Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,09
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,12
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,59
den başlayan fiyatlarla
Baldur's Gate 3 Kabiliyet Rehberi

Baldur's Gate 3 Kabiliyet Rehberi

Rol yapma oyunları hayranlarının büyük heyecanla beklediği Baldur’s Gate 3 sonunda çıkış yaptı. Üstelik oyun Türkçe dil desteğine ve 100 saatten fazla oynanışa sahip.

Yetmiyormuş gibi oyunu tekrar tekrar oynayabilir ve farklı görevleri, içerikleri, seçenekleri ve sonları keşfedebilirsiniz. Elden Ring’den sonra en büyük tekrar oynanabilirliğe sahip oyun olan Baldur’s Gate 3 her karakterin çeşitli kabiliyetlere(statlara) sahip olduğu bir oyundur. 

Fakat bu oyunun kabiliyet (stat) sistemi klasik rol yapma oyunlarından farklıdır. Baldur’s Gate 3 masa üstü rol yapma sistemlerinden biri olan DnD 5 tarzında bir kabiliyet sistemine sahiptir. Eğer bu sisteme aşina değilseniz sizin için bir başlangıç rehberi hazırladık!

baldurs gate 3 sınıflar

Kabiliyet Değerleri

Baldur’s Gate 3 her sınıf için önceden hazırlanmış kabiliyet değerlerine sahiptir. Eğer bir sınıfın kabiliyetlerini manuel olarak dağıtmak isterseniz toplamda 27 puan kullanabilirsiniz. Bu puanları varsayılan olarak 8 puana sahip Kuvvet, Çeviklik, Dayanıklılık, Zekâ, İrfan ve Karizma kabiliyetleri arasında dağıtmanız gerekir. 

Bir kabiliyetiniz 8 puana sahipse o kabiliyetle yapacağınız eylemlere -1 dezavantajla başlarsınız demektir. Bir stat sahip olduğu her iki kabiliyet puanı için deme zarlarının sonucuna puanına +1 ekler. Eğer bir kabiliyetiniz 10 puandaysa herhangi bir eksi ya da artı kazanmazsınız. Ayrıca karakter yaratma ekranında kabiliyetlerinizden birine +2 bonus ve başka bir kabiliyetinize +1 bonus ekleyebilirsiniz.

Örneğin Paladin sınıfıyla oynuyorsanız Karizma kabiliyetine +2 bonus puan verebilir ve kuvvet kabiliyetinize +1 bonus puan verebilirsiniz. İsterseniz bu puanları eşit dağıtarak güvenli bir oynayış seçebilir isterseniz karakterinizin sadece hasarını yükselterek kalan tüm eylemlerde başarısız olmasını tercih edebilirsiniz.

Baldur's Gate 3
Baldur's Gate 3
1.148,72
den başlayan fiyatlarla

Baldur’s Gate 3 kabiliyet sistemine aşina olduğunuza göre şimdi her kabiliyetin ne işe yaradığını inceleme vakti gelmiş demektir. 

Kuvvet

Bir karakter ne kadar yüksek kuvvet kabiliyetine sahipse o kadar fiziksel güce sahip demektir. Bu kabiliyeti yakın dövüş, eşya taşıma kapasitesi, kilitli kapıları kırmak ve düşmanları tehdit etmek gibi seçenekler için kullanabilirsiniz. Ayrıca kuvvet kabiliyetiniz düşmana yakın dövüş silahları ile vereceğiniz hasarı da artıracaktır. Son olarak ağır zırh kullanmak için yüksek kuvvet kabiliyetine ihtiyacınız vardır.

baldurs gate 3 kabiliyetler

Çeviklik

Çeviklik kabiliyeti karakterinizin düşman saldırılarından kaçınmasını doğrudan etkilediğinden dolayı her sınıf için önemli bir kabiliyettir. Ayrıca karakterinizin tırmanma, kaçınma, koşu, zıplama, hareket hızı, her turda yapabileceği maksimum eylem sayısı gibi çeşitli aksiyonlar için çeviklik kabiliyetine ihtiyacınız vardır. 

Dayanıklılık

Karakterinizin dayanıklılık kabiliyeti onun maksimum can puanını, enerjisini ve saf gücünü doğrudan etkileyen bir stattır. Ayrıca bu kabiliyet karakterinizin su altında nefes tutma süresini artırmasını, dinlenmeden enerji yenileyebilmesini, yemek ve su içmeden hayatta kalmasını ya da tek dikişte bir bardak birayı içebilmesini sağlar. 

Zeka

Zekâ kabiliyeti oyunun belirli bilgilerine erişmek ve karakterinizin büyü gücünü artırmak için önemlidir. Ayrıca hafıza, araştırma, tarih, soruşturma gibi eylemlerde başarılı olmak için yüksek zekâ kabiliyetine ihtiyacınız vardır. Eğer yeni ayak bastığınız bir şehrin kültürünü ve tarihini öğrenmek istiyorsanız yüksek zekâ kabiliyeti işinize yarayacaktır. 

İrfan

İrfan kabiliyetiniz ne kadar yüksekse içinde bulunduğunuz durumu ve dünyayı o kadar iyi analiz edebilirsiniz. Örneğin insan şekline girmiş kötücül ruhları tespit edebilir, savaşta işinize yarayacak çevresel elementleri fark edebilir ve olaylara farklı perspektiflerden yaklaşabilirsiniz. İrfan kabiliyeti yüksek karakterler tek bakışla insanların gerçek amaçlarını, çevresinde kullanabileceği doğal kaynakları ve olası saldırganları tespit edebilir.

Karizma

Karizma kabiliyeti diğer insanlar ve ırklarla kolayca diyalog kurabilme ve onları etkileyebilme özelliğinizi artırır. Karizma kabiliyeti yüksek karakterler daha kendinden emin ve özgüvenli olacak ve diğer karakterlerin kendisine hayranlık duymasını sağlayacaktır. Örneğin bir karakterin yalan söylediğini anlayabilir ve onu doğruları söylemeye şiddetle ya da sözle ikna edebilirsiniz. Ayrıca karizma kabiliyeti karakterlerinizin iç gücünü ve bazı sınıfların hasarını da doğrudan etkiler. 

Sizin için Baldur’s Gate 3 kabiliyet sistemini kısaca anlatmaya çalıştık, umarım oyun üzerindeki anlayışınız ve irfanınızı artırabilmişizdir, iyi yolculuklar!