Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
Diablo 4 Evren Hikayeleri: Lorath’ın Kitabı, Bölüm 1; Yaratılış

Diablo 4 Evren Hikayeleri: Lorath’ın Kitabı, Bölüm 1; Yaratılış

Eğer Diablo evrenine serinin son oyunu olan Diablo 4 ile girdiyseniz evrenin hikayesini bilmiyor olabilirsiniz. Diablo evreni kendi yaratılış mitine, tanrılarına, iyilik ve kötülük kavramlarına ve hikayelerine sahip bir evrendir.

Diablo'yu oynarken ne kadar keyif alsak da, hikayeye ve lore kültürüne hakim olmanın tadı bambaşka. Eğer Diablo 4 evreninin yaratılışını ve hikayesini merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Yaratılış

Diablo evreninde iyilikten, kötülükten, tanrılardan, şeytanlardan ve insanlardan önce var olan Anu olarak isimlendirilen ilk varlık vardı. Anu iyiliğin ve kötülüğün, ışığın ve karanlığın, nesnenin ve ruhun, mutluluğun ve üzüntünün birlikte denge içinde oluşturduğu bir varlıktı. Anu içindeki kötülükten arınmak istedi ve bunun sonucunda ilk prime evil olan Tathamet ortaya çıktı. Tathamet ve Anu’nun savaşması evrenin yaratılışının başlangıcına sebep oldu.

Tathamet

Tathamet alevler içindeki cehennemin yedi farklı elçisini doğurmuştur. Cehennemin en güçlü ve nüfuzlu üç elçisine prime evil (ilkel kötülük) ismi verildi. Üç prime evil cehennemin tüm mensuplarını yöneten ve cehennemin kurallarını belirleyen elçilerdir. Her elçi farklı bir kötülüğü ve günahı temsil eder.

Mephisto

Cehennemin 3 prime evil’ından biri olan Mephisto nefretin lordudur. Mephisto Lucion’un ve Diablo 4’ün ana kötü karakteri olan Lilith’in babasıdır. Lilith ise oyunun dünyasının iki yaratıcısından birisidir ve nefretin kızı olarak da bilinir.

Baal

Cehennemin üç prime evil’ından ikincisi olan Baal yıkımın lordudur. Baal prime evil ekibinin en küstah ve pervasızıydı. Kara sürgünden sonra yüzlerce yıl hapis kalmak için gömülse de Diablo onu serbest bıraktı. Baal serbest kaldıktan sonra dünyanın düzenini bozacak şekilde Worldstone’u bozmuştur.

Diablo

Cehenemin üç prime evil’ından sonuncusu olan Diablo dehşetin lordudur. İnsanlık karanlıktan korktuğu sürece Diablo en sinsi ve en güçlü kötülük olarak kalmaya devam edecektir. Cehennem daha az kötü olsa da görmezden gelindiğinde dünyayı yıkıma sürükleyebilecek dört elçiye daha sahiptir.

Diablo 4
Diablo 4
1.419,00
den başlayan fiyatlarla

Belial

Belial cehennemin alt kötülük elçilerinden biri olan yalanların lordudur. İnsanlığı yozlaştırmak için gerçekleri çarpıtır ve dünyayı daha karanlık bir hale getirir.

diablo 4 lore hikaye

Duriel

Duriel cehennemin alt kötülük elçilerinden biri olan acının lordudur. İnsanlığın acı içindeki çığlıklarından ve onların fiziksel ızdıraplarından güçlenir.

Andariel

Andariel cehennemin alt kötülük elçilerinden biri olan azabın kraliçesidir. Andariel aklın ve ruhun ızdırabından keyif alan bir elçidir.

Azmodan

Azmodan cehennemin alt kötülük elçilerinden biri olan günahın lordudur. Azmodan kötülüğün tüm formlarını seven zeki bir manipülatördür.

Anu

Anu kötülüğe karşı savaşan ve kötülüğü yok etmeye çalışan binlerce meleğe sahiptir. Bu meleklerin en saf ve günahsız olanları archangel (büyük melekler) olarak çağırılır. Bu melekler arasında diğerlerinden daha güçlü ve cennete liderlik eden beş archangel vardır.

diablo 4 melekler

Imperius

Cennetin beş büyük meleğinden biri olan Imperius cesaretin meleğidir. Imperius cennetin ordularına liderlik yapan ve cehenneme karşı savaşan dahi bir taktisyendir. Fakat, onun gururu savaştan çok daha fazla yıkıma sebep olmuştur.

Tyrael

Cennetin beş büyük meleğinden biri olan Tyrael eski adalet meleğidir. Tyrael adaletin meleği olma görevini bırakarak bilgeliğin meleğine dönüşmüştür. Tyrael keskin adalet duygusuyla çoğu savaşta ve durumda insanlığa yardım etmiştir. O insanlığa yardım etmek için meleksi güçlerinden feragat etmiş ve ölümlü olmuştur.

Inarius

Dünya olarak bilinen Sanctuary’nin iki yaratıcısından biri olan Inarius, Tyrael’a hizmet eden meleklerden biridir.

diablo 4 karakterler

Auriel

Cennetin beş büyük meleğinden biri olan Auriel umudun meleğidir. İnsanlığa ve cennetin mensuplarına geleceğin parlak ışığını göstermekle sorumludur. Auriel her varlığın içindeki potansiyel iyiliği görebilir fakat bu savaşta diğerlerinden daha zayıf olduğu anlamına gelmez. Bu bakımdan Auriel insanlığın örnek alması gereken bir melektir.

Itherael

Cennetin beş büyük meleğinden biri olan Itherael kaderin meleğidir. O kaderin ve zamanın iplerini ve düğümlerini örmekle sorumludur.

Malthael

Cennetin beş büyük meleğinden biri olan Malthael bilgeliğin eski meleğidir. Maltheal karanlığa yenik düşerek dünyaya yıkımı getirerek bilgeliğin meleği ünvanından ölümün meleği ünvanına geçiş yapmıştır. Efsaneler der ki Malthael ile karşılaşıp hayatta kalabilen çok az varlık vardır.

Diablo 4 yayınları