Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Graveyard Keeper İnceleme

Graveyard Keeper İnceleme

Peşi sıra çıkan ve birbirine acayip benzer hikayeler ve mekanikler barındıran oyunlardan sıkılıp, yeni arayışlar içine girdiyseniz şuan doğru yerdesiniz demektir.

15 Ağustos 2018’de Lazy Bear Games tarafından oyun evrenine dahil edilen rol yapma ve simülasyon oyunu “Graveyard Keeper” bugünkü içerik konuğumuz. Öncelikle biraz hikayeye değinelim.

5Ortalama
  • Farklı konsept
  • Sevimli grafikler
  • Çok uygun fiyat
  • Türkçe dil desteği yok
  • Oynanış başta biraz kafa karıştırıcı olabiliyor
  • Türk oyuncular için bölge sorunları mevcut

Hikayesi

Oyunumuzun kahramanı, bebeğinin ve sevdiceğinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere markete gider. Bebeğine süt, eşine de istediklerini aldıktan sonra dönüş yolunda biricik aşkından telefon gelir ve dikkati dağılan kahramanımız bir otomobil tarafından ezilir. 

Daha sonra neresi olduğunu hiç bilmediği bir yerde aksakallı bir dede ile karşılaşır. Şaşkınlık içinde neler olduğunu anlamaya çalışırken bu keşmekeş içinden kurtulabilmek için mezarlık koruyucusu olması gerektiği gerçeğiyle yüzleşir ve ardından uyanır. Tek bildiği şey ise Garry adında birini ona yol göstereceğidir. Sonra düşer Garry’nin peşine. 

Graveyard Keeper İnceleme

Detaylar

Graveyard Keeper yukarıda belirttiğimiz gibi simülasyon öğeleri de içeren bir rol yapma oyunudur. Oyunda sorumluluğu bize devredilen bir mezarlığı yönetmemiz isteniyor. Dağınık ve harap haldeki mezarlığı önce temizleyip düzene sokmanız gerekecek. onda sonra mezarlığın gelirlerini arttırmalı ve popülaritesini yükseltmelisiniz. 

Yapımda saydığımız şeyler size görev olarak sunulmaktadır ve bu görevleri başarıyla yerine getirebilmeniz için de yerel halkla iyi ilişkiler kurmanız gerekecektir.

Graveyard Keeper
Graveyard Keeper
16,00
den başlayan fiyatlarla

İşte oyun mekanikleri bu şekilde işlemektedir Graveyard Keeper maceranızda.

Oyunda NPC’ler ile ilişki ağınızın güçlenmesini istiyorsanız çeşit beceriler ve teknikler kazanımlar elde etmeniz gerekecektir. Oyunun, RPG yani rol yapma öğelerine sahip olduğunu da bu sözlerimizden anlayabilirsiniz.

Senaryo ilerlerken oyuncu bu dünyadan kurtulup eşine ve çocuğuna dönmek için bir portalı kullanması gerektiğini öğrenecektir ve bu portala erişim kazanabilmesi içinde, çevresindeki insanlardan yardım almalıdır.

Graveyard Keeper İnceleme

Oyuncu bilgi sahibi olabilmek için yerel halktan bazı kişileri memnun etmeli ve bu memnuniyet içinde çeşitli görevleri yerine getirmelidir. 

Evet kahramanımız artık bir mezarlık bekçisi yani koruyucusu. Ama macerasını sadece bununla sınırlı sanmayın. Mezarlık dışında da çeşitli maceralara dalabileceği zindanlar ve mekanlar yapımda hazır halde bulunmaktadır. 

Grafikleri

Adının Mezarlık Bekçisi olduğuna bakmayın. Graveyard Keeper Pixel Arts teknolojisi ile oluşturulmuş ve çok sevimli görünen iki boyutlu bir yapım. En popüler simülasyon oyunu olan Stardew Valley’den oldukça fazla etkilenen yapım renk paleti olsun, görselliği olsun her yönüyle buram buram Stardew kokuyor. Tabii ki bu kötü birşey değil.

Karar

Hayatınız boyunca görüp görebileceğiniz en sevimli mezarlık ve mezarlık bekçisi ile tanışmak için sizi Graveyard Keeper evrenine davet ediyoruz. RPG elementleri ile simülasyon öğelerinin birlikte başarıyla harmanlandığı yapıma mutlaka bir şans verin. 

İyi oyunlar. 

 

Graveyard Keeper Yayınları