Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Crusader Kings III İnceleme

Crusader Kings III İnceleme

Crusader Kings her zaman sevilen oyun serileri arasında yer almıştır. Feodal Avrasya ve Afrika’da geçen oyunda, oyuncular, sıfırdan başlayarak kendi destanlarını kendileri yazıp, kral veya imparator olabiliyorlar.

Ancak buradaki mevzu, diğer gerçek zamanlı veya sıra tabanlı strateji oyunlarındaki gibi askerî taktiğe dayanmıyor, daha çok politika, ikili ilişki veya entrikalara dayanan bir oyun yapısı var. Oyunda sıfırdan başlayıp, bir kere bile savaşmadan imparator olmak mümkün. Haritadaki bölgeler tarihsel olarak doğru olsa da oyunun gidişatı gerçek tarihi takip etmiyor. Bazen tarihteki olağan şeyler yaşanabiliyorken, bazen aşırı saçma veya absürt bir durumla karşılaşabiliyorsunuz.

9Mükemmel
  • Yenilenen oyun içi özellikler
  • Çok çeşitli oynayış sunması
  • Daha iyi oyun motoru
  • Dövüş sistemi eksikliği

Bir önceki oyun olan Crusader Kings II gayet güzel bir oyun olduğunu herkese göstermişti fakat biraz eskide kaldı denebilir. 2012’de çıkmış olup, bir sürü eklentisiyle ve eski mekanikleriyle yeni bir varisi hak ediyordu. Bu konuda Crusader Kings III tam istenildiği gibi bir varis olarak yeni özellikleri ve oyun içi geliştirmeleri ile oyunun çıtasını biraz daha yükseltti. Crusader Kings III, Avrupa’nın neredeyse tamamını, Afrika’nın kuzey kısmını ve Asya’nın büyük bir bölgesini bulunduran bir haritaya sahip. Bu bölgelerin her birindeyse bir sürü kral, derebeyi veya lort bulunuyor ve hepsini oynama şansına sahipsiniz.

Crusader Kings III
Crusader Kings III
72,30
den başlayan fiyatlarla

Oynanış

Oyun size tarihte bilinen büyük isimleri seçtirip oynama fırsatı sunuyorken, aynı şekilde, adı sanı çok az duyulmuş bir Balkan beyini seçip oynama imkânına da sahipsiniz. Oyuna başlarken, zorluk seviyesini ayarlamadan tutun, oyundaki insanların cinsel yönelimlerini ayarlamaya kadar ilginç seçenekler de bulunuyor. Varsayılan seçenek heteroseksüellik olsa da isterseniz bir bölgenin tamamını homoseksüel yapabilir, isterseniz de herkesi aseksüel yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Bu sayede, yaptığınız değişiklikler kendi senaryonuzun farklı sonuçlar doğurmasına veya oyunda yaptığınız evliliklerin yürüyüp yürümemesine kadar ilginç sonuçlar doğurabiliyor.

Stres

Serinin yeni özelliklerinden biri ise “stres”. Karakterinizin kavga etmesi veya savaşması gereken bir mevzu patlak verdi diyelim, “cesur” özelliğine sahip bir karakter, bu savaşta stres olmayacaktır ama tam tersini yapıp savaştan kaçarsanız strese girmeye başlayacaktır. Ancak “korkak” özelliğine sahip bir karakter içinse bu durum tam tersi. Oyuncular olaylar karşısında istediklerini yapmakta özgürler ancak verdikleri kararlar stres seviyesine etki edecektir. Karakterlerin stres seviyesi arttıkça, problemlere yol açabilecek zihinsel sıkıntılar çekmek te beraberinde gelmekte.

crusader kings 3 incelemesi

Bunlara ilaveten, karakterlerin yaşam tarzları önceki oyunlara nazaran daha büyük bir rol oynuyor. Bir oyuncuya önemli özelliklerin her biri için birer tane olmak üzere beş kategoriden biri ve takip etmesi gereken üç adet yaşam tarzı seçeneği sunuluyor. Oyuncu, olaylar yaşadıkça tecrübe puanı kazanıyor ve bu puanları oyun içinde yeni yetenekler ve özellikler açmak için kullanabiliyor. Örneğin entrika özelliğini geliştirmiş bir oyuncu için, konuştukları kişinin aklını çelmek, onlara istediğini yaptırabilmek daha kolay oluyor.

