Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Kerbal Space Program İnceleme

Kerbal Space Program İnceleme

Siz yeni uzay aracınızı fırlatmak için geriye sayarken, Kerbal’ınızın o meraklı surat ifadesi… Aracınızın arkasındaki onlarca yakıt tankının altında ezilen kokpitte fırlatılmayı beklerken de bu ifade aynı mı? Yahut uzay aracınızı yanlış bir açıyla fırlatıp her şeyi berbat etmeden önce bu ifade değişiyor mu? Kesinlike hayır.

Kerballar sizin sadık askerleriniz gibi. Siz onları neredeyse ışık hızında bir dağa çarptırdığınızda bile pozitif kalıp, sizin görevinizi başarıyla tamamlamanızı bekleyen dostlarınız. Ama yine de kaza yaptıysanız merak etmeyin, birkaç dakika içerisinde yeni bir mürettebata ve daha saçma parçalarla daha yeni bir araca sahip olacaksınız. Kerbal Space Program’ın da keyifli kısmı burası, deneysel oyun tecrübesiyle, isterseniz milyonlarca kez kaza yapıp görevinizde başarısız olun, sınırsız ihtimallerle sonuca ulaşıp, tekrar tekrar oynayabileceğiniz bir oyun kendisi.

8Çok İyi
  • Yapabileceğiniz şeylerin sınırının olmaması
  • Sürdürülebilir eğlence
  • Kerbalların çok tatlı olması
  • Karmaşık mekanikler
  • Uzun süreçte sıkılma ihtimali

Kerbal Space Program Modları

Kerbal Space Program’ın başına oturup oynamaya karar verdiğinizde, karşınıza iki seçenek çıkıyor: İlki uzay aracınızı tasarlarken istediğinizi yapmakta özgür olduğunuz sandbox seçeneği, ikinici ise bir nebze daha detaylı olan kariyer modu. Sandbox modu, oyunu oynayan tecrübeli tecrübesiz herkes için uygun bir mod, uzay aracınızın parçalarını dilediğiniz şekilde monte edebiliyor, kendi tasarımınızı uzaya gönderebiliyorsunuz. O kadar çok parça var ki, aklınıza gelmeyecek, uçuk kaçık ve saçma sapan uzay araçları yapmak sizin elinizde. Kim bilir belki saçma sapan görünen bir araç, Dünya’nın yörüngesine gönderilecek olan bir uydunun ana parçaları olabilir. Hatta dilerseniz ve de yeterli tecrübeniz varsa, Ay’a kadar bile gitmeniz mümkün.

 kerbal space program inceleme

Kariyer modu ise sandbox’un tam tersi gibi. İstediğiniz yapmaktan ziyade, oyun içinde size çeşitli şirketlerden görevler geliyor ve onları o istekler doğrultusunda tamamlamaya çalışıyorsunuz. Buradaki mevzu daha karışık ve bir tık daha zor. Çünkü kaynak yönetimi, işe alım, yörünge mekanikleri ve gezegen keşfetme unsurları gibi birçok mevzu ile haşır neşir olmanızı bekliyor. İstediğinizi yapamamak, görevden isteneni tamamlamak, sandbox’taki gibi sınırsız sonuçların, sınırsız deneme hakkının olmaması, yeni başlayanların gözünü az da olsa korkutabilir. Ancak yine de oyun sizi, ana mekanikleri daha iyi anlayabilmeniz adına güzelce öğretici moddan geçiriyor. Yine de bu öğretici mod, herkesin her şeyi bir anda anlaması için kolay bir mod değil. Üstüne sizin de biraz pratik ve denemeler yapmanızı istiyor.

Kerbal Space Program
Kerbal Space Program
14,75
den başlayan fiyatlarla

Yazıdan da anlaşıldığı üzere, Kerbal Space Program bir uzay aracı yapma, uzay şirketi yönetme simülatörü. İsterseniz kendi başınıza eğlenebilir, isterseniz de sıfırdan bir kariyer kurup oyunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Oyunun dezavantajından bahsedecek olursak, oyun hakkında pek bir bilgisi olmayan veya uzay mühendisi olmayan biri, ilk açtığında “Bu nasıl oyun, çok karışık.” diye düşünebilir. Ancak oyunda birkaç saat geçirip, temel mekanikleri çözmeye başladığınızda, işler daha keyifli bir hâl almaya başlıyor. Mesela yeterince çözdüyseniz Dünya’nın yörüngesine Uluslararası Uzay İstasyonu inşa edebilirsiniz veya Dünya’dan ayrılıp kozmosun en dip ve karanlık yerlerine, Kerbal’ınızla beraber sonsuz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

kerbal space program incelemesi

Kısacası bu oyun her kesimden, kitleden insana bir şeyler vadediyor, bunlara daha uzay aracını fırlatamayanlardan, Ay’a gidip oradaki kaynakları sömüren insana kadar… Eğer yaratıcı bir şeyler yapıp sağa sola uçmayı seviyor ve istiyorsanız, Kerbal Space Program’ı çok seveceksiniz. Şayet inanılmaz, saçma sapan, yüzlerce yakıt tankı olan, yüz tane kanadı ve kuyruğu olan bir araç yapmak istiyorsanız, yine Kerbal Space Program’ı çok seveceksiniz. Oyunda aradığınız, yapmak istediğiniz ne olursa olun, Kerbal Space Program’da bu ufak Kerbalları uzaya fırlatmaktan çok keyif alacaksınız.

Kerbal Space Program yayınları