Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,09
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,12
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,59
den başlayan fiyatlarla
Valorant Mı CS GO Mu?

Valorant Mı CS GO Mu?

Valorant, Riot Games tarafından duyurulduğundan beri birçok CS GO profesyoneli yeni FPS oyununa geçiş yaptı. Büyük ödül havuzlarının, daha kaliteli ve modern bir temel oynanışın vaadiyle birlikte birçok oyuncu da aynı şekilde Valorant oyununu deneyimledi. Ancak bu oyun, topluluk tarafından büyük bir soruyu ortaya çıkardı: CS GO mu Valorant Mı?

Bu yazıda, iki oyunun arasındaki bazı farklılıklara ve hangi oyunun en iyi işi yaptığını düşündüğümüze bir göz atacağız. 

Valorant
Ücretsiz
Counter-Strike: Global Offensive
Ücretsiz

valorant mı cs go mu

Oyuncular ile İletişim

Hemen göze çarpan ilk şeylerden biri CS GO oyununun arkasındaki Valve ve Valorant oyununun arkasındaki Riot Games arasındaki iletişim farkı. Valve, Twitter gibi sosyal medya platformlarında kendisini gizem ve sessizlik içerisinde kaybederken, Riot Games tarafının geliştiricileri bunun tam tersini yapıyor. Oyunun yönetmeni olan Joe Ziegler ve Anna Donlon, birçok sosyal medya kanalını ciddi anlamda aktif bir şekilde kullanıyor. Sadece işler plana göre gittiğinde değil, özellikle yolunda gitmediğinde, örneğin bir güncellemeyi geri almak zorunda kaldıklarında da iletişim ciddi anlamda kaliteli bir şekilde sağlanıyor. Bu durum, Valorant için net bir galibiyet.

Karakter Yetenekleri ve Kontrolü

Valorant oyununun bazı benzersiz yönleri vardır, örneğin karakterin yetenekleri. Bu oyunda, oyuncuların kullandığı ajanlar, yeteneklerini geleneksel dövüşün ötesinde değiştirebilir ve birkaç büyülü unsur içerebilir. Bu, ilginç bir durum ve kesinlikle görülmesi gereken bir deneyim olsa da, bu yetenekler bazen oyuncu hareketlerini kontrol etmeyi zorlaştırabilir. Bu, özellikle her iki oyun da espor dünyasında yer aldığı için kalitesiz bir deneyim anlamına gelir. Örnek olarak Valorant oyununda bıçaklı saldırıya geçmek, oyuncuların daha hızlı hareket etmesini sağlayacaktır. Bu farklılıklar benzersiz bir deneyim yaratsa da, CS GO ile aynı seviyeye gelmeden önce düzeltilmesi gereken birkaç pürüz var. Bu da kontrol tarafında CS GO oyununu daha iyi bir noktaya çekiyor.

İki oyunda da şüphesiz iyi nişan yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Bunun için Legion M300 Oyuncu Mouse’u en büyük yardımcınız olacak. Customizable DPI Switch sayesinde en hassas hareketinizi bile algılayabilen mouse ile oyundaki en iyi nişancı olabilirsiniz.

Güncellemeler

Valorant, her bölümün başında büyük bir güncelleme ile, daha sonra da küçük sorunları düzeltmek için iki haftada bir planlanan bir güncelleme takvimine sahip. Her bölüm üç sıralı sezonlardan oluşuyor. Riot Games, Valorant oyununun 1.0 sürümünü piyasaya sürdüklerinden beri bu programa bağlı kaldı. CS GO oyununun güncellemeleri ise çok daha küçük ve daha az sıklıkta geliyor. Genç yaşı nedeniyle Valorant oyununda güncellemesi ve yamalanması gereken daha çok şeyin olduğunu belirtmekte de fayda var tabii ki. Yine de bu durumda, destek sıklığı sayesinde Valorant oyununa bir galibiyet daha geliyor.

