Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
FIFA 22 İnceleme

FIFA 22 İnceleme

Büyük ihtimalle son kez FIFA ismiyle gördüğümüz EA’in futbol oyunu her sene olduğu gibi yeni özellikler ve oynanış gerçekliği getirse de hala daha aynı oyunu oynuyorum hissini veriyor.

Her sene aslında neredeyse aynı oyunu çıkarsalar da çok sadık bir kitlesi olan FIFA 2022 de oynanışa yenilikler gelse de aslında gelen bütün yeniliklerin sadece animasyon ve ara yüz değişiklikleri olması hayal kırıklığına uğratmıyor değil.

6Ortalama
  • Hypermotion teknolojisi hissediliyor
  • Müzikleri çok güzel
  • Oynanış öncekiler göre gerçekçi
  • Önceki oyunlarla fazla benzerlik
  • Menünün yavaşlığı
  • Korner golleri
  • Kaleci mekaniklerinde sıkıntılar

Hypermotion ve Oynanış

FIFA 22’nin belki de yaptığı en büyük iyileştirme Hypermotion teknolojisinin getirdiği oynanış ve gerçeklik hissi olabilir. Kısaca özetlemek gerekirse gerçek maçlardan toplanan 4000 den fazla yeni animasyon eklenmesine yardımcı olan hareket yakalama teknolojisi diyebiliriz bu teknoloji için. Bu teknoloji ilk açıklandığında boş vaat ve bir pazarlama teknolojisi olarak gözükse bile oyun oynarken gerçekten teknolojinin faydalarını ve oyuna getirdiği yeniliği hissedebiliyorsunuz.

Bunun sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki FIFA 22 şu ana kadar yapılmış en yavaş ve gerçekçi FIFA oyunu olabilir. En azından bu şekilde hissettiriyor. Oyunu güzel oynayabilmek için dikkatli bir pas oyunu ve sağlıklı bir görüş kazanmanız gerekiyor. Sabır bu oyun için hızdan daha önemli diyebiliriz.  Bir pası kesmek ve defans yapmak için bütün kontrolleri kullanıp defansı bilerek yapmak her zamankinden önemli hale gelmiş durumda. Defans yapmanın gerçekten sabır işi olması ve kısmen zor olması skora etki etmiş diyebilirim sizlere. Bunu rahatlıkla söylememin sebebi ise gerçek oyunculara karşı oynarken neredeyse hiç golsüz berabere kalmış olmamam.

fifa22 inceleme

Kalecilere Ne Olmuş?

Gelelim kalecilerin bozuk olmasına. Özellikle FUT oynuyorsanız kaleciler bazen iyi anlamda bazen de kötü anlamda ciddi derecede size bozuk hissettiriyor. Bazı maçlar en saçma topları bile kurtaran kaleciniz diğer maç bütün golleri içeri alabiliyor ve bunun kesinlikle bir ortası yok. Kaleciniz ya çok iyi ya da çok kötü şekilde çıkıyor maça. Bu tamamen sizin şansınıza kalmış durumda. Plase vuruşlarda da çok ciddi bir gelişme yapılmış oyunda. Eğer oyuncunuzun plase vuruşu varsa çaprazdan jeneriklik güzel goller atabiliyorsunuz. Bu sene yapılan diğer bir büyük değişiklik ise maç sonu gelen ayrıntılı istatistikler. Gerçek hayattaki kadar detaylı ve ilginç bütün istatistikleri veriyor size. Oyuna eklenen diyagramlar inanılmaz detaylı. Nerede top kaptığınıza, şutlarınızın nerede engellendiğine kadar bütün istatistikleri görebiliyorsunuz. Bu bilgileri sonraki maçlarınızda kendinizi ve oyuncularınızı geliştirmek ve oyun stilinizi belirlemek için kullanabilirsiniz.

fifa22 oyun incelemesi

FUT, Kariyer ve Volta

Az önce bahsettiğim değişimler dışında oyunda çok da kayda değer bir değişim olmadığını söylemek gerekiyor. Kariyer modu FIFA 21 ile neredeyse aynı desek yanlış olmaz. Oyuna yeni kariyer görevleri eklenmiş. Bunun dışında mevcut bir takımı değiştirip armasını, formasını ve stadyumunu ayarlayarak bir takım oluşturabileceksiniz ancak bunlar çok da keyif vermiyor. Oyuncu kariyer modunda ise kendiniz geliştirmek için ve menajerinizle iyi ilişkiler kurabilmek için sürekli yeni görevler yapıyor olacaksınız. Bu modun güzel olan kısmı ise çok büyük bir yetenek ağacı bulunması ve yükseltilecek tonla nitelik olması oyunu eğlenceli kılıyor. Beni en çok mutlu eden özellik ise eğitim günlerini atlayabilmemiz oldu. Bunlar bence önceki oyunlarda yapması bir süre sonra sıkan eğitimlerdi. Bunları güzel bir şekilde atlayabiliyor olmanız oyunun oynama süresini uzatıyor.

FIFA 22
FIFA 22
599,99
den başlayan fiyatlarla

Volta Futbol modu güzel olsa bile hala daha oyuncuların istediği street futbol değil. Lütfen Volta Futbol yerine tek bir FIFA street oyunu çıkarın. Gelelim Voltanın saçmalığına. Volta sadece hafta sonları oynanabilir durumda. Bunun herhangi bir mantıklı açıklamasını hala daha yetkililerden ekliyoruz. Gelelim FIFA'nın belki de en çok önemsediği ve yatırım yaptığı Ultimate Team moduna. Şahsen ben çok Ultimate Team oynamayı sevmiyorum çünkü oyun ciddi anlamda pay to skip (hızlı gelişmek için para öde). Bunu sadece ben söylemiyorum herkes aynı görüşte. Her ne kadar pay to skip olsa bile yapılan araştırmalara göre aslında oyuncuların büyük bir çoğunluğu para yatırmadan oynuyorlar. Bu mod fazla vakit ve emek istiyor. Güzel bir kadro için güzel oyuncu kartlarına ihtiyacınız var ve oyuncu kartları ya görevlerden ya da paketlerden çıkıyorlar.

fifa22 incelemesi

Görevleri yapmak çok zahmetli ve zor. Dandik paketten Messi çıkartmak için de çok şanslı olmanız gerekiyor ve eğer o kadar şanslı bir insansınız bu şansınızı Messi çıkartmak için harcamış olmanız üzücü bir durum olabilir. Bunun dışında takım kimyası yapmak çok zor. Bazen sadece kimyası tutmadığı için istediğiniz dizilişle sahaya çıkamamak beni bu moddan soğutan olaylardan biri. 3-4-3 oynamak istiyorum ama kimyam 50 oluyor. Neden oyun zevkime mani oluyorsun ki? Yine de vaktiniz varsa ve paket açmayı seviyorsanız kısmen zevkli bir mod olduğunu söyleyebilirim çünkü oynayan oyuncular çok rekabetçi ve maçlar normal oyundaki maçlara göre daha keyifli geçiyor.

FIFA 22 yayınları