Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Cities Skylines İncelemesi

Cities Skylines İncelemesi

Oyun dünyası, oyun severlerin hayallerini gerçekleştirdiği ve gerçek dünyada yapamadığı birçok şeyi bazen klavye mouse bazen de kontrolcü desteğiyle deneyim etmesini mümkün kılan büyülü bir dünya. Kimimiz kanatlanıp uçar oyun dünyasında, kimimiz de fantastik diyarlara dalar bazen de kafa göz dalmak isteriz bazen de bir şeyler yaratmak inşa etmek, medeniyetler oluşturmak.. İşte ben yıkıcı değil yapıcıyım diyen oyuncular için en popüler seçeneklerden biri olan Cities Skylines’ı huzurlarınıza getiriyoruz.
9Mükemmel
  • Oyuna renk katan ince detaylar
  • Harika işlenmiş simülasyon ve strateji ögeleri
  • Göz alıcı grafikler
  • Alışılması zor karmaşık arayüz

Yapımcılığını ve yayıncılığını “Paradox Interactive”in üstlendiği “Cities Skylines” için en basit tabirle şehir kurma simülasyonu diyebiliriz ama o kadar basit bir oyun asla değil!

Oyun detay konusunda hiç de cimri davranmamış. Bir örnekle açıklamak gerekirse; şehirdeki elektrik, su şebekesinin işleyişi, atık toplama, pis suyun arıtılması, trafiğin işleyişi gibi detaylar o kadar iyi düşünülmüş ki bazen oyuncuyu “Ben mimar mıyım yav” deme derecesine getirebiliyor. Oyuna alışma süreci oyuncunun çok zamanını alsa da detayları gördükçe kaybettiği zaman ve çektiği sıkıntı yerini kayda değer bir tatmine bırakıyor. 

Yönetimi becerikli ellerimize bırakılan şehrimizde ana amacımız insanları mutlu etmek. Bunun için de yapmamız gereken ilk şey hayati ihtiyaçları karşılamak. Bu ihtiyaçlar giderildiğinde insanlarımızın sosyal ihtiyaçlarıyla da ilgilenmemiz gerekecek. Ve bir medeniyetin olmazsa olmazı kurallar, kaideler yani anayasaya sıra gelecek.

Detaylar

Oyun sizi her an tetikte tutuyor. İlk iş olarak şehrinize elektrik ve su vermeniz gerekiyor ama elektrik tellerini çektim, denizden su alırım demek yetmiyor.

Elektrik altyapınızı  bölgenizin her yerini kapsayacak şekilde kurmalısınız. Ayrıca içme suyuna pis su karışmasını engellemek için giriş ve tahliye yerlerine de üst seviyede dikkat etmek gerekiyor yoksa tüm halkınızı hasta edip belki de ölmesine neden olabilirsiniz. 

Bilgi
Su kirliliği kadar hava kirliliğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Sonuçları ağır olabilir.

Temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra insanlarınızın geçim kaynakları üzerine de kafa yormak zorunda kalacaksınız. Sürekli artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılaması için bölgenizde iş olanakları yaratmalısınız. Sanayi bu konuda biçilmiş kaftan. Sanayi tesisleri kurulum ile hızlıca gelir elde edebilirsiniz ama sanayiyi şehir merkezinde uzakta konumlandırmak faydanıza olur. Aksi takdirde hava kirliliği yaratıp hem doğal dengeyi tahrip eder hem de memnuniyetsiz bir halk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Daha sonra tarım, ticaret gibi faaliyetlere de yönelme fırsatını oyun size sunuyor. 

Nüfusunuz artmasıyla sırasıyla lise, üniversite gibi gibi eğitim kompleksleri kurmanız ve bu kurumlarda yetişen gençlere iş olanakları sunmanız asli görevlerinizden biri olacaktır. 

İhtiyaçlar komple giderildiğinde yukarıda bahsettiğimiz sosyal ihtiyaçlar devreye girecektir. Bununla beraber  halkınızın kültür seviyesini geliştirmeniz ve iyi vakit geçirip eğlenmesi için olanaklar sunmanız gerektiğini de fark edeceksiniz. 

Her Şeyi Düşünmüş Paradox

Oyundaki tüm eylemleriniz tabiri caizse kelebek etkisi gibi birbirine derin etki edecek.

Trafik sorunu yaşamanız ambulansın gecikmesiyle bir hastanın ölümüne neden olabilir. Ölen bir vatandaşınızın trafik sıkışıklığı nedeniyle günlerce evde defnedilmeyi beklemesi idareciliğinizi sorgulatabilir. Bu yüzden bir tuğla koyarken bile sonrasını düşünüp öyle hareket etmelisiniz.

Görsellik

Görsel açıdan da oyun çok zengin duruyor. Tüm evler, rezidanslar, iş yerleri, parklar, bahçeler kısacası oyun içindeki tüm mekanlar birebir gerçek hallerine uygun tasarlanmış ve çok hoş gözüküyorlar. Oyunda ayrıca yaptığınız şehrinizi izlemek için bir “View modu” bulunmakta. Çalışmaktan yoruldaysınız şehrinizi  ve vatandaşlarınız izleyebilir bu sayede hem dinlenir hem de eksiklerinizi görebilirsiniz.

SON SÖZLER

Türün sevenleri için içerdiği detay seviyesi sayesinde günlerce oyuncuyu  karşısında bağlayabilecek potansiyel sahip bir oyun. Bu türe hiç girmeyen oyuncular ise biraz kafa dağıtmak biraz da zevkli zaman geçirmek için “Cities Skylines” ı deneyebilirler.

Kısacası görsel açıdan tatmin edici ve detay olarak benzer yapımların fersah fersah üzerine çıkan yapım sadece türe meraklı olan değil ben oyuncuyum diyen herkes tarafından bir şans verilmelidir.

İyi oyunlar.

Cities: Skylines
Cities: Skylines
46,55
den başlayan fiyatlarla