, klonların ve droidlerin hepsinin, aslında Şansölye olan kötü bir Sith Lordu tarafından kontrol edildiğinin ortaya çıkmasıyla sona erer.

Revenge of the Sith

Şansölye bir isyan lideri General Grievous tarafından yakalanır, ancak Obi-Wan ve Anakin onu kahramanca kurtarır. Anakin'in karanlık tarafını ortaya çıkarmak isteyen Şansölye, Anakin'in Dooku'ya suikast düzenlemesini talep eder, Anakin de bu emre karşı çıkmaz. Anakin, Padme'nin doğum sırasında ölmesi de dahil olmak üzere iblisleriyle uğraşır. Konsey onu Usta statüsüne yükseltmeyi reddeder, bu yüzden Şansölye onu temsilcisi (casus) olarak Jedi Konseyi'ne koyar. Ayrıca Anakin'e ölümü aldatmak için karanlık tarafı nasıl kullanacağını bildiğini söyleyerek övünür - ancak bunu herhangi bir (kayıtsızca) Jedi'dan öğrenemezsiniz. Ama... Geliyor... Bu da bir tuzak! Anakin sonunda Şansölye'nin bir Sith Lordu olduğunu anlar, ancak Jedi onu tutuklamaya çalıştığında Anakin yardımına gelir çünkü hala Padme'yi ölüm vizyonlarından kurtarmak ister. Şansölye, Anakin'i çırağı yapar ve ona Darth Vader adını verir. Ayrıca, Yoda da dahil olmak üzere birkaç Jedi kaçmasına rağmen, gençler de dahil olmak üzere herkesi öldürmesini emreder. Obi-Wan, erimiş gezegen Mustafar'da epik bir ışın kılıcı savaşıyla onu durdurmaya çalışır ve Anakin'i yanmış bir gövdeden biraz daha fazlası gibi bir lav nehrinin yanında bırakır. Şansölye onu kurtarır, Darth Vader'ın ünlü siyah takımını giydirir ve Ölüm Yıldızı'nı başlatırlar. Padme doğum sırasında ölür ve ikizleri Luke ve Leia şimdiki İmparatorluktan ayrılır ve saklanırlar, Leia Alderaan'a gider ve Luke Tatooine'de biter, Obi-Wan çocuğu izlemek için oraya sürgüne gider.

A New Hope

Artık yaşlanan Luke, geçmişi hakkında hiçbir fikri olmayan bir nem çiftçisinin çocuğudur. Ancak Leia, İmparatorluğa karşı yeni bir isyanda önemli bir figür. Gemisi, babası olduğu gerçeğinden bahsetmeyen Vader tarafından saldırıya uğrar. Ölüm Yıldızı'nın çalınan planlarını R2-D2'ye gizlice sokar ve sonunda her zamanki gibi tiz olan C3PO ile Tatooine'e kaçar. Droidler sonunda Luke ve ailesinin hizmetine girer, ancak R2, Obi-Wan'ı bulmak için kaçar. Bir droidde bu kadar sadakati çok az kişi görmüştür! Obi-Wan, Luke'a babasını anlatır - ama onun kötülüğe dönüşmesiyle ilgili tüm kısmı dışarıda bırakır. Alderaan'a gidip isyana katılabilmek için Millennium Falcon'da bir uçuş için serseri Han Solo ile bağlantı kurarlar.

LEGO® Star Wars™: The Skywalker Saga
LEGO® Star Wars™: The Skywalker Saga
87,25
den başlayan fiyatlarla

Önce Solo ateş eder ve Greedo'yu öldürür. Sonra yola çıkarlar. Yolda, Ölüm Yıldızı Alderaan'ı tek atışta yok ederek evrendeki nihai güç olduğunu kanıtlar. Falcon hiperuzaydan enkazın içine çıkar ve tabii ki bu da bir tuzak! Gemi İmparatorluk tarafından ele geçirilir. Obi-Wan, Falcon ve yolcuların kaçabilmesi için gizlice etrafta dolanır ve güç alanını kapatır, ancak kaçarken Vader tarafından yere serilir. Asiler hala Ölüm Yıldızı için planlara sahipler ve küçük bir havalandırma deliğine lazer bombası atmayı içeren bir intihar görevi planlamaktalar. Solo katılmayı reddeder çünkü zaten Jabba the Hutt'a ödeme yapması gerekir. Luke hayal kırıklığına uğrar, ancak Solo hayatını kurtarmak ve T-16'sında Güç'ü ve tecrübesinin boğa gözlü womp farelerini kullanarak görevini tamamlamasına izin vermek için tam zamanında ortaya çıkar. Pek çok kutlama yapılır.

Empire Strikes Back

Vader, isyancıları buz gezegeni Hoth'ta yeni bir saklanma yerine kadar takip eder. Luke, Obi-Wan'ın ruhu tarafından ziyaret edilir ve Yoda ile Güç'ün yollarını incelemek için Dagobah'a gitmesi söylenir. Han ve Leia zar zor kaçarlar ve Han'ın alçak arkadaşı Lando Calrissian tarafından yönetilen Bulut Şehri'ne giderler. Ama Falcon'u, Vader'a neler olduğunu bildiren, Jango'nun intikam peşindeki oğlu Boba Fett takip ettiği için bu bir tuzaktır. O ortaya çıkar ve Leia'yı yakalar ve Han'ı karbonit içinde dondurur, böylece Boba Fett onu Jabba'ya götürebilir. Vader, Güç'e sahip olmadığı için Solo'ya çok az ilgi duymaktadır. Lando, Leia'nın kaçmasına yardım eder, ama sonra Luke eğitiminden vazgeçer ve ortaya çıkar (bu başka bir tuzak!), Vader burada efsanevi 'I am your father Luke' repliğini patlatır. Luke zar zor kaçar. Lando ve Chewbacca, Han ve Luke'u serbest bırakmak için Tatooine'e gider ve Leia bir sonraki bölümü bekler.

