Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,12
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
CoD Vanguard Hikayesi

CoD Vanguard Hikayesi

Çok satan nişancı oyunu CoD sersinin son oyunu olan Vanguard bizi yeniden İkinci Dünya savaşı dönemlerine götürüyor. Oyunun yapımcısı olan Sledgehammer Games son iki CoD oyununda da aynı dönemi anlatan iki oyun yaptı.

Her ne kadar tutan bir formül olsa bile oyuncuların artık bu durumdan sıkıldığında eminim.  Yine de oyunumuz çok düz bir savaş hikayesi anlatmak yerine biraz daha farklı bir yol tercih etmiş durumda.

Call of Duty®: Vanguard
Call of Duty®: Vanguard
359,00
den başlayan fiyatlarla

Hikaye - İlk Görev

Oyunumuzun hikaye modu 1945 yılında geçiyor aslında. Ancak az önce de söylediğim gibi oyunu farklı bir formülle anlatıyorlar. Ana hikayenin yanı sıra oyunumuz sürekli olarak 1941-1944 arası yıllara geri dönüşler gerçekleştiriyor. Bu geri dönüşler kronolojik olarak gerçekleşmiyorlar. Ana kahramanlarımızın gözünden Stalingrad ve Midway gibi büyük savaşları geri dönüşler aracılığıyla deneyimliyoruz. Oyundaki ilk görevimiz gizli bir Nazi Projesini ortaya çıkarmak ve onu engellemek olan bir özel kuvvet gücünü anlatıyor.

Bu gizli projenin adı ise Phoenix. Bizler ise özel olarak kurulmu bir takımın parçasıyız. Özel grubumuzun adı oyunla aynı olarak Task Force Vanguard. Takımımızın lideri Arthur Kingsley’e Richard Webb, kızılordu keskin nişancısı Polina Petrova, Amerikan pilot Wade Jackson, Avustralyalı Lucas Riggs ve Partizan savaşçısı Milos Novak eşlik ediyor. Bu eşlik eden karakterlerin hikayelerini geri dönüşlerle birlikte gözlemliyoruz ve hepsinin gruba katılmasının ardındaki motivasyonu öğrenme fırsatı ediniyoruz.

Lucas Riggs

Ağustos 1941'de 2. Teğmen Lucas Riggs, Avustralya liderliğindeki Rats of Tobruk garnizonunun bir parçası olarak Tobruk, Libya'da konuşlandı. Bir Alman konvoyuna karşı başarısız bir pusu girişiminden sonra, Riggs, Sıçan Er Desmond "Des" Wilmot ve İngiliz Teğmen Richard Jacobs ile birlikte İngiliz Ordusu için malzemeleri kurtarmakla görevlendirildi. Riggs, Des ve Jacobs, General Erwin Rommel ile ilgili istihbarat bulmayı ve bu süreçte bir düşman deposunu yok etmeyi başardılar, ancak Binbaşı Henry Hamms tarafından itaatsizlikten tutuklandılar.

Legion M600 Kablosuz Oyuncu Mouse
Legion M600 Kablosuz Oyuncu Mouse

16000 DPI

Tek Şarjda 200 Saatlik Pil Ömrü

9 Programlanabilir Tuş

Ekim 1942'de, İkinci El Alamein Savaşı sırasında, Riggs ve Sıçanlar Hamms tarafından bir savunma hattı oluşturmaları emredildi, ancak Riggs komuta itaat etmiyor ve bir tepeyi geri almaya ve Des'in onu desteklediği bombardıman uçağı desteğini çağırmaya çalışıyor. İkisi başarılı olur, ancak Des eylemde öldürülür. Sıçanların dövüşe katkısının göz ardı edilmesinden öfkelenen Riggs, Hamms'ı hayal kırıklığından dolayı yumruklar ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalmasına neden olur.

Pilot Wade

İlk geri dönüşümüzü birleşik devletler donanması pilotu Wade Jakson ile yaşıyoruz. Kendisi büyük Midway savaşına katılmış bir pilot. 1943 yılında ise Japon İmparatorluk ordusuna saldırırken uçağı saldırıya uğruyor ve düşüyor. Arkadaşı Mateo ile beraber japon askerlerine esir düşüyorlar. Daha sonra başka bir amerikan tümeni tarafından kurtarılan ikilimiz bulundukları adanın geri alınması için tümene yardım ediyorlar.

cod vanguard hikaye

Korkusuz Polina

İkinci dünya savaşının belki de en büyük olaylarından biri 1942 yılında gerçekleşen Stalingrad’ın işgalidir. Bu kanlı işgal sırasında kızıl ordu hemşiresi olan Polina Petrova bu savaşı kanlı canlı yaşamak zorunda kalmıştır. Kanlı canlı dememenin sebebi ise babası düşman birlikler tarafından idam edilirken onu kurtaramaması ve izlemek zorunda kalmasıdır. Yine de kendisini ve kardeşini düşman birliklerin elinden kurtarmayı başaran Polina işgalden sorumlu komutan Leo Steiner’i takip etmeye karar verir. Bu sırada ona “Lady Nightingale” ismi takılır. İşgalden 1 yıl sonra Leo’yu yakalasa bile suikast girişimleri başarısız olur ve kardeşi onu kurtarmak için kendisini feda eder. Daha sonra intikam hırsıyla yanıp tutuşan polina sonunda amacına ulaşır ve Stalingrad’da bulunan insanlara bir ilham kaynağı olur.

Alaylı Arthur

Savaşın belki de en önemli noktası her zaman Normandiya sahili olmuştur. Paraşütçümüz Arthur Kingsleyde mttefik kuvvetler ile birlikte 1944 yılında Normandiya işgaline yardım etmek üzere yola çıkar. Merville Silah Bataryası ile birlikte birkaç köprüyü yok etmeyi başaran Arthur burada çok faydalı bir arkadaşlıkda edinir.

cod vanguard hikayesi

Vanguard

Ekibimizin motivasyonunu öğrenmiş durumdayız. 5 kişilik ekibimiz ve onlara sonradan dahil olan Milos Novak isimli altıncı bir asker birlikte özel harekat gücünü oluşturmak için toplanıyorlar. Kingsley ise onların lideri olarak ekibe atanıyor. Ekibimiz alman Freisinger tarafından yürütülen Nazi programı Phoenix hakkında bilgi almak üzere Hamburg’a yolculuk eden bir trene el koyuyurlar. Ekibimiz daha sonra bir denizaltına sızsa da kaçan Freisinger Novak’ı ele geçirip öldürüyor. Daha sonra ise Webb idam edilir ve ekibin morali tamamıyla bozulur.

Daha sonra ekibimiz düşman grubunun amacını öğrenir. Freisinger’in amacı yeni Führer’i belirlemek için bir darbe planlamaktadır. Hitler’in ölümünden ve Berlin’in işagalinden yaralanan ekibimiz Freisinger’in uçağına sızar ve burada bir çok belgeyi deşifre ederler. Bütün gizli nazi operasyonlarını açığa çıkaran ekibimiz bunları durdurmak amacı ile yola çıkarlar.

Call of Duty®: Vanguard yayınları