Hades İncelemesi

Hades İncelemesi

Mitolojinin kelime anlamı, bir ulusun, bir uygarlığın geçmiş dönemlerindeki mitlerini yani efsanelerini sanatsal ve zengin üsluplarla anlatma biçimidir. Her kültürde her dinde farklılıklar arz eder mitoloji. Günümüzde ve geçmişte en çok bilinen mitolojiler ise Yunan, İskandinav (Nordic), Çin, Mısır, Roma mitleri yani efsaneleridir.

Bu mitolojilerden en popüleri ise kuşkusuz Yunan Mitoloji’sidir. Yunan uygarlığı sanatsal ve sözel açılardan en zengin milletlerin başında gelir desek kesinlikle çok doğru ve yerinde bir tespitte bulunmuş oluruz. Uygarlık tarihinde bilinen ilk tiyatro eserleri de onlara aittir. Mitlerle açısından da oldukça zengindir. Uygarlığa ait mitolojik kavramlar sayısızca filme, esere ve de oyuna konu olmuştur. Bugünkü sizlere paylaşacağımız içeriğimiz de Yunan Mitolojisi tanrılarından biri olan yeraltı tanrısı olarak bilinen Hades’in oğlu Zagreus’un hikayesini konu alan Hades isimli “roguelike” tarzı yapımdır.

10Mükemmel
  • Göze çok hoş gelen zengin bir görsellik
  • Özgün ve çekici karakter tasarımları
  • Benzersiz harita dizaynı
  • Ustaca hazırlanmış diyaloglar
  • Türkçe dil desteği şuan mevcut değil
  • Çok zor olduğu için herkese hitap etmeyebilir

Oyunumuzun hikayesine geçmeden önce bir spoiler uyarısı yapalım ve roguelike kavramını daha önceden duymamış veyahut duysa da tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen okurlarımız için açıklayalım:

Roguelike, rastgele oluşturulmuş haritalarda elde ettiğimiz mücadeleler sonrasında bulduğumuz itemlerle hayatta kalmaya çalıştığımız zor ama mücadeleyi ve adrenalini seven oyuncuların parmakla gösterdiği oyunlardır. Oyun her öldüğünüzde sizi oyunun en başından ve dımdızlak olarak dünyanın içinde zorlu bir mücadeleye bırakıverir. Gerçekten zorlu bir mücadeleye...

HİKAYESİ

Hades'in oğlu Zagreus, Yeraltı Dünyası’ndan, babasının krallığından kaçmaya karar verir. Nyx yani üvey annesi de ona karanlığın gücüyle aktif hale gelen ve çeşitli yetenekleri elde etmesini sağlayan özel bir ayna hediye ederek bu kaçış planında yardımcı olmak ister. 

Zagreus’a bütün mücadelesi boyunca çeşitli Olympos tanrılar rehberlik ve yardım eder. Buna karşılık Hades, Zagreus'un eski sevgilisi Fury Megaera (ve daha sonra kız kardeşleri Alecto ve Tisiphone) da dahil olmak üzere, Yeraltı Dünyası'nın çeşitli sakinlerini serbest bırakarak Zagreus'un ilerlemesini engel olmaya çalışır. 

Nihayetinde Zagreus’un Yeraltı Dünyası’ndan kaçmak istemesindeki nihai amaç herkesçe öğrenilir. Gerçek annesi Persephone'yi bulmak!Hades evinde, Persephone’nin adının anılmasını bile istemiyordur ama üvey annesi Nyx Oğlu için karşılıksız bir biçimde yardıma hazırdır. Babasını ilk kez mağlup etmeyi başaran Zagreus sonunda annesini Yunanistan’da bulur. Kısa bir sevgi selinin ardından Kahramanımız da babası gibi yeryüzünde fazla yaşayamayacağı gerçeğiyle karşı karşıya kalır. Yine de hazır annesini bulmuşken ondan asla ayrılmama karşılığında bu sorunla yüzleşmeye hazırdır. 

Persephone, yeraltı dünyasına geri dönmeyi reddeder çünkü Olympos’un yokluğunu fark etmesi iki dünya içinde çok kötü sonuçlar doğurabilecektir.Zagreus, sonunda annesine aile bağlarını hatırlatarak onu geri dönmeye ikna eder ve Styx Nehri üzerindeki Hades Evi'ne doğru yelken açarlar.

Persephone, Yeraltı Dünyası Kraliçesi olarak görevine devam etmeye başlar ve şimdi tekrar oğluna saygı duymaya başlayan Hades, Zagreus'un Yeraltı Dünyası'ndaki güvenlik açıklarını kullanarak niyetlendiği kaçma girişimlerine bazen bile bile göz yumar. 

Persephone iki dünyanın uzlaşması için Hades’in evinde bir şölen düzenlemeye karar verir ve zamanla buzlar çözülecektir ama Zagreus hala Yeraltı Dünyası’ndan kaçma maceralarını sonlandırmak istememektedir. 

DETAYLAR, HİKAYE ANLATIMI VE GÖRSELLİK

Hades evren olarak gerçekten çok hoş gözüküyor. Çizgi roman vari şekilde oluşturulan dünyası sizi hemen havaya sokmaya yetiyor. Kullandığı renk paleti, karakter tasarımları ve oyun içinde geçen tanrıların sıradışı yani daha önceki yapımlarda görülmeyen modellemelere sahip olması da oyunu oldukça çekici kılıyor. Tabi ortama bakmaya fırsatınız olursa.

Müziklere gelecek olursak; özenle seçilmiş oldukları açıkça farkediliyor ve sizi evrenin içine çekme konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarmış.

Oyun boyunca tanrılarla karşılaştığınızda ilk olarak onlar hakkında bir ön bilgi sunuluyor size. Bu da hikayeye hakim olma konusunda sizeçok yardımcı oluyor ayrıca karakterlerin diyalogları da özenli ve merak uyandıracak şekilde oluşturulmuş.

Hades Neden Kaliteli?
Oyunu türevlerinden ayıran en büyük özelliği; oyun içinde ölseniz de hikaye bir şekilde devam ediyor. Bu sayede hikayeden kopmamış oluyorsunuz.

 

Oyunda birçok mini boss ve boss bulunuyor. Hepsinin çizimleri ve modellemelerindeki emek ilk bakışta göze çarpıyor. Düşmanlarınızı bir kez alt ettiğinizde hemen havaya girmeyin çünkü boss lar sizi tanıyor ve her mücadelenizde sizi daha da zorlamak için hazırlar. Tüm haritalardaki düşman tipleri tüm haritaya dengeli ve farklı karşılaşmalar olacak şekilde dağıtılmış. Etrafa rastgele serpiştirilen tuzaklar da kavgalarınızda sizi bir nebze de olsa rahatlatacak çözümler sağlayabilir.

SON SÖZ

Yunan mitlerinin tüm nimetlerini ustaca kullanan yapım çizgi roman tarzı grafikleriyle de göze çok hoş bir şekilde hitap etmeyi başarıyor. Süregelenden farklı karakter tasarımları, ustaca hikaye anlatımı sizi hem zorlayacak hemde adrenalin patlaması yaşatacak ve mücadeleyi kazandığınız anda büyük haz almanızı sağlayacak bosslarıyla herkes tarafından deneyim edilmesi gereken bir oyun Hades.

İyi oyunlar.

Hades
Hades
40,00
den başlayan fiyatlarla