Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring Ruh Çağırma ve Spirit Tipleri

Elden Ring Ruh Çağırma ve Spirit Tipleri

Spirit Ashes Elden Ring’deki yendiğiniz düşmanların Spirit Ashes isminde düşmüş ruhları olacak. Bu ruhları topladıktan sonra bunları FP karşılığında çağırabileceksiniz.

Düşman ruhları savaşlarda size yardım edecekler. Oyunun aksiyon çeşitliliğini arttıran bence çok güzel düşünülmüş bir mekanik olarak karşımıza çıkacak. Ancak bu özelliği maalesef arkadaşlarınızla oynarken ve online oynarken kullanamayacaksınız.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Ruhları Nasıl Çağıracağız? (Spirit Ashes)

Ruhları çağırmak için öncelikle çağıracağınız ruhun küllerini (Spirit Ashes) bulmanız gerekmekte. Bir kez elde ettikten sonra seçilen ruh savaşlarınızda size yardım edecek. Tabi sadece onu çağırdığınız zamanlarda orada olacak. Sürekli yanımızda gezen ruhlar olmayacak. Böyle bir özellik olsa bence gerçekten çok harika bir mekanik olabilirdi. Çağırdığımız ruhlar genel olarak FP tüketecekler. Bir seferde aynı anda sadece bir tane ruh çağırabilecek olmamız ise sizi düşmanlara karşı fazla güçlü olmaktan alıkoyacak.

elden ring ruh çağırma

Bunların dışında bu mekaniği dengeli kılan iki kural daha var. Ruhları sadece belli alanlarda çağırabilecek olmanız ve o alanı terkettiğinizde ruhun da sizi terketmesi bunun birincisi. İkincisi ise bir ruh boss savaşı içinde ölürse o savaşta onu bir kere daha çağıramayacaksınız. Küllerden ruh çağırmak için bir “Rebirth Monument” (yeniden diriliş anıtı)’a yakın olmanız gerekiyor. Bir anıta yakınsanız ve ruhu çağırırsanız ekranınızın sol köşesinde bir ruh işareti çıkacak.

Çağırılabilen Ruhlar 

Wandering Noble Ashes

Wandering Noble (gezgin soylular) küllerini kullanarak yakın dövüş mesafesindeki düşmanlara saldırabilen ve hareket eden bağımsız can barlarına sahip 5 adet zombi çağırabilirsiniz. Aynı anda birden fazla düşmana saldırabiliyorlar. Bu size sayı avantajı sağlayarak size alan kazandırıyor olsa bile savaşta çok etkili olmuyor. Bu yüzden onlardan sizin yerinize 10 düşmanı öldürmesini beklemeyin. Bu küle ulaşmak için Limgrave’ de bulunan Stormfoot yeraltı mezarlarına gitmeniz gerekiyor. Birden fazla Goblin’in bulunduğu ikinci alev makinesinin hemen arkasında bulunan bir ceseti lootlayarak elde edebilirsiniz. Kullanmak için 28 FP harcamanız gerekiyor. Her bir zombinin kendine özgü can barı olacak. 3 tanesi kılıç 2 tanesi ise meşale tutarak yanınızda belirecek. Atak animasyonları yavaş olacak ancak kalabalık düşmanlara karşı dikkat dağıtıcı olarak kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. Tek bir düşmana karşı ise daha odaklı saldıracakları için yine size ekstradan bir hasar sağlayıcısı olacaklar. 

Legion 5
Legion 5

AMD Ryzen™ 7 5800H mobil işlemciye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar grafik kartı

15" FHD ekran

Lone Wolf Ashes

Lone Wolf (yalnız kurt) küllerini kullanarak yakın dövüş saldırıları yapan üç adet kurttan oluşan bir kurt sürüsü çağırıyorsunuz. Evet ismi yalnız kurt olsa da size 3 tane kurt veriyor. İlginç bir isim seçimi olmuş diyebiliriz. Kurtların hepsinin gayet yeterli miktarda can barları olacak. Kurt kadar hızlı hareket edecekler ve size sağlam bir hasar desteği sağlayacaklar. Kendinizi korumaktan ziyade hasara ihtiyacınız olan savaşlarda çağırmak faydalı olacaktır. Etki alanları büyük olsa da boss savaşlarında biraz sönük kalacaklar gibi gözüküyor. Sürü olarak saldırdıkları için dirençleri az olsa bile düşmanlarınıza kan ağlatacaklar. Tüccar Kale’dan alacağınız Church of Elleh ile bu küllere sahip olacaksınız. 55 FP harcayacak ve üç tane ayrı can barına sahip yoldaşlarınız olacak. Hızları çok yüksek olduğu ve fazla hasar verdikleri için dengeleme olarak canları biraz daha az olacak ve kolay öldürülebilecekler. Bu yüzden savaş sırasında onların saldırması için biraz düşmanları oyalamanız gerekebilir. 

