Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Fallout 4 İncelemesi

Fallout 4 İncelemesi

Oyuncular arasında “RPG” olarak bilinen tam adı ise role playing game yani rol yapma oyunu olan bu tür, herkes tarafından çok sevilmese de meraklıları azımsanmayacak bir kitleye karşılık gelmektedir. Aldığınız oyundan beklentiniz, bol aksiyon ve patırtı gürültü ise RPG türündeki bir yapım sizin için doğru seçim olmayacaktır. Daha çok sabırlı derin hikayesi mekanikleri olan oyunları deneyim etmeyi seven oyuncuların seçimi RPG’den yana olmaktadır. Türü sevenlerin ve Rpg denince ilk akla gelen serilerden biri olan Fallout serisinin son oyunu olan Fallout 4’ü masaya yatırıyoruz.
6Ortalama
  • Sürükleyici RPG ögeleri
  • Çeşitli crafting ve building mekanikleri
  • Harika yan görevler
  • Döneme ayak uyduramamış grafikler
  • Bazı görevlerin gidişatını engelleyen bug sıkıntıları
  • Yetersiz diyalog seçenekleri

Hikayesi

Oyun kronolojik olarak üçüncü oyundan 10 yıl sonrasında diğer bir tabirle de Amerika ve Çin arasında yaşanan büyük savaştan 210 sene sonrasında geçmektedir. Yıl 2077’dir. Amerika ve Çin’in bitmek bilmeyen yüzyıllardır süren ve galibinin asla belli olmadığı mücadelesinde büyük soykırımlar yaşanmış ayrıca eldeki zaten yetersiz olan kaynaklar da artık bitme noktasına gelmiştir.

Oyunun hikayesi, Amerika’nın Boston eyaleti civarında bulunan “Commonwealth” olarak bilinen bölgeye bir atom bombası düşmesiyle başlıyor. Takvimler 23 Ekim 2077’yi gösteriyor. 

Oyuncunun yapacağı seçimle kadın veya erkek karakter olarak hikayeye dahil olunuyor. Eşimiz, oğlumuz Shaun ve yardımcı robotumuz Codsworth ile yaşadığımız müstakil evde kapımıza gelen bir pazarlamacının satış becerisi sonunda “Vault” adı verilen sığınaklardan olası bir nükleer felakete karşı bir koruma satın alıyoruz.

Hemen akabinde haber bültenlerinde yaklaşan nükleer felaket duyar duymaz “Vault 111” isimli sığınamıza koşuyoruz. Felaket boyunca kalmamız gereken kapsülde eşimizin öldürüldüğünü ve çocuğumuz kaçırıldığını gördükten sonra donduruluyoruz. Teknik bir arıza nedeniyle planlanan zamandan çok önce uyanınca -ki sığınağımızda bizden başka hayatta kalan kimse yoktur- oğlumuzu bulmak ve eşimizin intikamını almak için yola koyuluyoruz.

Oyuncuyu artık çok uzun ama sürükleyici bir macera beklemektedir. Yol boyunca birçok farklı amaca hizmet eden gruplarla karşılaşacak ve bu gruplara kendi iradesiyle ya katılacak ya da onlara düşman tarafta bulunacaktır. Yardımcı köpeğimiz hep yanımızda olacak ayrıca yol boyunca birçok dost ve arkadaş edineceğiz. Bunlardan en dikkat çekeni, yarı robot yarı insanımsı sevimli dedektif Nick Valentine oyuncunun macerasında onun oğlunu bulmasına yardımcı olmak için uzun bir zaman yanında seyahat edecektir.

Ve nihayetinde oğluna kavuşan karakterimiz büyük bir sürprizle karşılaşır.

Detaylar, Artılar, Eksiler 

Oyunun en büyük eksisi çıkmış olduğu 2015 senesinin imkanlarını yeterince kullanmadığı için görsel açıdan çok güzel gözükmemesidir ama devasa ve birçok oyundan katbekat büyük olan haritasında yapılacak ve zaman geçirecek çok fazla imkan sunulmuş oyuncuya. Özellikle bu oyunla birlikte gelen detaylı inşaa etme mekanikleri ile oyuncuya tümüyle kişiselleştirilmiş bir "base" kurma olanağı sunuyor. Sadece buna bile 15-20 saat harcanabilmekte.

Oyunda karakterimizi istediğimiz özellikte ve güçte geliştirmemizi sağlayan “perk” isimli geliştirmeler bulunmaktadır. Bu özellikler oynanışa büyük ölçüde etki etse de eski oyunlardaki seviyeye maalesef erişememiştir.

Ayrıca oyunda V.A.T.S adı verilen bu oyuna özel bir hedefleme sistemi bulunmaktadır. Ateş ederken zamanı geçici olarak yavaşlatıp düşman karakterinin zayıf yönlerini ve ne kadar hasar aldığını görerek daha sağlam ve isabetli atışlar yapabiliyor oyuncu.

İpucu
Stealth oynamayı seviyorsanız, V.A.T.S geliştirip sniper'ınızla birlikte hiç görünmeden tek atabiliyorsunuz.

 

Fallout serisi diyalog seçimleriyle oyuncuyu kendine bağlamayı her zaman görev edinmiştir ama son oyunda yapımcılar diyalog seçimleri konusunda oldukça cimri davranmışlar. Diyalog seçimleri çok fazla seçenek sunmadığı gibi ana karakterin bunlara verdiği tepki de çok hissiz ve zayıf kamış. Karakter modellemeleri de fena gözükmese de mimik ve hareketler çok göz doldurucu değil.

Final  

Zamanın gerisinde kalan grafikleri, serinin eski oyunlarına nazaran sahip olunan detay seviyesindeki eksiklere rağmen Fallout 4, büyük ve içeriği zengin haritasında yapılacak çok fazla görev, görülecek çok fazla mekan ve deneyim edilecek çok fazla  hikaye barındırdığı için oyuncuyu uzun saatler ekran karşına kitleyip güzel ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayacaktır.

İyi oyunlar.

Fallout 4
Fallout 4
113,03
den başlayan fiyatlarla