Karakterler / Ajanlar

Valorant gerçekten daha fazla oynanabilir karakterlere sahip. Oyunun bu yıl CS GO yapıtından daha iyi performans göstermesinin nedeni de bu olabilir. Ancak oyuncular, karakterler veya ajanlar her iki tarafta da oynayabileceğinden, düşmanlar ve takım üyeleri arasında ayrım yapmanın zor olabileceğini, CS GO tarafında aynı hataya yer verilmediğini belirtmişlerdir. Bazı oyuncular tabii ki Valorant oyunundaki gibi ayırt edilemez ama renkli karakterleri tercih edebilir ama bazı oyuncular da CS GO oyunundaki daha ayırt edilebilir karakterleri tercih ediyor. Bu noktada, oyunların berabere kaldığını düşünebilirsiniz.

valorant karakterler

Topluluk Desteği & Topluluk Sunucuları

Herkes, oyunda en iyisi olduklarını kanıtlamak için FPS tipi yapıtları oynamaz. Sörf haritaları, eğlenceli topluluk içerikleri ve çok daha fazlası CS GO oyununu toplulukta bu kadar popüler yapan şeyin sadece küçük bir kısmı. Kendi haritalarınızı ve modlarınızı oluşturma özelliği, aslında herkesin yapmaktan keyif aldığı bir şeye sahip olmasını sağlar. Öte yandan Valorant, birkaç yıl boyunca özel yapım haritaları desteklemeyeceklerini zaten söylemişti. Bu oyun için şu anda yalnızca birkaç oyun türü mevcut. Bu, birinin oyundan rastgele zevk almasını zorlaştırabilir. CS GO, burada doğal olarak galibiyet alıyor.

Espor Faaliyetleri

CS GO oyununun elektronik spor yapıtı olarak gelişmesi için 20 yılı vardı. Oyun, topluluğu birkaç yıl boyunca bölerek farklı yinelemelerden geçti. Bu kesinlikle oyunun büyümesine yardımcı olmadı. İster mola vermeye çalışan bir takım olun, ister sıralamaları tırmanmaya çalışan tek bir oyuncu olun, becerilerinizi sergilemek için birçok fırsat var. ESEA ve FPL tipi dönemler çokça var. Valorant ise espor kategorisine daha 1 sene önce girdi. Bu noktada da CS GO, deneyiminden ve zengin espor imkanlarından ötürü bir galibiyet daha alıyor.

cs go mu valorant mı

Kozmetik Ögeler

Her iki oyunda da silah kaplamaları var. Bununla birlikte, her iki oyunun da bir oyuncunun söz konusu kaplamaları nasıl elde edebileceği konusunda çok farklı bir yaklaşımı var. CS GO oyunundaki kaplamalar Steam Marketplace üzerinde mevcut ve temel olarak bir görünümün ne kadar değerli olduğunu da topluluğa bırakıyor. Fiyatlar da bu yüzden 1 USD ve 100.000 USD arasında değişebiliyor. Valorant oyununda ise görünümler sadece mağazasından satın alınabiliyor. Riot Games, oyunculara 100 USD değerindeki Elderflame setini sunarak, görünüm fiyatları konusunda birçok olumsuzlukla karşılandı. Fiyatları düşürme gibi bir plan da yok. Bu noktada da topluluğun gücünden ötürü isterseniz puanı CS GO oyununa verin, isterseniz de kaliteden ötürü Valorant oyununu galip seçin. Bizce, durum berabere.

valorant mı cs go mu

Yetenek Tavanı

Birçok profesyonel oyuncu Valorant oyununa geçmiş olsa da CS GO, yaşından ötürü Valorant oyunundan daha yüksek bir yetenek tavanı bulunduruyor. Örneğin, oyuncular bu oyunlarda alışveriş yaparken paylaşılan bilgilerde büyük bir fark var. Valorant, rakibin kredilerini ifşa eder, böylece hangi silahların satın alınacağını belirlemeyi ve bir oyun planı veya beklenti oluşturmayı kolaylaştırır. CS GO ise bu bilgileri açıklamaz. Bu, CS GO oyuncularının özel bir şekilde strateji yapabileceği anlamına gelir. Bazı oyuncular bu noktada ipucu tercih edebilirken, bunun haksız bir avantaj olduğunu düşünen ve yardım almadan oynamayı tercih eden çok sayıda profesyonel oyuncu ve gözlemci var. Bu yüzden de CS GO tarafına bir puan daha verebilirsiniz.