Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,82
den başlayan fiyatlarla
Palworld
483,67
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
774,07
den başlayan fiyatlarla
Darkest Dungeon 2 İnceleme

Darkest Dungeon 2 İnceleme

İlk oyununu da büyük keyifle oynadığım Darkest Dungeon’ın devam oyunu olan Darkest Dungeon 2, temelinde stratejinin ön plana çıktığı sıra tabanlı bir hayatta kalma oyunudur.

Oyunun amacı zorlu koşullarda sınırlı kaynaklarınızı avantajınıza çevirecek şekilde kullanarak en uzun süre hayatta kalmaktır. Her öldüğünüzde oyuna
yeniden başlayarak daha uzun hayatta kalma süreleri elde edebilirsiniz. Böylece oyundan aldığınız keyif her seferinde katlanarak artacaktır. 

8Çok İyi
  • Oynanış mekanikleri ve yetenek çeşitliliği fazla.
  • Oyunun grafikleri, sanat tasarımı ve atmosferi evreni yansıtıyor.
  • Yeniden oynanabilirliği yüksek bir oyun.
  • Oyun zorlu mücadelelerle dolu olduğu için türe yeni olan oyuncuları zorlayabilir.
  • Karakter ve strateji fazlalığı sebebiyle oyuna aşina olmak bir kaç saat sürmektedir.

Darkest Dungeon 2 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oynanış Mekanikleri

Oyunda iki atın çektiği bir at arabası ile seyahat etmeniz gerekir. İleri için W yavaşlamak için S, yönünüzü belirlemek için A/D tuşlarını kullanmalısınız. Z tuşuna basarak at arabasının envanterine, zırh ve tekerlek bilgilerine ulaşabilirsiniz. At arabanızın tekerlek sayısı kahramanlarınıza ekstra bonuslar sağlar, eğer zorlu ve sert yollarda ilerlerseniz tekerleriniz hasar alır. 

At arabanızla ilerlerken yol ayrımlarına ve kavşaklara rastlayacaksınız. Tercih ettiğiniz patikalar ve yollar oyununuzun ilerleyişini doğrudan etkileyecektir. Her kavşakta yönettiğiniz ekip üyelerinin statlarını, yeteneklerini, özelliklerini, hikayesini ve HP miktarını görebilirsiniz. Ayrıca kavşaklarda ekip üyelerinizin yeteneklerini yükseltebilir ve sıradaki yolculuğunuz için hazırlanabilirsiniz. 

Her kahraman güçlü olduğu sıralara sahiptir. Örneğin Barristan -silah ustası- ön cephede yüz yüze mücadelede ve savunmada güçlü bir karakterdir. Onun yetenekleri ve ekipmanı ön cephede düşmanla ilk karşılaşan birlik olmak için uygundur. Bu sebeple Barristan gibi karakterleri ön cepheye yerleştirmeniz taktiksel avantaj sağlar. 

Savaş Mekanikleri 

Darkest Dungeon 2’de bir kez savaş alanına indiğinde geri çekilme şansın yoktur. DD2’nin savaş sistemi sıra tabanlıdır. Eğer DnD mekaniklerine hakimseniz ya da daha önce Divinity: Original Sin 2 oynadıysanız inisiyatif(initiative) mekaniğine aşınasınızdır. Savaş alanındaki her karakter inisiyatif zarı atar ve inisiyatifi en yüksek olan karakter ilk hamle yaparken en düşük karakter en son hamle yapar. Karakterlerin hamle sırası ekranın sağ üst kısmında bulunan portrelerle gösterilir. 

Darkest Dungeon® II
Darkest Dungeon® II
340,00
den başlayan fiyatlarla

Eğer hamle sırası karakterlerinizden birindeyse ilk olarak mücadele eşyası kullanabilirsiniz. Karakterlerinizden biri ile saldırı yapmak için 7 farklı seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerden beş tanesi saldırı yetenekleri ikisi ise fonksiyonel tercihlerdir. Eğer mouse imlecinizi yeteneklerin üzerine getirirseniz yetenek barının üstünde ve ekranın sol alt köşesinde bir takım bilgiler göreceksiniz. Bu bilgiler yeteneğin etkilerini, hasar aralığını, buff ve debuff’larını ifade eder. Ayrıca yeteneklerin açıklamalarında küçük sembollerle karşılaşacaksınız. Bu semboller oyunda token(jeton) olarak isimlendirilir.

darkest dungeon ii inceleme

Jetonlar nasıl çalışır?

Her jeton farklı durum etkilerini tetikler. Jetonların ne işe yaradığını görmek için combat sırasında “Ctrl” tuşuna basılı tutabilirsiniz. Her sembol rengine göre farklı kategorilere ayrılır; altın sarısı jetonlar güçlendirmeleri, mavi jetonlar zayıflatmaları, mor jetonlar gizlilik etkilerini, turuncu jetonlar eşsiz yetenekleri, turkuaz jetonlar özel yetenekleri ifade eder. 

darkest dungeon 2 inceleme

Grafikler

Oyunun sanat tasarımı post-apokaliptik bir evreni yansıtmak için mükemmel renk paletine ve tasarımlara sahiptir. At arabası ile seyahat ederken çevreyi, ormanı, şehirleri, karanlık atmosferi ve yitip giden dünyanın yansımalarını görebilirsiniz. Oynanış sırasında sizden destek isteyen mağdur insan topluluklarına yardım ettikçe meşale ışığınız ve görüş alanınız artacaktır.

darkest dungeon 2 oynanır mı

Karakter animasyonları

Darkest Dungeon 2’nin etkileyici görsel tercihlerinden biri de karakterlerin saldırı ve yetenek animasyonlarıdır. Bir düşmana hançerle saldırdığınızda hançerinizin düşmanın boğazını kestiğini görebilirsiniz. Başka bir deyişle oyunun vuruş hissi tatmin edecek düzeydedir.

Darkest Dungeon 2 Oynamaya Değer mi?

Eğer oyunu Epic’ten 50 TL’ye alabilen şanslı kesimdenseniz kesinlikle paranızın hakkını veren bir oyunla karşı karşıyasınız. Darkest Dungeon 2 sanat tasarımı, atmosferi, oynanış mekanikleri, hikayesi ile kıyamet sonrası evren tasarımlarını seven tüm oyuncuların beğeneceği bir oyundur.

Darkest Dungeon® II yayınları