Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
En Ucuz Oyuncu Mouse

En Ucuz Oyuncu Mouse

Valorant veya Counter Strike gibi rekabetçi FPS oyunlarında performansını arttırmanın en kolay yollarından birisi de kendinize bir gaming mouse almak olacaktır. Ucuz ve yüksek verim alabileceğiniz gaming mouse önerilerini bu yazıda sizler ile paylaşacağız.

Piyasada seçebileceğiniz yüzlerce gaming mouse markası ve modeli mevcut. Ancak arasından bütçenize en uygun olanı seçmek göründüğünden zor olabilir. Özellikle oynadığınız oyunlar çok hızlı tepki vermenizi gerektiren oyunlar ise bu konuya daha çok önem göstermeniz gerekiyor. DPI ayarları, rapor süreleri, mouse ağırlıkları ve elbette fiyatları gaming mouse seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardandır. Biz de yapacağımız mouse tavsiyelerini bu faktörler üzerinden değerlendirip tavsiyelerimizi yapacağız.

Mouse DPI Değeri Nedir?

DPI (Dot Per Inch) dediğimiz özellik aslında kendi başına bir çözünürlük birimidir. Mouse DPI değeri ise mouse hassasiyetini ölçmek için kullandığımız bir değerdir. Örnek vermek gerekirse, bir mouse'un DPI değeri ne kadar yüksek olursa mouse o kadar fazla hassasiyete sahip demektir. Mouse'larımız altlarında bulunan optik sensör ile hareket eder. En ufak bir el hareketiniz ile çok fazla mouse hareketi istiyorsanız, yüksek DPI değerlerine sahip mouse'lara yönelmeniz gerekir. 

Mouse Rapor Hızı Nedir? (Tepki Süresi/Polling Rate)

Mouse raporlama hızı hem mouse'unuzu hem de monitörünüzü ilgilendiren bir konudur. Bu rapor, mouse ile bilgisayar arasındaki gidip gelen bilginin ne sıklıkla yapıldığını gösterir. Yani mouse'u her hareket ettirdiğinizde, monitörde imlecin tepkimeye verdiği cevabın hızını gösterir. Bunu da Hertz değeri kullanarak raporlar. Somut bir örnek ile göstermek gerekirse:

1000Hz = 1ms
500Hz = 2ms

şeklinde düşünebilirsiniz. Hertz değeri ne kadar yüksek olursa, alacağınız tepki süresi de o kadar kısa olacaktır.

Gaming Mouse Hz Kaç Olmalı?

Oyunlarda çok fazla vakit geçirdiğimizi düşünürsek yüksek Hertz değerine sahip gaming mouse'ları kullanmak her zaman daha iyi olacaktır. Ancak bu konuda mouse'unuzun onboard hafızası yoksa 1000Hz değerindeki mouse'lar işlemciyi çok yüklenebilir ve doğal olarak oyunlardaki FPS değerinizi düşürebilir. Bu gibi durumlarda Hz değerini 500'e düşürerek bunun önüne geçebilirsiniz. Ama hafızası olan bir mouse ise hiç düşünmeden 1000Hz kullanmanızı tavsiye ederiz.

En Ucuz Gaming Mouse Tavsiyeleri

Oyuncu mouse'u seçerken neye dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimize göre artık ucuz ve kaliteli gaming mouse önerilerine geçebiliriz. 

Rampage SMX-G72

ucuz oyuncu mouse

Fiyat performans denildiğinde akla gelen ilk marka genelde Rampage olur. Uzun ömürleri ve sağlam yapıları ile biz oyunculara yüksek verim sağlamayı her zaman başarıyor Rampage. SMX-G72 gaming mouse modeli ise hem ucuz hem de oyunlardaki performansınızı olumlu yönde etkileyecek türden bir mouse. Ürünün fiyatı ortalama 120 TL civarında. DPI değerlerine geçecek olursak 800-4800 DPI arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu mouse'u kavramak da çok rahat. Eliniz için çok konforlu bir seçenek olacaktır.

MSI Interceptor DS B1

ucuz gaming mouse önerileri

Kalitenin somut örneklerini üreten MSI uygun fiyatlı ürünleri ile de biz oyuncuları mutlu etmeyi başarıyor. Interceptor DS B1 de bunlardan biri. Bu gaming mouse 1600 DPI değerine sahip. Bunların yanı sıra ergonomik tasarımı ve ekstra ağırlıkları ile dilediğiniz gibi modifiye edebiliyorsunuz. Dilerseniz hafif olarak dilerseniz de ağır bir mouse olarak kullanabilirsiniz bu bu MSI modelini. Oyunlar için özel optimize edilmiş optik sensörü sayesinde de oyunlarda harika performanslar alabiliyorsunuz. Bu ürünün fiyatı ise çeşitli platformlar üzerinde 150 TL civarında. 

INTERCEPTOR DS B1 GAMING MOUSE
INTERCEPTOR DS B1 GAMING MOUSE

Oyunlar için optimize edilmiş optik sensör

1600 DPI

Ağırlık ekleme opsiyonu

MSI Clutch GM08

en ucuz oyuncu mouse

Alabileceğiniz en dayanıklı ve ucuz gaming mouse'lardan bir diğeri yine MSI'dan geliyor. Clutch GM08 modeli 10 milyon tıklama ömrüne sahip. Hayal etmek zor olsa da çok fazla olduğundan şüphe yok. Bir önceki modelde olduğu gibi bunda da ayarlanabilir ağırlık seçeneği mevcut. 3200 DPI değerine sahip bu mouse, kendi yazılımı sayesinde 4200 DPI seviyesine kadar yükseltilebiliyor. Tasarımı ise tam elinizin konforuna göre. MSI Clutch GM08 fiyatı ise 160 TL civarında. Bir önceki modelden sadece 10 - 15 TL fazla.

Trust GXT 108

ucuz gaming mouse

Önereceğimiz son oyuncu mouse ise Trust markasının GXT 108 modeli olacaktır. Fiyatına rağmen gerçekten yüksek performans alabileceğiniz bu gaming mouse 85 TL ve civarına alınabiliyor. 3 adet makro tuşu bile mevcut. Özellikle League of Legends veya DOTA 2 tarzı MOBA türünde oyunlar oynuyorsanız, makro atayabileceğiniz 3 adet tuş bulunuyor. DPI değeri ise 800 - 2000 arasında değiştirilebiliyor. LED ışıkları ve yeni nesil tasarımı ile masanıza renk katacak güzel bir gaming mouse'dur kendisi.