Noble Sorcerer Ashes

Noble Sorcerer (soylu büyücü) küllerini kullanarak uzaktan saldırabilen bir büyücü çağıracaksınız. Bu sefer ruhun ismiyle uyumlu olduğunu söylemek isterim çünkü sadece bir tane büyücünüz olacak. Gerçekten soylu bir büyücü olduğundan dolayı acayip yavaş yürüyor ve çok sık saldırmıyor. Hasardan çok bir dikkat dağıtıcı olarak çağırmanızı öneririm yoksa tilt olabilirsiniz. Boss’larımızın kendisine saldıran son kişiye saldırdığı için özellikle bu savaşlarda mükemmel bir dikkat dağıtıcı görevi görebilir. Düşmanınız ona odaklandığı zaman bolca kaçma vaktiniz olacak. Kurtlar gibi tüccar Kale’dan alacağınız Church of Elleh ile bu küllere sahip olabilirsiniz. Zaten çok güçlü olmadığı için sadece 11 FP harcayacak. Ortalama bir can barına sahip olacak ve uzaktan saldırabilecek olması bir avantaj ancak aşırı yavaş olması ve düşük bir hasara sahip olması çoğunlukla onu ilk tercihimiz yapmayacak gibi gözüküyor. Aksiyon dışında koşarak sizi takip etse bile büyülerini gerçekten yavaş yapan bir büyücümüz olacak.

Kaiden Sellsword Ashes

Kaiden Sellsword külleri kullanarak kavisli bir balta kuşanmış güçlü bir yakın dövüşçünüz olacak. Çağrılan bu paralı askerimiz tek kişi olacak ancak bir ordu kadar güçlü ve heybetli. Kaçacak, gerektiğinde savunacak ve büyük miktarda hasar verecek. Murkwater yeraltı mezarlarının içinde bir ceset üzerinde bu küllere erişebileceksiniz. İsmi de çok havalı olduğu için ve tabi bir paralı asker olduğu için 88 FP gibi büyük miktarda bir bedeli olacak. Ortalama bir cana sahip olacak ancak saldırıları bir duvar gibi bloklayabileceği için canını idareli kullanabilecek. Savaş çağrısı yaparak kendi hasarını arttırabilecek bir güçlendirmeye sahip. Gerçekten o kadar güçlü ki bazı düşmanlarınız onun saldırıları sonucunda dengelerini kaybedebilecekler.

Spirit Jellyfish Ashes

Spirit Jellyfish (denizanası ruhu) küllerini kullanarak menzilli saldırılara sahip aynı zamanda yakın dövüş saldırıları da yapabilen dev bir denizanası dostunuz olacak. Yüzerek hareket ettiği için yavaş hareket eden bir dev. Birçok saldırıya karşı koyabilecek olsa bile karşı saldırı için fazla zaman ihtiyaç duyacak. Bu kadar yavaş saldırı yaptığı içinde saldırıları zaman zaman kesintiye uğrayacak.

ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Boss savaşlarında etkisi fazla olabilir çünkü saldırı yaptığında düşmana bir anti güçlendirme uygulayarak onun hasar gücünü azaltacak. Büyük savaşlarda eğer saldırabileceği alanı sağlarsanız size çok büyük yardımı olacak. Yani aslında size yardım etmesi için ona alan sağlamanız gerekiyor. Bir özel gücün bunun tam tersi olması gerekmiyor muydu? Bütün denizanası cesetlerinin olduğu Stormhill’in kuzeybatısındaki bir cesetten elde edeceğiniz bu güç 30 FP harcayacak. Hareket etmediği için sizin düşmanları ona götürmeniz gerekiyor. Bu işte gerçekten bir terslik var. Büyük bir can barına sahip olması onu bir koruyucu olarak da kullanabileceğiniz anlamına geliyor.