Oyunu ne kadar iyi oynarsanız oynayın, ölümden kaçamıyorsunuz. Entrikalar yüzünden sırtınıza hançer yiyebiliyor, savaşta at sırtında can verebiliyor veya ecelinizle ölebiliyorsunuz. Böyle bir durumda, karakterinizin varisi yerine geçip oyuna devam ediyorsunuz. Ancak bunun da sonuçları oluyor, diğer başlarla anlaşmazlıklar, savaşlar, topraktan ayrılma veya geri katılma gibi sonuçlar karşımıza çıkabiliyor. Bu mekanikler geçmiş oyunlara göre daha da iyileştirildi fakat konu ölüm olunca hâlâ çok acımasız.

Şöhret

Oyunda, sizin ve sizden sonraki nesillerin (varisinizin veya krallığınızın) işine gelecek “şöhret” denen bir mekanik de bulunuyor. Yaptığınız eylemlerin sonucunda şöhret puanı kazanıyorsunuz. Bu şöhret puanı da oynanışa direkt olarak etki edebiliyor. Örneğin, ufak bir beyliğin başısınız ve sizden daha büyük bir hanedanlıktan kız almak istiyorsunuz ancak şöhret puanınız yetersiz, hâliyle büyük hanedanlık size kız vermeyecektir. Ayrıca bu şöhret puanları oyun içinde size ve bütün hanedanlığınıza birçok özellik katabiliyor.

crusader kings 3 oyun inceleme

Din

Din mekaniğinin de bir hayli değiştiği söylenebilir. Başlangıçta bazı bölgeler için dinler otomatik ayarlanmış oluyor fakat oyuncular yeterince din puanı kazandıktan sonra, var olan inancı değiştirebiliyor veya kendi dinini kurabiliyor. Her dinin kendine göre bir özelliği var, örneğin, oyuncular düşünsel arayışları teşvik eden ve bu tarz düşünsel özellikleri erdemli kabul eden “Literalizm”i kullanabiliyorlar. Veya bir din ile devam ediyorsunuz diyelim, inananlardan daha az vergi alıp, inanmayanların vergisini arttırabiliyorsunuz.

Her dinin kendi içinde, suç, evlilik gibi kavramların yer aldığı ilkeleri bulunuyor. Bunlar, kendi kanınızdan birini öldürmenin doğal olmasını veya asla ama asla kabul edilemez bir durum olacağını belirleyebilmek gibi özellikler barındırıyor. Eğer isterseniz, yeterli puanınız da varsa, bir anda bambaşka bir dine geçiş yapabiliyorsunuz fakat bu yüzden kendi hanedanlığınızda çıkacak sorunların da üstesinden gelmeniz gerekiyor.

Kültür

Kültür mekaniği de değişmiş ve ilginç bir şekilde teknoloji ile birleştirilmiş. Bu da her karakterin bir kültür grubuna bağlı olduğu anlamına geliyor. Bazı kültür grupları, bazı teknolojilere ulaşabiliyor ve bunu başka kültür grupları üzerinde, onları etkilemek, pazarlık yapmak gibi seçeneklerle kullanabiliyor. Aynı şekilde siz kendi kültürünüzle oyunu oynamaya devam ederken, başka bir kültür grubu sizin hanedanlığınızı etkisi altına alabiliyor. Teknoloji kısmında ise, o an hangi teknolojinin takip edildiği, kültür mekaniğinin en güçlü üyesi olan “kültür başı” tarafından belirleniyor.

crusader kings 3 inceleme

Oyun içi değişen bir başka şey ise, gemilerin kaldırılması. Bir önceki oyunda gemiler, savaşlarda asker taşıma dışında kullanılamadığından çok can sıkıcı bir duruma sebebiyet veriyordu. Bu oyunda ise, suyun öbür tarafına geçmek için sabit ücret verebiliyorsunuz. Bu hâliyle, oyunda daha fazla esneklik sağlayan ve oyuncunun keyfini daha az kaçıran bir unsur olmuş.

Crusader Kings III, yenilenen, değişen ve eklenen birçok mekanik açısından bir önceki oyunların bir hayli ilerisinde. Bazı eksiklikleri olsa da seriyi sevenleri asla üzmeyecek bir oyun olduğu gönül rahatlığıyla söylenebilir. Ancak seriye ve bu tarz bir oyuna yeni başlayacak birisi için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil, uzun bir alışma süreci onları bekliyor.

Crusader Kings III yayınları