Return of the Jedi

Luke ve Leia, Han'ı kurtarmak için Tatooine'e gider, ancak Leia köle olarak alınır ve her gencin hayatını değiştiren süper sıcak metal bir bikini verilir. Süper Jedi güçlerini kullanan Luke, Jabba'nın sarayına sızar ve Jabba'ya son bir uyarı verir. Suç patronu bunu görmezden gelir ve Luke'u yakalar. Onu, Lando, Chewy ve Han'ı uzun yıllar sindirilmeleri için bir Sarlacc çukuruna götürür, ancak durumu onun aleyhine çevirirler, bu da hepimize bir Jedi'ın uyarısına kulak vermenin neden önemli olduğunu hatırlatır. Luke daha fazla eğitim almaya gider ve Yoda, Darth Vader'ın gerçekten babası olduğunu ortaya çıkarır. Bu arada Han ve Leia, şantiyeyi koruyan bir enerji alanını devre dışı bırakarak ikinci bir Ölüm Yıldızı'nın tamamlanmasını durdurmaya çalışırlar. Ama bu bir tuzak! Vader, Luke'u karanlık tarafına teslim olmaya teşvik eden İmparator ile tanışması için Luke'u Ölüm Yıldızı'na getirir.

lego star wars hikaye

Bir noktada, İmparator Luke'tan onun yerini alması için Vader'ı öldürmesini bile ister, ama Luke bunu yapmaz - o bir Jedi, "babam gibi!" şeklinde dramatik replikler havada uçar. Bu, İmparatoru öldüren, ancak bu süreçte ölen Vader'ı kurtarır - ancak Luke'a içinde hala iyilik olduğunu açıklamadan önce değil... Güç alanı aşağı iner, isyancılar ikinci Ölüm Yıldızı'nı yok eder ve büyük bir sevinç yaşanır. Leia, Han'a onu sevdiğini söyler ve mutlu sona kavuşurlar.

The Force Awakens

Artık iyi kötü 30 yıl geçti. Luke ortadan kayboldu. Han ve Leia ayrıldılar. Han eski alışkanlıklarına geri döndü ve hâlâ kin besleyen, başarısız evliliğinin yasını tutan ve en önemlisi ilk aşkı Millennium Falcon'u özleyen bir yük gemisi kaptanı olarak uzaklara gitti. Leia, şimdi Direniş olarak adlandırılan isyancılar için büyük bir peruk olmaya devam ediyor (aslında neye direndikleri açık olmasa da). Bu arada, galakside çok uzaklarda The First Order adında yeni bir şeytani grup var. Lideri Kylo Ren, Cumhuriyet'ten geriye kalanları yok etmeye kararlı bir Darth Vader hayranı (Güç'e ve bir kupa gibi taşıdığı erimiş Vader miğferine kadar). Ve (spoiler istemeyen gözlerini yumsun) bu çocuk Leia ve Han'ın oğlu. Bu, kötü adamların bile bilmediği uzak bir çöl gezegeninden çıkan bir kahraman olmadan bir "Yıldız Savaşları" oyunu olmazdı. Bu sefer, kahraman, içinde Gücü yavaş yavaş hissetmeye başlayan ve onu (spoiler uyarısı) Han ve Leia'nın oğlunun Jedi eğitimini o kadar kötü bir şekilde ele alan kayıp Skywalker'ı bulmak için kullanan bir kadın, Rey. Han, Direniş'in Birinci Düzen'in gezegen öğütme makinesini yok etmesine yardım eder ("Yıldız Savaşları" bölümünde her zaman bunlardan biri olmaz mı?), ama bu çaba boşa gider ve bölüm hüsranla sonlanır. 

lego skywalker saga hikaye

The Last Jedi

Starkiller Üssü savaşının ardından General Leia Organa, Birinci Düzen filosu geldiğinde Direniş güçlerinin D'Qar'dan kaçmasına öncülük eder. Poe Dameron, Birinci Düzen dretnotunu yok eden maliyetli bir karşı saldırıya öncülük eder, ancak Direnç hiperuzaya kaçtıktan sonra, Birinci Düzen onları takip eder ve Direniş konvoyuna saldırır. Leia'nın oğlu Kylo Ren, annesinin varlığını hissettikten sonra lider Direniş gemisine ateş etmekte tereddüt eder, ancak kanat adamları köprüyü yok eder, Direniş liderliğinin çoğunu öldürür ve Güç'ü kullanarak hayatta kalan Leia'yı etkisiz hale getirir. Yeni lider Koramiral Holdo'nun pasif stratejisini onaylamayan Poe, Finn, BB-8 ve tamirci Rose Tico'nun First Order'ın izleme cihazını devre dışı bırakmak için gizli bir göreve başlamasına yardım eder.

Rise of Skywalker

Birinci Düzen galaksiyi mahvetmeye devam ederken, Rey bir Jedi olarak eğitimini tamamlar. Ancak kötü İmparator Palpatine gizemli bir şekilde ölümden dönerken tehlike aniden küllerinden yükselir. Finn ve Poe Dameron ile yeni bir görevi yerine getirmek için çalışırken, Rey sadece Kylo Ren ile bir kez daha yüzleşmekle kalmayacak, aynı zamanda sonunda ebeveynleri hakkındaki gerçeği ve geleceğini ve kaderini belirleyebilecek ölümcül bir sırrı keşfedecektir. Burada nihai yüzleşmemizi yaşarız.

LEGO® Star Wars™: The Skywalker Saga yayınları